Anne-Çocuk

Ek Gıdaya Geçiş Süreci Nasıl Olmalıdır?

Ek Gıdaya Geçiş Süreci Nasıl Olmalıdır? Söz konusu bebekler olunca her şeye çok daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Elbette ki her ebeveyn çocuğu için en iyisini ister. Ancak bazen istemeden de olsa doğru bilinen yanlışlar yapılabilir. Bebeğin büyüme sürecinde yapılan hatalardan biri de ek gıdaya geçiş süreci konusunda aceleci davranılmasıdır. Anneler için bebeklerinin yeteri kadar beslenmesi çok önemlidir. Konu bebek beslenmesi olunca doğru yada yanlış herkesin bir fikri vardır. Bebeğin beslenmesi ile ilgili yanlış bilinen bilgiler ileride bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Peki, ek gıdaya geçiş süreci nasıl olmalıdır?

Ek Gıdaya Geçiş Süreci Nasıl Olmalıdır? Katı gıdaya geçişte en önemli kriter bebeğim buna hazır olup olmadığını anlamaktır. Bebeklerin katı gıdaya hazır olup olmadığını anlamak için 4 önemli kriter vardır. Kafasını dik tuta biliyor olması, kendi kendine oturuyor olması ve başkası yemek yerken ağzını açıyor olması gerekir. Katı gıdaya geçmek için bebeğin doğum kilosunun 2 katı ağırlığına çıkmış olması çok önemlidir. Bütün bu kriterler ek gıdaya başlamak için değil katı gıdalara geçiş yapmak için çok önemlidir.

Ek Gıdaya Geçiş

Bütün dünyada kabul görmüş bir kural vardır. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişmeleri için en ideal olan yöntem ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi gerektiğidir. Anne sütünün yerine sadece ilk 6 ay formül mamaları verilebilir. Bu açıklamadan yola çıkarak ek gıdaya ne zaman başlanmalıdır? Bu sorunun cevabı çok nettir, bebek 6 aylık olmadan ek gıdaya geçilmemelidir.

 

Ek Gıdaya Geçiş Süreci Nasıl Olmalıdır
Ek Gıdaya Geçiş Süreci Nasıl Olmalıdır

Ek Gıda Olarak Neler Verilmesi Gerekir

Beslenme ölçüsü tatlı kaşığı ile olmalıdır. Yavaş yavaş bu ölçüyü arttırmak gerekir. Altıncı aydan itibaren yapılması gereken şey katı beslenmeye geçmek değil ek gıda tarzında sadece tadımlık olarak beslemektir . Tattırmak yerine doyurmaya çalışmak bebeğin ileride yemekleri reddetmesine ve kabız olmasına neden olacaktır. Tadını öğrenmesi için bebeğinize yoğurt, çorba, şekersiz muhallebi, meyve püresi, sebze püresi verebilirsiniz. Unutmayın, bu besinleri doyması için değil tatması için vermelisiniz.

Verilen ek gıdanın bebeğin damakta ezebileceği büyüklükte olması gerekiyor. Tamamen püre halinde yada çok iri parçalar halinde olmamalıdır. Püre şeklinde olması ileride çiğneme refleksinin gelişmemesine neden olurken çok katı olması da çiğneme dişleri olmadığı için boğazına kaçmasına neden olabilir.

1 yaşına kadar çocuklara verilmesi yasak olan iki besin türü vardır. İçinde bulunan bakteriler felç olma riskini artıracağı için bal verilmez. Bir de sindirim sistemi tam olarak gelişmediği için hayvansal süt verilmez. Tuzlu, şekerli, baharatlı besinlerin verilmesi yasak olmamakla beraber en doğrusu bunlardan uzak durmaktır. Bütün bu kriterlere dikkat edildiği takdirde ek gıdaya geçiş sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu