SağlıkYaşam

Egzersiz Yapmak Beyni Genç Tutuyor

Bedenen yaşlansanız bile kalbinizin ve ruhunuzun genç kalmasını ister misiniz? Beyninizi beslemek ve genç tutmak, egzersizin faydaları arasından sadece biri, yapılan bir çalışma, egzersiz yapmanın beyninizi tam anlamıyla 10 yıl daha genç tuttuğunu söylüyor!

Egzersiz, düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler olarak adlandırılabilir, yani egzersiz düzenli ve tekrar eden vücut hareketleri demektir. Sağlığın korunmasında ise egzersiz kuşkusuz en önem verilecek ayrıntılardan biridir. Düzenli olarak yapılan egzersiz kişinin hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendini daha sağlıklı hissetmesini sağlar. Koroner kalp hastalıkları riskinin azaltılmasında, kilo kontrolünde, esneklik ve kas kuvveti kazanmada, sırt ve bel problemlerinin azaltılması da egzersizin faydaları arasındadır. Psikolojik yararlarının başında ise bireyin özsaygısını arttırarak stres yönetimi üzerinde etkili olması, anksiyete ve depresyon riskini azaltması, zihinsel gerilimi azaltması gibi pozitif etkileri vardır.

Egzersiz yapmak beyninizi genç tutar, Columbia Üniversitesi ve Miami Üniversitesi yaptıkları çalışmalarla bunu ispatladı.

Araştırmacılar 40 yaş üstü insanlara egzersiz alışkanlıklarını sordular ve bilişsel yeteneklerini test ettiler. Bilim adamları, beyinlerini tekrar test etmek için beş yıl sonra kontrol ettiler.

Çalışmanın yazarı Clinton Wright, MD, bazı zihinsel becerilerin 30 yaş civarında azalmaya başladığını söylüyor.

Ancak koşma veya yüzme gibi orta-yoğun egzersiz yapan katılımcılar, beş yıl boyunca daha hareketsiz olanlardan daha az bilişsel düşüş yaşadı. Aktif katılımcılar daha iyi anılara sahipti ve daha hızlı düşünebildiler.

Aslında, yaşamınız boyunca egzersiz yapmak, beyniniz için, araştırmacıların matematiksel modellerine göre, saati 10 yıl geriye döndürmek kadar etkili olabilir.

Bir açıklama: “Fiziksel aktivite beyninize kan akışını artırır, oksijen ve besin sağlar ve toksinleri daha yüksek oranda giderir” diyor.

Egzersiz aynı zamanda diyabet, hipertansiyon ve iltihapla savaşır beyninize yavaşça zarar verebilecek koşulları en aza indirir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu