Teknoloji

Edge Computing Teknolojisi Nedir, Cihazlarda Ne İşe Yarar?

Edge Computing Teknolojisi Nedir, Cihazlarda Ne İşe Yarar? Küçük boyutlu ve yüksek performanslı cihazların popüler hale gelmesiyle, edge computing (kenar işleme) teknolojisi son yılların en popüler teknolojilerinden birine dönüştü.

Edge Computing Teknolojisi Nedir, Cihazlarda Ne İşe Yarar? Edge computing, verilerin kenarlarda (edge) işlenmesi olarak tanımlanır. Örneğin, IoT cihazları, sensörler ve kameralar gibi cihazlar verilerini üretirken, bu veriler kenarlarda işlenir ve sonrasında ancak sunuculara yollanır.

Kenar İşleme Teknolojisi Nedir

Edge computing, “kenar hesaplama” olarak da bilinir, bulut hesaplama ve veri merkezi teknolojilerine alternatif bir yoldur. Edge computing, veriyi üreten cihazlarda veya yakınındaki kenar cihazlarında işlemek yerine, veriyi veri merkezlerinde işlemektedir. Bu, veri işlemenin daha hızlı ve etkili hale gelmesini sağlar, çünkü veri, işleme için uzak bir veri merkezinde değil, veriyi oluşturan cihazın yakınında işlenir.

Edge Computing Teknolojisi Nedir, Cihazlarda Ne İşe Yarar
Edge Computing Teknolojisi Nedir, Cihazlarda Ne İşe Yarar

Cihazlarda Ne İşe Yaramaktadır

Edge computing, veri işlemenin kenarlarda yapılmasını sağlar. Bu, verilerin öncelikle kenarlarda işlenmesi ve sonrasında sunuculara yollanmasını mümkün kılar. Bu sayede, verilerin iletim hızı arttırılır ve veri işleme gecikmesi azaltılır. Örneğin, bir IoT cihazının sensörleri tarafından üretilen veriler, hemen kenarlarda işlenir ve sonrasında sunuculara yollanır. Bu sayede, veri işlemenin gerçek zamanlı olarak yapılması mümkün hale gelir.

Edge computing, aynı zamanda veri güvenliğini de artırır. Örneğin, veriler kenarlarda işlenirken, sunuculara gitmeden önce sadece gerekli veriler yollanır ve güvenliği sağlamak için güvenlik önlemleri alınır. Bu sayede, verilerin güvenliği sunuculara gitmeden önce sağlanmış olur ve verilerin sunuculara gitmeden önce ifşa edilme riski azaltılır.

Aynı zamanda Edge computing, IoT cihazların veri işleme ihtiyacını karşılamak için gerekli olan enerji miktarını da azaltmaktadır. Örneğin, bir IoT cihazının sensörleri tarafından üretilen veriler, hemen kenarlarda işlenir ve sonrasında sunuculara yollanmaktadır.

Ayrıca, edge computing, bulut hesaplama ve veri merkezlerinin güvenlik ve yedekleme gereksinimlerini azaltmasına da olanak tanır. Veri merkezlerine güvenli bir şekilde taşınmadan önce, kenar cihazlarında işlem gerektirmeyen veriler filtre edilebilir.

Sonuç olarak, edge computing, IoT cihazları için veri işlemenin daha hızlı ve etkili hale gelmesini sağlar. Ayrıca, güvenlik ve yedekleme gereksinimlerini azaltması nedeniyle de kullanım alanları arttı.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu