Yaşam

Ebegümeci Çayının 11 İnanılmaz Faydası

Ebegümeci çayının sağlığa faydaları arasında yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve enflamatuar sorunlarını azaltma, rahatsız edici sindirim ve bağışıklık sistemini hafifletmeye yardımcı olma ve potansiyel olarak karaciğer ve kanser hastalıkları riskini azaltma faydaları bulunmaktadır.

Ebegümeci çayı ayrıca sağlıklı ve kademeli kilo kaybına yardımcı olarak metabolizmayı hızlandırabilir. Aynı zamanda daha iyi ruh sağlığı ile bağlantılı olabilir. Bu çay C vitamini, mineraller ve antioksidanlar açısından zengindir.

Ebegümeci Çayı Nedir?

Ayrıca Agua de Jamaica olarak bilinen ve bilimsel adıyla Hibiscus sabdariffa olarak da bilinen bir diğer adı Hibiscus çayı olan hibiscus bitkisinin bazı kısımlarının kaynatılmasıyla hazırlanır. Ebegümeci çay, yakut kırmızısı veya koyu eflatun rengindedir ve ekşi bir tada sahiptir.

Dünya genelinde çok popüler bir içecektir ve genellikle şifalı çay olarak kullanılır. Çay dünyasında pazarda yaygın bir şekilde bulunur ve tercihinize bağlı olarak sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. Bu çay kalorisi düşük ve kafeinsizdir.

Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır?

Ebegümeci çayı yapmak oldukça kolaydır; İhtiyacınız olan tek şey bir cezve, su, ebegümeci çiçek ve isteğe göre şeker veya bal…

Hazırlanışı:

Adım 1: Bir cezveye 2 su bardağı su ekleyin ve kaynatın.

Adım 2: Kaynayan suyu ocaktan alın ve kurutulmuş ebegümeci çiçeklerini beş dakika boyunca sıcak suda demlenmesi için bekletin.

Adım 3: Çayı sıcak veya soğuk olarak servis edebilirsiniz.

Not: Organik hibiscus bitki çayı kızılcık suyuna çok benzeyen bir tada sahiptir. Kesinlikle tart olarak tanımlanabilir, böylece tatlılığı arttırmak için şeker veya bal ekleyebilirsiniz. Zevkinize bağlı olarak tarçın, karanfil, hindistancevizi tozu veya zencefil gibi baharatlar eklemeyi deneyebilirsiniz. Hibiscus zencefil çayı, çayın hem tarçın (çiçeğin) hem de baharatın (zencefilin) ​​dengesini verdiği için popüler lezzetlerden biridir.

Hibiscus Çayın Besinleri

Hibiscus çayı doğal olarak kalorisi düşüktür ve kafeinsizdir. Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko içeren minerallerin iyi bir kaynağıdır. Ayrıca niasin ve folik asit gibi B vitaminleri içerir. Bu çay, yüksek tansiyon seviyelerini, soğuk algınlığı ve idrar yolu enfeksiyonlarını engellemeyi sağlayan iyi bir antosiyanin kaynağıdır.

Ebegümeci Çayın Sağlığa Faydaları

Hibiscus çiçek çayının insan vücudunun formda kalmasına yardımcı olabilecek çeşitli faydaları aşağıda verilmiştir.

Ebegümeci Çayı Faydaları

Pek çok insan hibiscus çayın neredeyse %15-30’unun organik asitlerden oluştuğunun farkında değildir. Bu asitler malik asit, tartarik asit ve sitrik asittir. Genellikle üzüm ve şarap gibi meyvelerde bulunurlar. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye, daha iyi cilt geliştirmeye, kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye, enflamasyonu yönetmeye ve sindirim sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olurlar. Hibiscus çay, idrar söktürücü ve kolinerjik etkilere sahiptir, böylece kan basıncını azaltarak ve sindirimi artırarak kan viskozitesini kontrol eder.

Kan basıncını yönetir

Amerikan Kalp Birliği’ inden Kasım 2008’de yayınlanan bir rapor, bu çayın tüketilmesinin hipertansiyon öncesi ve hafif hipertansif erişkinlerde kan basıncını düşürdüğünü gösteriyor. Bir diğer çalışma, hipertansiyondan muzdarip olan ve yüksek kalp-damar hastalıkları riski taşıyan kişiler için faydalı olabilecek antihipertansif ve kardiyoprotektif özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Ebegümeci çayı, anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle kan basıncını 10 puana kadar azaltabilir. Bu şiddetli iyileşmenin gerçekleşmesi için, birkaç hafta boyunca düzenli olarak her gün üç fincan ebegümeci çayı içmelisiniz. Ayrıca, idrara çıkmayı artıran ve aynı anda kan basıncını düşüren idrar söktürücü özelliklere sahiptir.

Kilo Kaybı Sağlar

Ebegümeci çayı kilo kaybı için faydalı olabilir. Çalışmalar, hibiscus özünün, nişasta ve glikoz emilimini azalttığını, kilo alımına yol açabilecek ve kilo kaybına yardımcı olabilecek iki beslenme bileşenini önerdiğini göstermiştir.

Hibiscus, karbonhidratların ve nişastanın emilimine yardımcı olan amilaz üretimini inhibe eder, bu nedenle içilmesi emilimin oluşmasını azaltır. Bu nedenle, hibiscus birçok kilo kaybı ürününde bulunabilir.

Kolesterolü Düşürür

Hibiscus çay, vücuttaki (kötü) LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olarak kalp hastalıklarına karşı korumaya ve kan damarlarının hasar görmemesine yardımcı olur. Hibiscus çayın hipolipidemik ve hipoglisemik özellikleri, diyabet gibi kan şekeri rahatsızlıklarından muzdarip olanlar için yararlı olabilir.

Tip II diyabetli hastalar üzerinde yapılan bir araştırma, ebegümeci ve ekşi çay tüketiminin kolesterolü, trigliseritleri ve düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolü düşürdüğünü ve bu öngörülemeyen hastalığın tedavisine yardımcı olan (iyi) yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterolü arttırdığını göstermektedir.

Karaciğeri Korur

Araştırmalar ayrıca hibiscus çayın antioksidan özelliklerinin karaciğer hastalıklarının tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermiştir. Antioksidanlar, vücudunuzu hastalıklardan korur, çünkü vücut dokularında ve hücrelerde bulunan serbest radikalleri etkisiz hale getirirler. Bu nedenle, faydalı oksidanların kafeinsiz hibiscus çaydan içilmesi, genel sağlığı koruyarak ömrünüzü uzatabilir.

Antikanser Özellikleri

Hibiscus çay, antitümör ve antioksidan özelliklere sahip hibiscus protocatechuic asit içerir.

Yapılan bir araştırma, ebegümeci özlerinin cilt kanseri ve lösemi hücrelerinin büyümesini engelleyebileceğini göstermiştir.

Bununla birlikte, hibiscus özlerinin antikanser potansiyelini doğrulamak için daha fazla araştırma ve bilimsel kanıt gereklidir.

Anti-enflamatuar ve Anti bakteriyel Etkisi

Hibiscus bitkinin yaprakları, C vitamini olarak da bilinen askorbik asit bakımından zengindir. Vücudunuzun bağışıklık sisteminin aktivitesini arttırması ve uyarması için gereken temel bir besindir. Hibiscus çay ayrıca anti-enflamatuar ve anti bakteriyel özellikleriyle de bilinir. Bu nedenle, soğuk algınlığı ve gripten korunmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, soğutma etkisinden dolayı ateşin neden olduğu rahatsızlığı gidermek için de kullanılabilir.

Adet Ağrısını Giderir

Hibiscus çayın sağlığa faydaları arasında kramplardan kurtulma ve adet ağrılarını azaltma da vardır. Aynı zamanda hormonal dengenin geri kazanılmasına yardımcı olur ve bu durum ruh hali, depresyon ve aşırı yeme gibi adet belirtilerini azaltabilir.

Antidepresan Etkisi

Hibiscus çay,  bazı hayvan çalışmalarında antidepresan özellikleriyle ilişkilendirilen vitamin ve mineralleri, özellikle flavonoidleri içerir. Hibiscus çay tüketimi sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Zihin ve bedende rahat bir his yaratarak anksiyete ve depresyonu azaltabilir. Bu antidepresan özelliklerin gerçek etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sindirim geliştirir

Birçok insan hem idrar hem de barsak hareketlerini düzenlerken sindirimi iyileştirmek için ebegümeci çayı içmektedir. Diüretik özelliklere sahip olduğundan kabızlığı tedavi etmek, gastrointestinal sisteminizin sağlığını iyileştirmek ve kolorektal kanser riskini azaltmak için de kullanılır.

Susuzluğu Önler

Hibiscus çay ayrıca susuzluğu gidermek için spor içeceği olarak da kullanılır. Bu amaçla, ebegümeci çayı tipik olarak buzlu bir çay gibi soğuk tüketilir. Spor yapan birçok kişi beslenmesine dâhil eder, çünkü bu çay çeşidi vücudu çok hızlı bir şekilde soğutabilir.

 

Yaz ve Kış İçeceği

Ebegümeci çayını sıcak veya buzlu olarak içebilirsiniz. Kışın kendinizi sıcak tutmak istiyorsanız, demleyin ve hemen için. Yapması sadece birkaç dakika sürüyor. Sıcak havalarda ise, organik ebegümeci çiçeklerini suya batırarak ebegümeci buzlu çay içme seçeneğiniz var. Hazırlık yaklaşık 20 dakika sürer ve sonra sağlıklı ve canlandırıcı bir şekilde serinleyebilirsiniz.

 

Hibiscus Çay Nereden Alınır?

Bahçenizde yetişen çiçekler varsa, evde kolayca ebegümeci çayı yapabilirsiniz. Bir hibiscus bitkisine erişiminiz yoksa çay şu şekilde yapılır:

Organik kurutulmuş ebegümeci çiçek

Ebegümeci çay poşetleri

Her ikisi de kolayca marketlerden veya aktardan bulabilirsiniz.

Hibiscus Çayın Yan Etkileri

Ebegümeci çayı bir sağlık arttırıcı ve doğal bir kilo kaybı güçlendirici olsa da, bilmeniz gereken yan etkileri vardır.

Kan Basıncı: Ebegümeci çay düşük tansiyon veya hipotansiyon yaşayan kişiler için önerilmez. Solukluğa, baş dönmesine neden olabilir ve düşük tansiyonu olan herhangi biri tarafından tüketilirse, kalbe veya beyine zarar verebilir.  

Gebelik ve Doğurganlık: Yayınlanan bir makaleye göre hamile kadınlar için tavsiye edilmez. Etkileri rahim veya pelvik bölgede menstruasyon veya kan akışını uyarabilir. Ayrıca ebegümeci titreme, kabızlık ve mide rahatsızlığına neden olabilir. Hormonal tedavi gören ya da doğum kontrol hapı alanlar için, bu çeşit çayın tüketilmesi konusunda sağlık uzmanınıza danışmanız önerilir.  

Diyabet ve Cerrahi: Hibiscus, kan şekeri seviyesini düşürebilir, bu nedenle diyabet hastasıysanız veya bir ameliyat geçirmeyi planlıyorsanız doktorunuza danışmanız önerilir.

Diğer: Bazı insanlar hibiscus çay içtikten sonra sarhoş gibi hissedebilir veya halüsinasyonlar yaşayabilir. Bu nedenle, vücudunuzun çayı nasıl tepki verdiğini bilene kadar dikkatli olun. Sisteminiz üzerindeki etkilerini öğrenene kadar araba veya ağır makine kullanmayın.

Alerji: Bazı insanlar hibiscus çay içerken kaşıntılı kırmızı gözler, sinüs veya saman nezlesi gibi alerjik reaksiyonlar geliştirir.

Not: Hibiscus çay kullanmadan önce Klorokin, anti diyabetik ilaçlar veya karaciğer tarafından değiştirilen ilaçlar vb. İlaçlar alıyorsanız doktorunuza danışın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu