Sağlık

Dopaminin Beyin Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Dopaminin Beyin Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Dopamin psikiyatrik ve nörolojik sağlık için çok önemli bir kimyasal maddedir. Bu kimyasal maddenin şizofreni hastalığında çok önemli bir rolü bulunmaktadır. Şizofreni dışında Parkinson, dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi hastalıklar dopamin eksikliği yada fazlalığı ile ilgilidir. Düşünce sisteminin düzenli çalışması için dopamin yeterli seviyede olması gerekir. Dediğimiz gibi dopamin bir kimyasal maddedir ve beynimizde bunu kapan reseptörler vardır.

Dopaminin Beyin Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Beynimizde dopamin iki bölgede bulunur. Bu bölgelerden biri hareket sistemini bir diğeri de ödül ve motivasyonu düzenler. Güzel bir yemek yediğimiz zaman, sınavdan yüksek puan aldığımızda kısacası bize haz veren bir şey yaşadığımız zaman beyinde ödül merkezi uyarılır ve bunun sonucunda dopamin salgılanır. Bağımlılık yapan maddeler kullanıldıktan sonra direkt dopamin etkisi yaratır. Fakat bu durum tamamen yanıltıcıdır. Herkes tarafından bilinmeyen fakat beyin sağlığı için çok önemli olan dopamin nedir? Dopamin beyin üzerindeki etkileri nelerdir?

Dopaminin Beyin Üzerindeki Etkileri Nelerdir
Dopaminin Beyin Üzerindeki Etkileri Nelerdir

Dopaminin Önemi

Nasıl ki arabalar benzin olmadan çalışmıyor işte beynimizin yakıtı da dopamindir. Gereksiz bir şekilde dopamin tüketimi bizi belli başlı sorunlarla karşı karşıya bırakır. Mesela sürekli olarak sevdiğiniz şeyler ile kendinizi ödüllendirmek ödül sistemini sürekli aktif tutup gereksiz dopamin kullanmak demektir. Sürekli uyarılan beyin bir süre sonra ödülden mutluluk almamaya başlar ve dopamin salgılamaz. Sonuç olarak beyin dopamin üretmediği zaman mutsuzluk, isteksizlik, içine kapanma, hareketlerde yavaşlama, Parkinson hastalığının belirtisi olan eller de titreme görülür.

Daha öncede ifade edildiği gibi her türlü bağımlılık bir süre sonra dopamin salınımını durdurur. Bize keyif ve mutluluk veren şeyleri sürekli yapmak bir süre sonra alışkanlık haline gelecektir. Bu nedenle dopamin fazlalığı sanıldığı kadar iyi bir şey değildir. Fazla olması halüsinasyon gördürür. İleri aşamada şizofreni hastalığına neden olur. Dopamin eksikliği ise Parkinson hastalığına neden olur. İşte, dopamin beyin üzerindeki etkisi şizofreni ve Parkinson hastalığına neden olmasıdır.

Vücudumuzu hareket ettirmek istersek ettiririz. Yürümek, koşmak, dans etmek, yüzmek gibi daha birçok aktiviteyi yapmak oldukça kolay gibi görünür. Fakat beyni dopamin üretmeyen kişiler için bunları yapmak büyük bir işkence gibidir. Çünkü beyinin hareket merkezi dopamin ile çalışır. Dopaminin bu kadar önemli olmasının sebebi de çok fazla noktayı onun yönetiyor olmasıdır. Bizi insan yapan, duygularımızı harekete geçiren, motor becerilerini ve hafızanın idaresi dopamin reseptörlerinden geçer. Dikkatimizi, motivasyonumuzu hayattan zevk almamızı karar verme yeteneğimiz geliştirmemizi, belleğimizi kontrol altında tutmanız dopamin sayesinde olmaktadır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu