Sağlık

Diş Sağlığı ve Diş Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Diş sağlığı insan sağlığı açısından fazlasıyla önem taşısa da bu durum birçok insan tarafından yeteri kadar önemsenmemektedir. Başlı başına bir alışkanlık olarak nitelendirebileceğimiz diş bakımı, aslında küçük yaşlarda sahip olunması gereken gereken bir edinimdir. Bizler düzenli bir bakım sonrasında dişlerimizin doğal görünümlerini ve sağlığını olabildiğince uzun bir zaman koruyabilecekken bunun bilincine çok sonradan varmaktayız.

Birçoğumuz için diş bakımı, akla geldiğinde diş fırçalamak fiiliyatından öteye geçmemektedir. Oysaki dişlerimiz birçok organımıza nazaran bizlerden çok daha fazlasını beklemektedir. Ağzımızda zamanla biriken mikroorganizmalar ve kireçlenmelerin oluşturduğu sağlıksız ortam, bir zaman sonra diş ve diş eti kaybı olarak bizlere geri dönmektedir. Bu nedenle çok geç olmadan tedbir almak, sonradan oluşacak kayıpların önüne geçmek adına çok önemlidir.

Diş sağlığı için ne yapılmalı?

Diş sağlığımızı korumak aslında bizler için bir alışkanlık kazanmaktır. Günlük rutin bir şekilde nasıl yemek yemeyi ve su içmeyi ihtiyaçtan dolayı alışkanlık haline getiriyorsak diş bakımını da bu noktaya taşımamız gerekmektedir. Her ana öğünden sonra düzenli bir şekilde yapacağımız diş bakımı, bir zaman sonra yemek alışkanlığımızın bir parçası olarak günlük yaşantımıza yerleşmeye başlayacaktır.

Diş bakımı sadece yemek sonrası diş fırçalamak eyleminde kalması gereken bir alışkanlık değildir. Bunun da ötesinde belli zamanlarda diş bakımı için hekimimize başvurmak ta diş bakımımızın en önemli parçası olacaktır. Hekimimizin düzenli kontrolleri ile birlikte çürük takibi yapmak ve genel diş temizliğini gerçekleştirmek hem uzun süre diş sağlığımızı koruyacak hem de ileride oluşacak diş kayıplarından bizi epeyce bir zaman uzak tutacaktır.

Diş estetiği

Diş estetiği, diş sağlığının ötesinde çok daha farklı bir konudur. Zira her ne kadar diş bakımını olması gerektiği gibi yapsanız da ama damak yapısının bozukluğundan ama sonradan oluşan herhangi bir kaza sonucunda diş estetiğinizden memnun olamayabilirsiniz.

Damak ve dişteki birçok estetik bozukluğu sonradan yapılan müdahalelerle düzeltilebilmektedir. Bu müdahalelerin başında diş teli gelmektedir. Diş teli gelende çene ve diş düzensizliğinin tedavisinde kullanılan bir aparattır. Daha çok küçük yaşlarda kullanımı yaygın olup daha çabuk sonuç verse de, ileriki yaşlarda da tercih edilebilen bir üründür. Diş telleri, kullanımında oluşturduğu görüntü ve kullanım zorluğundan dolayı bazıları tarafından pek tercih edilmese de şimdilerde daha estetik görüntüye sahip şeffaf görünümlü diş telleri de mevcuttur.

Diş Protezleri

Diş Protezleri, diş teli tercih etmeyenler veya çok daha ağır vakalarda tercih edilen başka bir diş estetiği ürünüdür. Hareketli ve sabit olarak iki farklı şekilde değerlendirebileceğimiz bu ürünler yapısı ve kulanım kolaylığına göre çok farklı fiyatlara sahiptirler. Sabit Protezlerde doğal görünüm arayışı çok fazladır ki bu nedenle zirkon diş kaplamaları porselene göre daha fazla tercih edilmektedir. Var olan dişin üzerine kaplama şeklinde yapılan bu ürünler ile birlikte dişlere yeni bir görünüm kazandırılabilmektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu