Yaşam

Diş Ağrısı Neden Oluşur, Belirtileri Neler?

Diş ağrısı, diş ya da çevresindeki deri ve kemik yapılarının içinden kaynaklanır. Kişi genellikle diş ağrısı ağrılarını, kaybolmayan, sürekli veya aralıklı bir ağrı olarak hisseder. Soğuk içecekler tüketmek veya çiğnerken diş üzerindeki baskı gibi sıcaklık değişiklikleri diş ağrısını uyarabilir. Diğer durumlarda, diş ağrısı herhangi bir uyarılmadan kendiliğinden ortaya çıkabilir.

Yemek yerken ya da gün içinde hiçbir şey yapmıyorken bile ağrıyan bir dişi görmezden gelmek zor. Can sıkıcı olsa da, ağrılı dişin ya da bölgenin, işler daha kötüye gitmeden önce diş hekimine göstermek şart.

Diş Ağrısına Ne Sebep Olur?

Diş veya bölgedeki yaralanma veya travma genellikle diş ağrılarına neden olur. Yaralanma genellikle diş çürümesinin (veya boşluğun) bir sonucudur. İnsanlar genellikle diş yapısının katmanları daha da derinleştiğinde boşlukları hisseder. Emaye sert, dış diş tabakasıdır ve dentin emenin altındaki yumuşak tabakadır. Dentin, dişin tam ortasından çıkan minik mikroskobik tüplere sahip hassas tabakadır. Hamur odası (dişin merkezi) hamuru içerir. Kâğıt hamuru kan damarları ve sinirlerden oluşur. Çürüme emayeyi dentin içine sokarsa, boşluk bazen rahatsızlığa neden olabilir. Dişin merkezine yaklaşan daha derin bir boşluk muhtemelen dişe daha fazla zarar geldiğinden ve hamuru yalıtmak ve korumak için daha az diş yapısına sahip olduğundan ağrıya neden olacaktır. Diş eti ve diş arasındaki lokalize enfeksiyon (periodontal apse) diş ağrısı neden olabilir. Bir dişe travmatik bir fiziksel darbe de neden olabilir.

Diş ağrısının diğer nedenleri arasında şunlar vardır:

Apse eden diş: Bu enfeksiyon türü diş içinden kaynaklanır, köke ve çevresindeki kemiğe yayılır.

Hasar görmüş veya kırılmış diş: Bir dişin kırılması, hassas dentin veya hatta hamuru açığa çıkarabilir. Bazen kırık çizgisi dişin derinliklerine kadar çıksa bile kırıklar açık değildir, bu da her seferinde ısırma ya da çiğneme üzerine baskı uyguladığında (“çatlak diş sendromu” olarak adlandırılır) diş ağrısına neden olur.

Dişçi müdahalesi: Doldurulduktan veya tedavi edildikten sonra diş daha hassas hissedebilir. Bu özellikle diş çürümelerinin giderilmesinin büyük veya derin olması durumunda geçerlidir. Dişe yapılan müdahale gerekli olmasına rağmen bazen sinirleri tahriş edebilir. Zamanla, diş yeterince sağlıklıysa, hassasiyet çözülebilir.

Dişleri sıkma: Bu alışkanlığa bruxism denir ve çoğu zaman bilinçsizce ve geceleri yapılır. Ne yazık ki, bruxism dişlere zarar verir ve bazen sinirleri dişlerin hassas olduğu noktaya kadar tahriş eder.

Diş eti enfeksiyonu veya diş eti hastalığı: Periodontium dişleri saran ve bağlayan diş eti bağları ve kemikten oluşur. Dişeti problemlerinin erken evrelerinde genellikle diş eti iltihabı adı verilen iltihaplı diş eti bulunur. Sakız genellikle şişer ve kolayca kanar. Bir diş eti problemi, dişleri çevreleyen çene kemiğini içerecek şekilde ilerleyebilir ve dişlerin çevresinde ileri derecede kemik kaybı olduğu dişeti hastalığı hastalığının (veya “periodontitis”) daha sonraki aşamalarını temsil eder. Kemik kaybı nedeniyle diş ve diş eti arasında gelişen alanda ağrıya neden olan bir diş eti absesi (enfeksiyon) oluşabilir.

Açık kök yüzeyleri: Koruyucu kemik ve diş eti artık diş köklerini örtmediğinde, bu yüzeyler diş fırçalama veya sıcaklık değişiklikleri gibi uyaranlara karşı hassas olabilir.

Sinüzit: Üst molarların kökleri maksiller sinüs boşluklarına çok yakın olduğu için, sinüs boşluklarından kaynaklanan iltihaplanma bu azı dişlerinin hassas olmasına ve diş ağrısı gibi hissetmesine neden olabilir.

Yirmilik dişler: Yirmilik dişler, bilgelik dişleri olarak da adlandırılır, ağızda görünen son kalıcı dişlerdir. Çoğunlukla, ağızdaki bu azı dişleri için yeterli alan yoktur. Sonuç olarak, yirmilik dişler çene kemiği içinde ve diş etinin altında tamamen veya kısmen çıkar. Yetersiz erişilebilirlik nedeniyle, yirmilik dişlerin uygun şekilde temizlenmesi zordur; bu nedenle, bu alanlar sorunlara karşı hassastır. Yirmilik dişler ile ilgili problemler, patlama baskısı, diş eti enfeksiyonu veya diş çürümesinden kaynaklanan ağrıya neden olabilir.

Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Bir diş problemini gösterebilecek belirti ve bulgular aşağıdakileri içerir:

Isırma veya çiğneme ile ağrı

Sıcaklıktaki değişimlere karşı aşırı duyarlılık

Yanak veya diş etlerinde şişlik

Diş etlerinin boşaltılması veya kanaması

Diş içinde sürekli zonklanma

Diş ağrısı, kendiliğinden veya uyarılarak ortaya çıkabilecek donuk veya keskin bir ağrı olarak ortaya çıkabilir.

Ek belirtiler aşağıdakileri içerebilir

Baş ağrısı

Boyun ağrısı

Kulak ağrısı

Ateş

Ağızda kötü tat veya koku

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu