Teknoloji

Dijital Pazarlama Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Dijital Pazarlama Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir? Herhangi bir hizmet ya da ürünün dijital teknolojiler kullanılarak pazarlanmasına dijital pazarlama adı verilmektedir. Dijital pazarlama; internet reklamcılığı, arama motoru optimizasyonu, sosyal medya reklamcılığı, tıklama başına maliyet ile çalışmakta olan arama motoru reklamcılığı ve çok sayıda farklı kanallardan oluşmuş büyük bir dijital ekosistem vasıtasıyla pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesini sağlamaktadır.

Dijital Pazarlama Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir? Geleneksel pazarlama kanallarına nazaran daha hızlı geriye dayalı hareket imkanı sağlaması ve daha iyi ölçülebilir olmasıyla küçük büyük fark etmeden tüm işletmeler için ciddi rekabet avantajı sağlamaktadır.

Dijital Pazarlama Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir
Dijital Pazarlama Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir

En Yaygın Kullanılan Dijital Pazarlama Kanalları

Piyasada en yaygın kullanılan dijital pazarlama kanallarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Arama motoru optimizasyonu (SEO),
  • Sosyal medya reklamları,
  • Arama motoru pazarlaması (SEM),
  • Video reklamcılığı,
  • İçerik pazarlaması,
  • E-posta pazarlaması.

Bu kanallarda freelance olarak dijital pazarlama işi yapmak, kişilere çok sayıda avantaj sağlamaktadır. Bilindiği üzere danışmanlık dünyası, herhangi bir proje ve işletme için ayrıcalıklı anlaşma yapılmadığı sürece serbest (freelance) olarak çalışmanın çok daha ideal olduğu bir sektör. Esnek çalışma saatleri, daha fazla alana kısa yoldan ulaşma imkanı ve daha fazla gelir elde etme gibi avantajları bulunan dijital pazarlamacılığı, artık günümüzün vazgeçilmez iş alanı haline gelmiş durumdadır.

Dijital pazarlama alanında esnek çalışma saatleri konusunu biraz daha genişletecek olursak; bu konuda zaman yönetimi tamamen kişinin kendi elinde olup kişiler çalışacakları gün ve saatleri kendilerinin belirleyebildiği bir iş imkanı bulmaktadır.

Uluslararası pazarlara açılma ve iş çeşitliliği yönünden zaman ve mekanın önemi dijital dünyada daha azdır ve kolay yoldan ulaşılabilir haldedir. Dolayısıyla global müşteriler ile farklı projelerde çalışıp uluslararası pazarlara açılma imkanı daha fazladır. Daha çok gelir sağlama durumu ise dijital pazarlama danışmanlarının tecrübe ve uzmanlıklarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu ücretler elbette sektöre, saat başı maliyetlerine, o alandaki uzman azlığına ve projeye bağlı olarak artış ve azalma gösterebilir.

Dijital pazarlama, firma ve kurumların fiziki olarak mağaza açmalarına gerek kalmadan tüm ürünlerini pazarlamalarına imkan tanımaktadır. Bu durum firmaların satış ve reklam faaliyetlerinin düşmesine de büyük oranda katkıda bulunmaktadır. Genel olarak dijital pazarlama, kullanıcıların tüm ürün seçeneklerinin sergilenmesini ve doğru müşteri kitlesine daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayan önemli bir aracıdır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu