Teknoloji

Dijital Pazarlama Nedir, Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital Pazarlama Nedir, Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?  Dijital pazarlama oturduğunuz yerden dünya ile bağ kurabileceğiniz ve aynı zamanda dev şirketlere kafa tutabileceğiniz bir fırsat kapısı sunmaktadır. Bu sayede globalleşen ve gelişen dünyaya ayak uydurarak farklı platformlara pencere açabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nedir, Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?  Dijital pazarlama son yıllarda en gözde mesleklerinden biri haline geldi. Bireysel olarak ve ajans seviyelerinde yürütülen sektörde pek çok farklı fırsat kapısı da bulunmaktadır.

Dijital Pazarlama Nedir

Dijital pazarlama, global çapta ve elektronik ortamlarda, günümüzde teknoloji mecralarında geleneksel pazarlama yöntemlerine göre çok daha avantajlı ve tercih edilen bir pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlama yöntemleri son yıllarda yükseliş göstermiş ve Pazar payı da giderek artmaktadır. Diğer bir tanımıyla ise pazarlama ilgili kişileri doğru yerde ve zamanda yakalayabilmektir. Bu durum geleneksel pazarlamada da dijital pazarlamada da geçerlidir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur

Dijital pazarlama uzun zamandır kullanılan bir pazarlama yöntemidir. Lakin son yıllarda yükselişe geçerek ve dijital pazarlama yöntemlerinin alt dalları da artarak gelişim göstermiştir. Büyük şirketler ve firmalar global çapta ayakta durabilmek için artık geleneksel pazarlama yöntemlerini terk edip dijital pazarlama yöntemlerine geçmektedirler.

Gelecekte geleneksel pazarlamadan eser kalmayacak ve dijital pazarlama her yeri sarmış olacak. Burada önemli olan dijital pazarlamanın temellerini atarken ve öğrenirken dikkat etmek. Yanlış bir adım atmak sizi dijital sektörlerde ciddi zararlara uğratabilir.

Global çapta dijital pazarlama payı her geçen gün büyürken ülkemizde de bu sektör gün geçtikçe büyüme göstermektedir. Türkiye’de daha çok ajans boyutunda dijital pazarlama sektörü gelişme gösterirken markaların çalışmayı tercih ettikleri gruplarda bu ajanslar olmaktadır.

Dijital Pazarlama Nedir, Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur
Dijital Pazarlama Nedir, Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur

Ayrıca bunların yanında dijital pazarlama alanında kendini geliştirmiş kişilerde bireysel olarak markalar ve firmalar için freelance olarak çalışmaktadırlar. Bunun neticesinde de markalara farklı tercihler yapabilme imkânı tanınırken ciddi bir rekabet ortamı da oluşmuş oluyor.

Bu sektöre girmek isteyen ve kendini bu alanda geliştirmek isteyen adayların izlemesi gereken bazı yollar ve uygulaması gereken püf noktalar bulunmaktadır. Dijital pazarlama alanına adım atacak adaylar bu işi severek yapmayacaklarsa ve sadece para odaklı düşünecekler ise büyük bir hüsrana uğrayacaklardır. Araştırma ve analiz yapma bu sektörün olmazsa olmazlarının başında gelmektedir. Dijital pazarlama sektörünün dinamik ve değişken yapısından ötürü anında oluşan yeni gelişmelerden haberdar olarak ona göre bir plan yapmak bu mesleğin olmazsa olmazlarındandır. Ayrıca bunlara ek olarak İngilizcenizi de geliştirmeniz gerekmektedir.

Dijital pazarlama alanında kendinizi geliştirebilmenizin ilk adımı kullanıcı odaklı düşünebilmektir. Bu sektörde çalışanlar optimizasyon yaparken kullanıcı odaklı düşünerek kendilerini de o şekilde optimize ettiklerinde büyük bir başarı yakalayacaklardır. Ayrıca bunların yanında bilgi ve tecrübenin de harmanlanarak yansıtılmasında yarar var.

Dijital pazarlama sektörüne ne kadar güzel bir fikir ile çıkarsanız çıkın sunduğunuz fikir kullanıcı odaklı bir fikir değilse o zaman işe yaramayacaktır ve istediğiniz başarıyı elde edemeyeceksiniz. Kullanıcı deneyimini göz ardı etmek en çok yapılan hataların başında gelmektedir.

Sektöre ilk adımlarınızı Google’ın sunduğu dijital atölye eğitim programıyla atabilirsiniz ve kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz.

Bu mesleğin en güzel tarafı da kazanılan maaşlardır. Yeni başlayan bir dijital pazarlama uzmanı 4 bin lira ile başlamaktadır. Uzman bir pazarlamacı ise 15 bin lira kadar maaşlar alabilmektedir. Tabi bu rakamlar değişkenlik de gösterebilir.

Dijital pazarlama sektöründe başarılı olabilmek için çok çalışmalı ve harekete geçmelisiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu