Dekorasyon

Dekorasyon İçin Renk Önerileri ve Etkileri

Evimiz kendimizi en rahat hissediğimiz bize ait alanlardan oluşan bir mekandır. Bu mekanda ne kadar rahat ve huzurlu isek hayatımızda da o kadar başarılı ve rahat oluruz. Psikolojik terapilerin en güzeli ev ortamımızda geçireceğimiz huzur dolu anlar demeti ile olur. Evimizde bu tip güzel alanlar yaratmak için gelin küçük dekorasyon sırlarına bir göz atalım.

Renkler ve Ruh Halimize Etkileri;

Uzmanlar bulunduğumuz ortamlarda ki renklerin ruh halimize etki ettiği yönünde yaptığı araştırmalar oldukça ilginç sonuşlar verdi. Bu sonuçlar doğrultusunda evimizi dekore ederken bu renklere dikkat etmemiz oldukça önemli olacaktır.

Dikkat Gerektiren Ortamlar İçin Öneriler

Çalışma odanızda kolay dikkatiniz dağılıyorsa dekorasyonda siyah renk kullanmanızı öneririz. Bu şekilde dikkat dağınıklığı sorununuzu halletmiş olursunuz. Doğa ananın en güzel rengi yeşili mutfak ve çalışma atölyesi gibi yaratıcılık gerektiren yerlerde duvar rengi ya da akseuar olarak kullanmak faydalı. Çünkü yeşil renk yaratıcı kimliğimizi ön plana çıkartan aynı zamanda bize huzur veren bir renk. Düşüncelerimize hükmeden lacivert ise özellikle çalışma odaları gibi düşünsel faaliyetlerimizi gerçekleştirdiğimiz alanlarda kullanılmalıdır. Baskın bir renk olduğu için yatak odası, dinlenme odası gibi alanların dekorasyonunda asla tercih edilmemelidir. Düşünmemizi yoğunlaştırıdığı için dinlenmek yerine yorulduğumuzu fark edebiliriz.

Canlanmak ve Neşelenmek İçin Renkler ile Oyanayın

Bahçemiz, mutfağımız, çocuklarımızın oyun alanları gibi yerlerde turuncu renkli dekoratif ürünleri kullanarak hayatımıza daha fazla mutluluk, heyecan ve neşe katabiliriz. Aynı zamanda turuncu renk iştah açıcı bir etki verebiliyor. Kilo sorununuz varsa bu konuya dikkat edin deriz. Sarı renk zıt anlar içerdiğinden ve insan üzerinde geçiciliği etkilediğinden dolayı, dekorasyon öğelerinde pek tercih edilmemelidir. Ancak mutfakta kullanıldığında sıcaklık yaratma ve iştah açma etkisi nedeni ile işe yarıyabilir. Mutfaklarımız için bir başka dekorasyon önerisi rengi ise kırmızı, iştah açıcı özelliği olan bu renk fark ettiğiniz gibi fast food ve lokantalarda da oldukça sık kullanılır. Ancak uzun süre kırmızı ışık veya renk olan ortamlar kişide gerginlik ve sinirlilik yapabilir. Bu yüzden oturma odası gibi uzun süre kaldığımız mekanlarda asla kırmızı kullanmamanızı öneririz.

Geniş ve Ferah Alanlar Yaratmanın Sırrı

Dekorasyon için beyazı mobilya ve akseuarlarda kullanmanız hayal gücünüzü geliştirmenize, uzlaşmacı ve sakin olmanıza neden olacaktır. Ayrıca beyaz, ışığı daha fazla yansıttığından mekanın aydınlık ve ferah görünmesini sağlar. Evinizde ya da iş yerinizde alanların daha geniş görünmesiniz sağlamak için beyazı tercih edebilirsiniz.

Huzur ve Mutluluk Dopingi Renkler

Oturma odası ve yatak odası gibi dinlendiğimiz, stresten uzaklaşmak istediğimiz mekanlar için mavi en uygun renktir. Kişiyi dinlendiren ve huzur veren mavi öğeler bu tip ortamları dekore etmek için kullanılabillir. Kadınları temsil eden neşe ve aşkın rengi olarak bilinen pembe dekorasyon için kullanılacaksa yatak odası, çocuk odası gibi sevgi ve neşe olan ortamların dozajını arttırmak için kullanılabilir. Akseuarlar, resim çerçeveleri ve duvar kağıtlarında pembe renk ile mutluluğunuzu kat be kat arttırma şansınız var.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu