SağlıkYaşam

Daha Kaliteli Bir Uyku İçin Beslenme İpuçları

Daha iyi uyumanın, bugün sağlığınızı daha hızlı geliştirmek için yapabileceğiniz en basit şeylerden biri olduğunu biliyor muydunuz?

Uykusuzluk ve kesilen uyku için özel beslenme uygulanması! Uykuyu iyileştirmenin birçok fantastik sağlık ve refah sonuçlarını gördükten sonra, bu gece daha derin ve daha huzurlu bir uyku için şimdi yapabileceğiniz en önemli, en basit ve sağduyulu adımları vermek için detaylı bir uyku rehberi yazmak istedik.

Halen uykusuzluk ve / veya uyku güçlüğü çekiyorsanız, özellikle de yorgunluk, adrenal yorgunluk, kronik yorgunluk, kesintili uyku veya uykusuzluk ile ilgiliyseniz, bu uyku planı sizin içindir.

Daha iyi uyumak, sağlığınızı gerçekten hızlı bir şekilde geliştirmek için yapabileceğiniz en kolay ve en basit şeylerden biridir. Birçok çalışma uykunun sıklıkla kendi başına çok etkili bir tedavi olduğunu gösteriyor.

İnsanlar daha iyi uyumaya başladığında iyileşmeye başlarlar. Bu nedenle daha iyi uyumak çoğu durumda ele alınması gereken ilk şeylerden biridir.

Daha rahat ve derin uyku için beslenmeyi optimize etmek, tekrar iyi uyumak için hayati bir adımdır. Diğer bir strateji, uyku düzeninizi ve sirkadiyen ritimlerinizi sıfırlamaktır.

Bu yazıda ele alınan uykusuzluk ve kesintisiz uyku için en iyi beslenme ipuçları uyku uzunluğunuz, yaşam kaliteniz ve dinlenmiş hissetmeniz için büyük bir fark yaratacaktır.

Uykusuzluk veya diğer semptomlar gibi uyku bozukluklarından muzdarip çoğu insan aşağıdaki sorunları yaşar: uykuya dalmakta, gece uyuyakalmakta, gece boyunca tekrar tekrar uyanmakta ya da sabahları çok erken uyanmakta ve uyuyamamakta zorluk çekmektedir.

Birçok kişi bu uyku bozukluklarının hepsini yaşar ve sonuç olarak bitkin hissederler, çok az enerjiye sahiptir, karamsar ve huzursuz olurlar ve çoğu zaman endişeli veya depresyonda olurlar.

Onlardan biri misiniz?

Eğer evetse, uykusuzluk ve rahat uyku için en iyi beslenme ipuçları hakkında bilmeniz ve şimdi harekete geçmeniz gerekiyor!

Hata yapma: Yeterli, dinlendirici bir uyku olmadan sağlıklı olmanın ve sağlıklı kalmanın bir yolu yoktur ve iyi sağlık ve enerji söz konusu olduğunda bunun yerine geçecek bir şey yoktur.

Uyku Neden Bu Kadar Önemli?

Uyku, vücudun 24 saatlik döngüsünde vücudun iyileşme ve onarım süresidir. Bu, hasarlı dokuları tamir etmeyi, fiziksel ve duygusal detoks gerçekleştirmeyi, enerjiyi şarj etmeyi, iltihapla uğraşmayı ve günden güne hatıraları ve öğrenmeleri birleştirmeyi içerir.

Pek çok araştırmaya göre, onarım ve yenilenme için en uygun uyku zamanı akşam 21.00 ve 06.00 arasındadır.

Fiziksel tamiratlar çoğunlukla 22: 00-06: 00 arasında uyurken olduğumuzda gerçekleşiyor. Sabah saat 2’den sonra, onarım ve restorasyon süreçleri daha uyanana kadar süren zihinsel yenilemeye odaklanıyor.

Bu nedenle, geç saatlere kadar (yani saat 23.30’dan sonra) uyumaya başlamak, aynı süre boyunca uyumanıza rağmen, uykunun yararlarını ve etkilerini sınırlar. Gece boyunca tam olarak şarj edilemez ve toparlanamaz, ertesi gün yorgun ve huysuz hissedebilirsiniz.

Bu kalıbı tekrar tekrar tekrarladığınızda, bedeninize yük yükleyerek sizi sürekli yorgun, endişeli, depresif, stresli ve rahatsız hissettirir.

Daha İyi Uyku İçin Beslenme İpuçları

Gün Ve Akşam Boyunca Düzenli Aralıklarla Yiyin

Öğün atlamak veya çok az karbonhidrata beslenmek (sebzeler, meyveler, tahıllar, baklagiller gibi) kortizol salgısını arttırır, bu da daha fazla stres anlamına gelir. Özellikle, eksik kahvaltının yanı sıra gecenin geri kalanında kortizol artabilir. Kan şekeri rezervlerinizi yenilemek için uyandıktan sonra bir saat içinde veya sabah 9’dan önce kahvaltı yapmayı hedefleyin.

İyi bir kahvaltı, ilave sebze ve yeşillik (karbonhidrat) içeren organik tereyağı (yağ) ile pişirilmiş 2-3 yumurtalı omlet (protein) olacaktır. Ek bir protein artışı için birkaç küçük tavuk parçası veya balık da ekleyebilirsiniz.

Öğle yemeğinden sonra kafein, şeker veya nikotin gibi uyarıcı maddeler kullanmaktan kaçının

Bu maddeler adrenalleri uyarır ve kortizol sekresyonunu arttırır, bu da beden ve zihin için daha fazla stres anlamına gelir. Akşam yemeğinden sonra tatlı yediğinizde kan şekeri seviyeniz yükselir. Bu, muhtemelen endişeli, huzursuz, olumsuz ya da endişeli hissetme şansınızı artırarak uykuya ve ruh halinize müdahale edecektir.

Yatağa aç gitmeyin, yatmadan önce sağlıklı atıştırmalıklar yemek uykuya teşvik edecektir.

Adrenal yorgunluğunuz olduğunda, aç yatmak kan şekeri düşüklüğüne neden olabilir, endişeli ve huzursuz hissetmenizi uyandıracak kortizol salınımını tetikleyebilir. Yatmadan önce küçük bir aperatif almak, kan şekeri seviyenizi gece daha uzun süre koruyarak sık uyanmaları önleme konusunda harika bir stratejidir.

Semptomlar düşük kortizol etkisine benzer olduğundan uyku problemleri geceleri yüksek kortizolle de ilişkili olabilir. Bu nedenle sebebi belirlemek için adrenal fonksiyonun test edilmesi önerilir.

Daha İyi Uyku İçin Yemek Önerileri

Pilav:  1-2 yemek kaşığı tam pişmiş hindistancevizi sütü ya da tarçın serpilmiş beyaz pirinç pilavı (kan şekeri düzenlenmesine yardımcı olur).

Tatlı patates: Oda sıcaklığı ısısına gelmiş 1-2 yemek kaşığı tatlı patates (örneğin fırınlanmış veya kaynatılmış) az miktarda organik tereyağı ile karıştırılmış.

Fındık yağı: 1-2 tatlı kaşığı glütensiz ekmek dilimi üzerinde veya tohum / glütensiz kraker ile 1-2 çay kaşığı kaliteli fındık ezmesi (örneğin badem veya kaju).

Faydalı püf noktası: Gerekirse, gecenin bir yarısında yemek için yatağınızın yanında atıştırmalıklar bulundurmak faydalıdır. Bu şekilde, kan şekeri seviyeleriniz gece düştüğünde kalkmak zorunda kalmazsınız; bu, vücudun aniden uyanmasını tetikleyerek, birkaç kez olabilir. Her uyandığınızda atıştırmalık bir ısırık daha alın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu