DiyetSağlıkYaşam

Daha Çabuk Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 12 Gıda

Günlük beslenmenize aşağıdaki gıdaları eklemeniz, kilo verme hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle beslenme uzmanlarının lahana, yumurta, tavuk ve brokoli hakkında söylediklerini bu yazıda çabucak kilo vermeye yardımcı olan en faydalı yiyecekler olarak görebilirsiniz.

Fizik ve zindeliğin tümünün spor salonunda yapıldığını düşünüyorsanız, o zaman gerçeklerden oldukça uzaksınız demektir. Egzersiz gücü geliştirmek ve zindeliği korumak için önemli olmakla birlikte, sadece genel sağlığınızı değil aynı zamanda uzun süreli refahı da sağlayan şeydir. Fakat beslenme her şeydir.

Optimum kondisyon için atılabilir her türlü sağlıklı ürün ve süper yiyeceğimiz var, ancak yemek ve atıştırmalıklarımızı günlük olarak planlamaya ihtiyaç duyuluyor. Bu, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm gerekli besinleri ve vitaminleri almasını sağlayacaktır.

Meyveler, kuruyemişler, balıklar, tavuklar ve yeşil yapraklı sebzeler, sağlığın korunmasına yardımcı olan öğelerden bazılarıdır. İşte en hızlı kilo verdiren sağlıklı yiyeceklerin bir listesi…

Daha Çabuk Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 12 Gıda

Lahana

Lahana veya yaprak lahanası göz sağlığının korunmasında son derece faydalıdır. Bunun nedeni, diğer karotenoid anti-oksidanlarla birlikte yaşa bağlı maküler dejenerasyon gibi hastalıkları önleyen en yüksek doğal lutein kaynağı olmasıdır. Cildi sağlıklı tutan ve bağışıklığı artıran C vitamini bakımından zengindir. Çok düşük kalorili ve dolgulu yiyecek olan lahana, ayrıca kilo vermeye de yardımcı oluyor. Georgetown Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, lahana tüketmenin menopoz semptomlarının sayısını azaltabileceğini göstermiştir.

Yabanmersini

Yaban mersini, sunduğu çeşitli sağlık yararları nedeniyle sıklıkla süper gıdalar olarak adlandırılmaktadır.

“Hücreleri hasara karşı korumaya ve demirin emilimine yardımcı olmakla beraber çok zengin bir C vitamini kaynağıdır. Çözünebilir lif muhteviyatları, şekerin kan dolaşımına salınma hızını yavaşlatır ve sindirim sistemini sağlıklı tutar. İçlerinde bulunan fitokimyasallar, antioksidanların serbest kalmasına ve çeşitli hastalıklara karşı korunmasına yardımcı oluyor ”diyor The Gym Health Planet’ın Delhi merkezli bir beslenme uzmanı olan Nitin Khattar.

Avokado

Avokado K, B5, B6, B3, E ve C gibi çeşitli vitamin ve minerallerin güç kaynaklarıdır ve potasyum, folat, magnezyum, manganez, bakır, demir, çinko ve fosfor içerir. Lifle dolu olması, sadece sindirime yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Zengin beta-karoten ve antioksidan kaynaklarıdır ve bu nedenle gözler için faydalıdır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, en konsantre besin kaynağıdır ve demir, kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi mineraller bakımından zengindir. Ayrıca K, C, E ve birçok B vitamini gibi en gerekli vitaminleri içerir. Sadece karbonhidratları düşük değil aynı zamanda makul miktarda Omega-3 yağ asidi içerirler. Ayrıca kolesterol seviyelerini düzenler ve kalbi sağlıklı tutmaya yarar.

Yumurta

“Yumurta mükemmel bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Yumurta akı selenyum, D vitamini, B6, B12 vitamini ve çinko, demir ve bakır gibi mineraller bakımından zengindir. Bunlar normal hücre fonksiyonu, büyüme ve enerji üretimi gibi vücuttaki çeşitli hayati metabolik süreçler için de gereklidir. Yumurta sarısında bulunan demir vücut tarafından kolayca sindirilebilir.

Tavuk

Tavuk, antioksidan içeren selenyum bakımından zengindir. Bunlar serbest radikallerin kontrolünde yardımcı olur ve böylece vücuda bağışıklık kazandırır. Aynı zamanda, çeşitli organların büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan büyük bir protein kaynağıdır. Protein ayrıca kilonun korunmasına yardımcı olur ve bu nedenle tavuk, kilo vermeyi amaçlayanlar için idealdir. Aynı zamanda niasin bakımından zengindir ve vücudun kanser gibi hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olur.

Badem

Badem, en yararlı atıştırmalıklardan biridir. Bu incelikle tatlandırılmış ve çok yönlü kuruyemiş, hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklere lezzetli bir katkı olarak kullanılan son derece sağlıklı ve besleyicidir.

Tıpkı elma gibi, günde bir avuç badem ‘diyabet ve Alzheimer gibi hastalıkları uzak tutar’. Günlük badem almanın protein, E vitamini, manganez, magnezyum, bakır, B2 vitamini, fosfor ve sağlıklı yağlar için gerekli büyük miktarda temel besin maddesi sağladığını biliyor musunuz?

“Bademlerin kahverengi kabuğu ayrıca hücreleri oksidatif hasardan koruyan ve yaşlanmayı önleyen kanser gibi diğer hastalıkları önleyen antioksidanlarla doludur. Karbonhidrat oranı düşük, lif ve protein oranı yüksek olan bademler, açlığı azalttığı ve tokluğu artırdığı için genel olarak günlük kalori alımınızı düşürdüğünüz için iyi bir atıştırmalıktır. Aynı zamanda sindirim ve kilo kaybı için inanılmaz derecede etkilidir. Bademler gerçekten süper gıdalardır, çiğ tüketilebilirler ve ıslatılabilirler, ancak tuzlu ve kavrulmuş yiyeceklerden kaçınılması gerekir. ”

Mercimek

Mercimek Türk mutfağında yaygın olarak bulunan lezzetli bir malzemedir. Muadilleri kurutulmuş fasulyelerine kıyasla, nispeten hızlı ve hazırlanması kolaydır. Baklagil ailesinin bu kudretli üyeleri lezzet bakımından alçakgönüllüdür; temel besin maddeleri karbonhidratlar, folat ve magnezyum, demir, çözünmez diyet lifi ile doludur ve yüksek protein seviyeleri onları vejetaryenler için mükemmel kılar.

Uzmanlar, günlük beslenmemize dahil etmenin sağlam bir nedeni olan mercimeklerin çeşitli yararları olduğunu söylüyor; çözünmez lif, kan kolesterolünü azaltarak kalp hastalığı ve felç riskini önler, iyi sindirim sağlığını destekler, kan şekeri seviyelerini dengeler, demir vücutta oksijen taşır enerji üretimini ve metabolizmasını arttırır, kalorisi düşüktür ve protein içeriği yüksek olan mercimekleri kilo kaybı için mükemmel süper besin yapar.

Yulaf Ezmesi

Yulaf, son zamanlarda keşfedilen en sağlıklı kepekli tahıllar arasında. Yulaf, glütensiz, çözülebilir lif bakımından zengin, karmaşık karbonhidratlar, protein ve sağlıklı yağ bakımından yüksek ve önemli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar plan bileşikleri ile yüklü, yeryüzündeki en besleyici gıdalardan biridir. Ayrıca kolesterolü düşürmede ve kilo kaybında yardımcı olur.

“Yulaf yemek düzenli olarak kalp damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur, kan şekeri ve insülin tepkisini azaltır, sindirim sistemindeki sağlıklı bakteri üremesini artırır, kilo kaybını arttırır, çocuklarda astım riskini azaltabilir ve meme, prostat gibi hormonla ilgili kanser şansını azaltır. Sadece dahili olarak değil, yulaf da cildiniz için inanılmaz derecede iyi. Yulaf lapası dışında, çeşitli şekillerde yulafın tadını çıkarabilirsiniz; unlu mamuller, ekmek, müsli, granola barlar ve yumurtaya dahil edilebilir.

Brokoli

Bu yeşil sebze lahana ailesine aittir ve tüm yaş grupları için uygundur. Hem kalsiyum hem de K vitamini bakımından zengindir ve böylece kemik sağlığına yardımcı olur ve osteoporozu önler. Bu sebze içerisindeki yüksek C vitamini, bağışıklığın artmasına ve iyileştirilmesine yardımcı olur ve birçok enfeksiyonun uzak durmasını sağlar. Aynı zamanda önemli miktarda omega 3 yağ asitleri içerir ve bu da onu mükemmel bir anti-enflamatuar ajan yapar. Artrit muzdarip olanlar bu sebzeden yararlanabilir. Bunun nedeni, kimyasal sülforapanın eklem tahribatına ve iltihabına neden olan enzimleri bloke etmesidir.

Brokoli detoksifikasyon için harikadır, kilo kaybını arttırır, cilt bakımı için iyidir, yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir ve göz sağlığı için de harikadır. Besin bakımından zengin brokoli günlük tüketilmeli, önerilen alım 2 su bardağı olmalıdır ve sağlığı arttırıcı faydaları arttırmak için her zaman sadece dört dakika boyunca hızlıca buharlanması gerekir.

Bir araştırma, brokolinin Tip 2 diyabet hastaları için faydalı olabileceğini ve kan şekerlerini yönetmelerine yardımcı olduğunu bulmuştu. Araştırma İsveç’teki Lund Üniversitesi tarafından yapılmıştır.

Brokoli detoksifikasyon için mükemmeldir ve kilo kaybını arttırır.

Elma

Elma, çeşitli antioksidanlar, flavanoidler ve liflerden oluşan zengin bir kaynaktır. İmmün artırıcı C vitamini ile doludurlar. Bunların kanser, hipertansiyon, diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltmada yardımcı olduğu bulunmuştur. Elmalardaki Pektin fibrin, aşırı diyet yağlarının emilimini azaltır ve ayrıca daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

Elmalar, sinir hücreleri ve beyin arasında daha güçlü bir iletişim için gerekli olan asetilkolin üretimini arttırdığı da bulunmuştur. Bu, Alzheimer’ı geliştirme şansını daha da azaltır. Spor düşkünleri, egzersiz dayanıklılığını arttırdığından, egzersiz öncesi standart olarak elma yemelidir.

Balık

Balık şüphesiz ki dünyadaki en sağlıklı yiyecekler arasındadır. Balık oldukça zengin bir protein kaynağıdır ve yağ oranı düşüktür. Özellikle yağlı balıklar, Omega-3 yağ asitleri veya iyi yağlar bakımından zengindir. Bu, kalp sağlığının korunmasına ve kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca demir, çinko, iyot, magnezyum ve potasyum gibi diğer mineraller gibi kalsiyum ve fosfor bakımından da zengindir.

Balıklar yaşa bağlı bozulmalardan korur, depresyonun önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olur, çocuklarda astımın önlenmesine yardımcı olur, yaşlılıkta görme sorunları için iyidir, uyku kalitesini artırır.

Balıklar lezzetlidir ve hazırlanması kolaydır, haftada 1-2 kez tavsiye edilir, avlanan vahşi balıklar daha fazla omega 3’e sahiptir, kirletici maddelerle kirlenmiş olabilecek havuz balıklarını tüketmemeye özen gösterin.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu