Sağlık

Çörek Otu Yağının Sağlığa Faydaları

Çörek otu, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Batı Asya’da yetişen mor veya beyaz renkli çiçekleri olan küçük bir çiçekli çalıdır. Şaşırtıcı görünmese de, çalı küçük siyah tohumları olan meyveler üretir. Bu siyah tohumlar binlerce yıldır ilaçlarda kullanılmaktadır.

Arkeologlar, King Tut’un mezarı içinde siyah tohumlar bile buldular, böylece iyileşme ve korunma konusundaki önemini vurguladılar. Ayrıca ekmeklere, böreklere ve turşulara lezzet katmak için yemek pişirmede de kullanılırlar. Yenilince, tohumlar genellikle kimyon veya kekik ile karşılaştırıldığında acı bir tada sahiptir.

Çörek Otu Yağı İçin Bazı Diğer İsimler Şunlardır:

Kara kimyon

Çörek otu

Kara soğan tohumu

Kalonji

Çörek otu yağının antioksidan özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Bunlar, vücut içindeki ve cilt üzerindeki iltihaplanmanın hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Çörek Otu Yağının Sağlığa Yararları

Çörek otu yağı, yüksek tansiyon ve astım dahil olmak üzere en yaygın sağlık koşullarının bazılarının tedavisinde umut vermiştir. Aynı zamanda Candida albicans’a karşı güçlü antifungal aktivite gösterir, maya vücutta büyüyebilir ve kandidiyazise yol açabilir. Diğer çörek otu yağı sağlık yararlarına örnekler:

Yüksek kan basıncının düşürülmesi: İki ay boyunca siyah kimyon çekirdeği ekstresi alınmasının, kan basıncı hafif yükselen kişilerde yüksek kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir.

Yüksek kolesterolü düşürme: Çörek otu yağının yüksek kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir. Sağlıklı kolesterol seviyelerini korumanıza yardımcı olabilecek sağlıklı yağ asitleri yüksektir. Bu yağ asitlerinin örnekleri arasında linoleik asitler ve oleik asit bulunur. Siyah tohumların nerede yetiştirildiğine bağlı olarak yağların seviyeleri değişebilir. İnsanlar da ezilmiş tohumları tüketirken sonuçları görebilir.

Romatoid artrit semptomlarının iyileştirilmesi: Oral yolla siyah tohum yağı alınması, enflamatuar romatoid artrit semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Astım semptomlarının azalması: Çörek otu yağının antiinflamatuar etkileri astım semptomlarının iyileşmesine yol açabilir. Hava yollarında iltihabı azaltmadaki etkisi bronşit semptomlarında da yardımcı olabilir.

Mide rahatsızlığını azaltmak: Siyah tohumları yemek veya siyah tohum yağı almak, mide ağrısı ve krampları hafifletmekle ilişkilendirilir. Yağ, gazın, karın şişkinliğinin ve ülserlerin görülme sıklığının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Kanser karşıtı: Çörek otu yağı da antikanser özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Topikal olarak uygulandığında cilt kanserlerine karşı savaşmaya yardımcı olabilir.

Timokinon ve diğer tohum iksirleri olarak bilinen çörek otu yağı kısımları, laboratuar farelerinde tümörlerin büyümesini azaltabildi. Yağ ayrıca kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan radyasyonun dokuya zarar verici etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak bu sonuçlar insanlarda çalışılmamıştır. Çörek otu yağı, geleneksel kanser tedavilerinin yerine kullanılmamalıdır.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanır

Damak lezzetinizi genişletmek istiyorsanız, siyah tohumları yemeklerinize dahil edebilirsiniz. Çörek otu eklemek için yiyecek önerileri:

Ekmekler, börekler poğaçalar ve diğer hamur işleri

Simit veya bisküvi üzerine kızartılarak serpilir

Çorbalara, et yemeklerine ve tava yemeklerine ilave edilir

Çörek otunu öğüterek hardal, rezene ve kimyon tohumu gibi diğer baharatlarla karıştırabilirsiniz.

Ayrıca pek çok sağlık mağazasında ve eczanede çörek otu yağı da satın alabilirsiniz. Yağ genellikle günlük tüketim için kapsüller halinde paketlenir. Ayrıca cilde ve saça uygulanabilen veya kaşıkla alınabilen bir yağ olarak kullanımı kolaydır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu