Anne-Çocuk

Çocuklardaki Olumsuz Davranışlar Nasıl Düzeltilir?

Çocuklardaki Olumsuz Davranışlar Nasıl Düzeltilir? Çocuklar bizlere Allah’ın emanetidir. Hayatın hiçbir kötülüğünü bilmezler. Yeni atılmış beton gibidirler, tertemiz bembeyazdır hayat sayfaları.

Çocuklardaki Olumsuz Davranışlar Nasıl Düzeltilir? Maalesef ki yıllar geçtikçe biz büyüklerden ve çevreden gördükleri öğrendikleri olumlu olmayan davranışları olur, çocuklar bu olumsuz hal ve hareketlerden yine bizlerin yardımıyla kurtulurlar.

Çocuklarımızın hayatındaki olumsuz davranışları nasıl değiştirebiliriz

Beğenmediğimiz bir davranışı terk ettiği zaman ödüllendirme yapmalıyız, örneğin çocuk hırsızlık yapıyor, çocukla baş başa en çok sevdiği sessiz bir yerde bir yemek yedikten sonra onunla gözlerine bakarak yumuşak bir ses tonuyla bu davranışının sizi üzdüğünü, hırsızlık yaptığını öğrendiğinizde kahrolduğunuzu söyleyin, aslında sen iyi bir çocuksun içindeki bu kötü dürtüden kurtulman lazım, dilersen biz sana yardımcı oluruz diye konuşun, bu konuşmayı anne babadan kime daha çok düşkünse o yapsın. Çocuğa asla sen neden böyle oldun, bunları nerden öğrendin, nasıl bir çocuksun gibi onur kırıcı şeyler söylemeyin, çocuğunuzu tamamen kaybedersiniz.

Kural koyarken kararlı olun, olağanüstü bir durum olmadıkça kural dışına asla çıkmayın. Bu kuralı kendinizde uygulayın.

 

Çocuklardaki Olumsuz Davranışlar Nasıl Düzeltilir
Çocuklardaki Olumsuz Davranışlar Nasıl Düzeltilir

Çocuğunuza kendi doğru kararlarını kendisinin verebileceğini, yani doğru karar verme tekniğini öğretin, mesela bir şey yapmak istediğinde, acele etmemesini sakin bir şekilde 15’e kadar saymasını, yapmak istediği şeyin yarar ve zararlarını bu 15 saniyede düşünmesini doğru bulursa yapmasını söyleyin, işin içinden çıkamazsa size sorabileceğini belirtin.

Çocuğunuz küçükse ona masal ve hikayelerdeki kahramanlarla doğru yolu gösterin. Kendi başınızdan geçmiş bir olaysa kendinizden de örnek verebilirsiniz.

Çocuğumuzu kötü alışkanlık ve davranışlardan nasıl uzak tutabiliriz?

Abartısız makul bir düzeyde rahat yetişen, fikir alınan, fikirlerine ve şahsına saygı duyulan, aşağılanmayan, hor görülmeyen çocukların olumsuz hal ve hareketleri yok denecek kadar az olur. Yani çocuğunuzla patronunuzla konuşur gibi kibar düzeyli ve saygılı davranırsanız geri dönüşte öyle olacaktır, çocuklar ayna gibidir, onlara ne yansırsa bize de o görünür.

Çocuğumuzun yapmasını istemediğimiz olumsuz davranışlar bizde de olmamalı, çocuğun yanında arkadaşlarımızla konuşurken bile dikkatli olmalıyız, çocuklar çok dikkatlidir, çünkü bilgiye açtır, yetişkinlerden gördükleri her şeyi doğru zannederek taklit ederler.

Çocuğunuzu küçük yaşta zevkle yapabileceği bir aktiviteye yönlendirin( futbol, yüzme, tenis, karate,folklor gibi) böylece hep bir koşuşturması ve telaşesi olacağından kendisini önemli hisseder kendine güveni gelir, olumsuzluklara fazla vakti olmaz.

Çocuğunuza kaldırabileceği ölçüde olmak şartı ile evdeki sorumluluklardan birini verin, sende ailemizin bir parçasısın bu ailenin güçlü olması için senin de yardımına ihtiyacımız var diyerek çocuğun ruhunu onurlandırın.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu