Anne-Çocuk

Çocuklarda Omurga Eğriliği Belirtileri Ve Korse Takmak

Çocuklarda Omurga Eğriliği Belirtileri Ve Korse Takmak! Gelişme dönemindeki çocuklarda daha sıklıkla görülmekte olan omurga eğriliği tıp literatüründe genel itibariyle skolyoz ismi ile anılır.

Omurga eğriliği solunum güçlüğü ya da depresyon gibi rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir. Omurga çok küçük kemiklerden ve onları dengede tutabilmek amacıyla var olan disklerden meydana gelir. Sağlıklı bir omurga genel itibariyle yan tarafından bakıldığında hafif bir eğim görünümdedir.

Omurga Eğriliği Belirtileri Nelerdir?

  • Sırt ya da bacaklarda yorgunluk hissi ile bel ağrısı ve bel rahatsızlıklarının meydana gelmesi
  • Belli durumlarda hareket etme problemleri yaşanması
  • Arkadan bakıldığında kürek kemiklerden birinin anormal bir şekilde görünmesi
  • Yine aynı şekilde arkadan bakıldığında bacaklardan birinin diğerine göre daha uzunmuş gibi görünmesi
  • İki omuzun yüksekliğinin eşit olmaması durumu
  • Çocuğun sırtında veya belinde simetri olmayan bir durumun var olması

Çocuklarda Omurga Eğriliğinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel itibariyle çocuklarda omurga eğriliği tedavisi hastalığın ciddiyeti ve eğimin derecesine göre değişiklik göstermektedir. Tetkik ve tedavi aşamaları buna göre belirlenmektedir. Hafif düzeyde eğrilikler tedavi gerektirmeyebilir. Fakat yine de çocuğun daha küçük yaşından itibaren omurga eğriliği problemlerinin iyileştirilmesi açısından bir dizi fizik tedavi uygulamalarına tabii tutulması gerekebilir.

Çocuklarda Omurga Eğriliği Belirtileri Ve Korse Takmak
Çocuklarda Omurga Eğriliği Belirtileri Ve Korse Takmak

Daha ciddi eğriliklerde ise tıbbi cihaz kullanımı ya da cerrahi operasyon gerekebilir. Omurga eğriliği tedavisinde daha çok şişkinlik ve ağrılar açısından ilaç tedavisi uygulanabiliyor ve ayrıca fiziksel antrenman çalışmalarıyla da vücut esnekliğinin arttırılması uygulamalarının yapılması ve korse takmak şeklinde çeşitli iyileştirme uygulamaları devreye sokulabilir.

Korse Takmak

Omurga eğriliğinin genel itibariyle 25 derece ve üzerinde olduğu hasta bireylerde tedavi uygulaması olarak korse takmak önerilmektedir. Korse tedavisinin amacı ise büyüme dönemindeki çocuklarda omurga eğriliğinin ilerlemesini önlemek, bir korse tedavisi omurga eğriliğini baştan sona kadar tedavi edemez, fakat ilerlemesini engelleyebilir. Büyüme dönemindeki çocuklarda omurga eğriliği mevcut ise korse tedavisine ne kadar erken başlanırsa o kadar olumlu sonuç alınır. İstenildiği süre içerisinde kullanan hastalarda olumlu sonuç alma ihtimali yüksek olacaktır.

Korse ile korseyi kullanan çocuğun bedeni arasında bir uyum olmalıdır. Korse tedavisinin başarılı olması, korse ile beden arasındaki uyuma bağlı bir şekilde kendini göstermektedir. Aynı zamanda korse tedavisi ile netice vermeyip sürecin ameliyatla tamamlama ihtimali de bulunabilir. Bu durum, genellikle korse tedavisinde talep edilen kullanma sürecine uygunluk göstermeyen hasta çocuklarda görülmektedir. Yine korse kullanmak, vücutta çeşitli yaralara da sebep olabilmektedir. Bütün bu durumların göz önünde bulundurulması ve korse takmak uygulamalarından iyi olup olmadığını hekim ile çocuğun ailesi arasında yapılacak çeşitli görüşmeler neticesinde karar verilecek bir unsurdur.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu