Anne-Çocuk

Çocuklara Ders Çalıştırma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Ders Çalıştırma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır? Merhaba anne babalar. İlkokul çağındaki çocuğunuz gerektiği şekilde ders çalışıyor mu? Sizce ödev yapmak yeterli mi? Doğru ortamda mı ders çalışıyor? Gerektiği gibi bir verim alıyor mu? Tüm merak edilen soruların cevabını yazımızda yanıtladık.

Çocuklara Ders Çalıştırma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır? sorusu bir çok ebeveynin cevap aradığı soruların başında gelmektedir. Çocukların ders çalışma ortamı nasıl olmalı, nasıl ders çalıştırılmalı gibi bir çok merak edilen sorunun cevabı yazımızda..

Çocuğunuz ödevini gerektiği gibi yapıyor, dersine çalışıyor mu?

1 – Eğer yapmadığını düşünüyorsanız öncelikle onun bağımlı hale geldiği şeyleri ortadan kaldırın. Mesela bir bilgisayar oyunu veya televizyon. Ders çalışması gerektiği zaman içinde televizyon açılmamalı. “Ben izleyeyim o da dersini yapsın” düşüncesinde iseniz, o düşünceyi hemen alın ve bakmadan çöpe atın. Çocuğun aklı televizyondayken yapması gerektiği 2+3-2=? Sorusunu yapamaz.

2 – Ona ödevlerinde yardımcı olun. Yapamadığı yerleri sorduğunda onu boşvermeyin veya başınızdan savmayın. Olabildiğince yararlı bir şekilde ona yardımcı olun.

Çocuklara Ders Çalıştırma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır
Çocuklara Ders Çalıştırma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır

3 – Bir soruyu yapamadığında ona sakın ola ki kızmayın. Sesinizi yükseltmeyin. Ona doğru bir dilde, yumuşak tonlarla, anlayacağı şekilde anlatın. Kızdığınızda alınabilir, kırıldığında sizden uzaklaşmaya başlar. Dikkatli olun, hele ki bir kız çocuğu ise onu kesinlikle elde tutmaya çalışın.

4 – Ona anlattığınızı anlamıyor, sorunun cevabını hala kendi bulamıyorsa ona cevabı direk yoldan vermeyin, 2+3+5-7=? Sorusunu “ikiyle üçü toplarsak üstüne de beş eklersek çıkan sayıdan da yedi çıkarırsak gibi bir dille anlatabilirsiniz fakat onların kafasında sonuçlanmadığı sürece o sorunun cevabını bulamayacak, bulsa da anlamayacaktır. Somutlayın. Elma örneği verebilirsiniz. Pepee izlemeyi seven çocuklara Pepee’nin ekmek alışverişi bölümündeki ekmeklerden örnek verebilir, ona matematiği bu şekilde sevdirebilirsiniz.

5 – Çocuğunuzla vakit geçirmeniz onun yararına olacak ve sırtında sizin desteğinizi hissedip çaba gösterecektir.

6 – Çalışma ortamı yeterince sessiz olmalı, sessiz kaldığınız zaman beyinde yankı yapacak duvara çivi çakma sesi onu yalnızca rahatsız etmez, yaptığını anlamamasına sebep olur.

7 – Ödev yaptıktan sonra televizyon izleyebilirsin, gibi bir ödülle onu ödev yapmaya teşvik etmeyin. Ödevini sadece ödülü kazanmak için yapmış olur. Ona hissettirmeden, aferin gibi soyut ödüller verin. Ona “takdir aldın hadi bir telefon alalım” demeyin sonraki dönemde daha yeni bir telefon almak için takdir çabasına girecektir. Ona takdir belgesini sevdirin. Sevdiğinin arkasından gidecektir.

8 – Sürekli bir baskıdan uzak durun. O gün istemiyorsa ödev yapmasın. Ama yapmamaya da alıştırmayın. Tembelliği öğrenirse tadı hoşuna gider.

9 – Başkalarıyla kıyaslamadan uzak durun. Çocuk “ben anneme yetemiyorum” düşüncesine girip derslerine çaba göstermeyebilir.

10 – Kesinlikle ondan yapabildiğinden fazlasını istemeyin, hata sizde olur. Göreviniz tamam. Kolay gelsin sevgili veli.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu