Gebelik

Çocuk Sahibi Olmanızın Önündeki Engelleri Nasıl Tespit Edebilirsiniz?

Çocuk sahibi olmak için düzenli bir şekilde birlikte olup da yine de çocuk sahibi olamayan çiftlerin bu süreçte yaptığı hataların en büyüğü tüp bebek tedavisinin tek seçenekleri olduğunu düşünerek direkt kendilerini tüp bebek tedavisine şartlamaları oluyor.

Çocuk Sahibi Olamıyor musunuz?

Uzun zamandır çocuk sahibi olmanın hayalini kurup da düzenli bir birlikteliğe rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerin neredeyse tümü maalesef aynı hatayı yapıyor, ilk olarak hemen tüp bebek tedavisine başvuruyor. Aslında ilk aşamada tüp bebek tedavisi doğru değil yanlış bir yol olmuş oluyor. Çünkü işin de uzman bir doktora başvurduğunuzda gebe kalmanızın önünde ki engeli ve bu engele uygun tedavinin uygulanması çoğu zaman tüp bebek tedavisine gerek kalmadan gebe kalma ihtimalini arttırabiliyor.

Öncelikle genç bir çift iseniz bir yıllık bir birlikteliğin, otuz beş yaşını aşmış veya erken yaşta menopoza girme gibi bir ailesel faktör engeliniz var ise altı aylık bir birlikteliğin sonucunda gebe kalamamışsanız doktora başvurmalısınız. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler de birden fazla bir çok sorun olmuş olabilir. Sorun anne ya da baba adayının her ikisinden de kaynaklanıyor olabilir. İşte tüp bebek tedavisine başvurmadan önce anne ve baba adayı detaylı bir şekilde kontrolden ve gerekli testlerden geçerler ise belki de tüp bebek tedavisi görmeden bebek sahibi olabilme imkanına sahip olurlar.

Doktorunuzun Size Yapması Gerekenler

Bebek sahibi olmak isteyip de olamadığınız için bir uzman doktora başvurduğunuz da bebek sahibi olmanıza neyin engel olduğunu anlayabilmek ve doğru tedaviyi uygulayabilmek için doktorunuzun size uygulaması gereken belli başlı tetkikler vardır. Bunların en başın da ise ilk yapılması gereken doktorunuzun öncelikle sizi çift olarak dinlemesi olmalıdır. Daha önce kişisel olarak yaşadığınız ya da genetik bir rahatsızlığınızın olup olmaması, daha önce almış olduğunuz tedaviler yaşadığınız regli düzensizlikleri de yol izleme konusun da çok büyük bir önem taşımaktadır.

Sonrasın da ise hem anne adayı hem de baba adayı ayrı ayrı ayrıntılı bir şekilde tüm tetkiklerden geçerek incelenmelidir ki bebek sahibi olmaya engel olan sorunun öncelikle kimden kaynaklandığı bilinerek buna göre tedavi uygulanabilsin. Anne adayının hormonlarının test edilmesi ve rahim kanallarının incelenmesi bu kontrol de çok önemli bir aşamadır. Tüm bu testlerden geçtiğiniz de eğer bebek sahibi olmanıza engel olan sorun sandığınız kadar büyük değil ise tüp bebek tedavisine gerek kalmadan doktorunuzun uygulayacağı tedavi sayesin de bebek sahibi olabilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu