Anne-Çocuk

Çocuğunuza Söylemeniz Gereken 13 Sihirli Cümle

Dünyada ki her çocuk ayrı ayrı bir dünyadır. Çocuk yetiştirmek ve büyütmek ise anne ve babanın en kutsal ve aynı zamanda en meşakkatli ve yaşam boyu sürdürülmesi gereken en önemli görevidir. Gelecek zaman ve nesiller açısından bakıldığında bu konunun önemi her geçen zaman çok daha iyi kavranmaktadır.

Her anne ve babanın aile hayatı içerisindeki direk olarak evladına yönelik davranışları, hareketleri, sözleri ve tavırları çocukları üzerinde mutlak surette bir etkisi vardır ve aynı zamanda çocuğun kişilik gelişimi üzerinde son derece etkilidir. Ve bu etkilerin gelecek zaman içinde çocuktaki yansımaları olumlu veya olumsuz olarak görülecektir.

ÇOCUKLARIN HATALI DURUMLARINDA ANNE VE BABANIN TAVRI

Yeryüzünde yaşayan herkes hata yapıyor ve yapacakta. Çünkü henüz daha hatasız kul yaratılmamıştır. Öte yandan çocuklar çoğu zaman yapacakları davranışların sonucunun ne olacağını düşünmeden hareket ederler ve hata üstüne hata yaparlar. Çünkü çocukların tabiatının gereği hata yapmaya meyillidir. Burada anne ve baba olarak bizler çocukların hata yapmalarına izin verin. Asla onlara hatalarının karşılığı olarak çok ağır cezalar vermeyin.

Çocuklar hata yaptıklarında anne ve babalar aşırıya kaçmadan uygun bir şekilde cezalandırılmaları ve yaptıkları yanlış davranışları sonucunda çocuklara sadece kızmak değil sebebini akıl ve mantık çerçevesinde açıklamaları en uygun davranış olacaktır. Aynı zamanda da anne ve babalar çocuğuna doğru olan hedefi göstermesi ve onlara değer vermesi, kişiliklerine saygı duyması, onlara söz hakkı vermesi, sevildiklerini hissettirmeleri ve çocuklarına güven duygusunu aşılamaları gerekmektedir.

ANNE VE BABALARIN ÇOCUKLARINA SÖYLEMESİ GEREKEN CÜMLELER

Hata yapmak insana mahsus bir olgudur. Her kişi mutlaka hata yapar. Hata yapan hele ki bir çocuk ise! Bizler ebeveynler olarak çocuğumuza kısıtlama yapmadan onların dilediğince hata yapabileceklerinin mesajını vermeliyiz. Çünkü onlar hayatı hata yapa yapa ve deneye deneye öğreneceklerdir.

Öte yandan çocuğunuz bir gün içerisinde hatalar üstüne hatalar dahi yapsa muhakkak sarf etmeniz gereken şu 13 cümleyi çocuklarınıza söylemeyi unutmayın.

1. Her zaman Seninle Gurur Duyuyorum

Evladınıza sahip çıkarak onunla her zaman gurur duyduğunuzu söylemek çocukta kendini önemsenmişlik hissi doğuracaktır. Aslında başarısı sizin başarınız demektir.

2. Her Söylediğin Benim İçin Değerli

Anne ve baba olarak çocukların söylediklerine kulak verilmeli ve asla kulak arkası edilmemelidir. Öyle ki önemli bir haber veya film dahi izliyorsak televizyonu bırakıp çocuğu kulak kesilmeliyiz. Bu davranış biçimi çocukta ‘annem / babam bana değer veriyorlar’ hissi doğuracaktır. Mutlaka çocuğa “söylediğin her şey benim için çok değerli” olduğunu ifade etmeliyiz.

3. Müthiş Düşüncelere Sahipsin

Zaman zaman çocuklar dâhice işler yaparlar. Bu durumlarda çocuklara ‘yaratıcı birisin, müthiş düşüncelere sahipsin, bunu kabul et.’ Gibi bir cümle söylemelisiniz.

4. Sen Çok Önemlisin

“Sen çok önemlisin Ali, sen çok önemlisin Ayşe. Baban için çok önemlisin Aliciğim. Annen için çok önemlisin Ayşeciğim” gibi cümleler kurarak onların önemli bir insan olduklarını hissettirin.

5. Sana Fazlasıyla İnanıyorum

“Adım atacağın bu yolda sana güveniyorum ve her an destekçinim. Sana inanıyorum oğlum / kızım. Biliyoruz ki sen en iyisini ve doğrusunu yaparsın.” Gibi cümleler kurarak çocuğunuza özgüven aşılamış olursunuz.

6.Seni Çok Seviyorum

Çocuğunuzu sevdiğinizi her fırsatta dile getirin. Kendisine “seni seviyorum oğlum. Sen benim Bir taneciğimsin!” gibi cümleler kurun ve sevdiğinizi çocuk hissetsin.

7. Benim Çocuğum Olduğun İçin Çok Şanslı Biriyim

” İyi ki seni doğurmuşum oğlum / kızım. İyi ki senin annen benim.İyi ki dünyaya gelmişsin oğlum / kızım. İyi ki senin baban benim. Benim çocuğum olduğun için çok şanslı biriyim.” gibi cümleleri kurmaktan geri durmayın.

8.Sen Daha İyi Bilirsin ve En Doğru Kararı Vereceğine Eminim

Büyüdün ve artık koskocaman oldun. Kendi kararlarını kendin verebiliyorsun. En doğrusu da bu. Tamamen sana kalmış. Sen daha iyi bilirsin. Sana inanıyor ve güveniyorum küçüğüm. Sen öyle söylüyorsan öyledir. Eminim en doğrusunu yapacağına.

9. Benim Yaşama Nedenimsin

Benim yavrum annesine çiçek mi almış? Benim oğlum babasına da yardım edermiş? Sen benim yaşama nedenimsin.

10.Şu Yaratıcılığına Hayranım

Hey! Deli çocuk. Hey! Dahi çocuk. Şu kafatasının içine bakabilsem. Hayranım senin şu yaratıcılığına.

11. Aynen Sana Katılıyorum

Evet! Çok haklısın oğlum / kızım. Aynen sana katılıyorum küçüğüm. O kadar çok doğru söylüyorsun ki..,

12. Dediğin Çok Doğru

Bak! Ben bunu daha önce nasıl akıl edemedim? İyi ki varsın birtanesi. Söylediğin çok doğru, sen yüzde yüz haklısın bebeğim.

13. Çünkü Sen En İyisini Hak Ediyorsun

Sen en iyisini hak ediyorsun. Elbette bunu senin için yaptım oğlum / kızım. Çünkü sen en iyisine, en güzeline layıksın, en güzelini hak ediyorsun Ali.

Evet! Yukarıda sayılan 13 sihirli cümleleri çocuklarınıza söylemekten asla çekinmeyin. Unutmayın! Gelecek nesiller, anne ve babanın ellerinde şekillenmektedir. Ağaç yaşken eğilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu