Yaşam

Cinsel İlişkinin Beden Sağlığına Ve Psikolojiye Faydaları

Cinsel ilişki, kişiye haz vermenin yanı sıra birçok olumlu etkiler de sağlıyor, üstelik seksin tüm faydaları bilimsel araştırmalarla destekleniyor. Düzenli ve sağlıklı cinsel ilişkinin insan ruhuna ve bedenine faydalarını bu yazımızda ele aldık. Peki seksin insan sağlığına faydaları nelerdir?

Cinsel İlişkinin Beden Sağlığına Ve Psikolojiye Faydaları

Kadın Mesane Kontrolünü Geliştirir

Üriner inkontinans, yaşamın bir noktasında kadınların yaklaşık %30’unu etkiler. Düzenli orgazm olmak, bir kadının pelvik taban kaslarını çalıştırarak onları güçlendirir. Orgazmlar, Kegel egzersizleri yaparken kadınların kullandığı kasları çalıştırır. Daha güçlü pelvik kaslara sahip olmak, idrar kaçağı riskinin daha az olduğu anlamına gelir.

Kan Basıncını Düşürür

Yüksek tansiyondan muzdarip milyonlarca insandan biri misiniz? Seks, bu durumu azaltmanıza yardımcı olabilir. Birçok çalışma, özellikle cinsel ilişki (mastürbasyon değil) ile kan basıncı testinde ilk görünen sayı olan düşük sistolik kan basıncı arasındaki bağlantıyı belgelemiştir. Bu, kan basıncını sağlıklı bir düzeye sokmak için yaşam tarzına (diyet, egzersiz, stres azaltma) ve ilaç stratejilerine kolay bir şekilde yardımcı olmak isteyen bireyler için iyi bir haber. Seks seansları, yüksek tansiyonu kontrol etmek için tansiyon düşürücü ilaçların yerini alamaz, ancak yararlı bir ilave olabilir.

Baş Ağrısına İyi Gelir

Baş ağrısı, kişilerin cinsel ilişkiden vazgeçmelerine sebep oluyor ancak yapılan araştırmalar tam aksini gösteriyor. Seksin baş ağrılarına, hatta migrene bile iyi geldiği; 5 kişiden en az 2sinin baş ağrısının tamamen geçtiği araştırmalarla destekleniyor.

Egzersiz Olarak Sayılır

Diğer her türlü fiziksel aktivite gibi, seks de kalori yakar! Oturma ve TV izleme dakikada 1 kalori yakıyor. Seks yapmak kalp atış hızınızı artırır ve dakikada yaklaşık 5 kalori yakıp çeşitli kas gruplarını çalıştırır. Düzenli seks, spor salonundaki seansların yerini alamaz ancak aktif, sağlıklı bir cinsel yaşam sürmek, ekstra fiziksel aktivite almanın güzel bir yoludur.

Prostat Kanseri Riskini Azaltır

Cinsiyete, erkeğe özgü sağlık yararları da var. Bir çalışma, sık sık boşalma yaşayan erkeklerin (ayda 21 kez veya daha fazla), daha az boşalma olanlara göre prostat kanseri geliştirme ihtimalinin daha düşük olduğunu gösterdi. Boşalmaların cinsel ilişki, mastürbasyon veya gece emisyonları yoluyla gerçekleşmesi önemli değildi. Tabii ki, prostat kanseri riskini boşalma sıklığından daha fazlası var, ancak bu ilginç bir bulgu oldu.

Uyku Geliştirir

Seks daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Çünkü orgazm, doğal bir uyku yardımcısı olan prolactin denilen bir hormonun salınmasını simüle ediyor. Prolactin, rahatlama ve uykululuk duygularını teşvik eder. Bu, seks yaptıktan sonra uykuya dalmakta daha kolay zaman geçirdiğinizi fark etmenizin sebeplerinden sadece bir tanesidir.

Stresi Azaltır

Seks harika bir stres gidericidir. Bunun nedeni dokunma, sarılma, cinsel yakınlık ve duygusal bağlanma, bağ ve sakinlik sağlayan “iyi hissetme” maddelerinin serbest bırakılmasını teşvik etmesidir. Cinsel uyarılma aynı zamanda beyindeki ödül ve zevk sistemini uyaran maddeleri serbest bırakır. Yakınlık ve yakınlığın arttırılması kaygıyı hafifletmeye ve genel sağlığı artırmaya yardımcı olabilir.

Kalori Yakar

Kalori yakan faaliyetler listesine seks ekleyin. Genç erkek ve kadınlardan yapılan bir çalışmada cinselliğin yarım saatte yaklaşık 108 kalori yaktığını gösterdi! Bu, 3saatlik seansta 327 kalori demek.

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Daha iyi kardiyovasküler sağlık yatak odası kadar yakın olabilir. Bazı insanlar cinsellikten fiziksel olarak etkilenmenin felce yol açabileceğinden endişe etse de, bilim bunun aksini öne sürüyor. Araştırmacılar, 20 yıldan fazla 900 erkekten oluşan bir çalışmada, cinsel ilişki sıklığının inme riskini artırmadığını tespit etti. Seksin ölümcül kalp krizlerine karşı da koruduğunu buldular. Haftada en az iki kez seks yapan erkekler, ölümcül bir kalp krizi riskini ayda bir kereden az seks yapanlara kıyasla %50 azaltmıştır.

Daha Genç Görünmeyi Sağlar

Ameliyatı ve yaşlanma karşıtı kremleri unutun, seks sizi daha genç gösterir. Düzenli seks, sizi genç ve diri görünümlü tutan hormonlar olan östrojen ve testosteron salınımını uyarır. Östrojen daha genç görünen cildi ve parlak saçları destekler. Bir çalışmada, juri katılımcıları tek yönlü bir aynadan inceledi ve yaşlarını tahmin etti. Normal bir eşle haftada en az 4 kez seks yapanların, gerçekte olduklarından 7 ila 12 yaş genç oldukları algılandı.

Beyin Gücünü Arttırır

Cinselliğin faydaları gerçekten tepeden tırnağa uzanır. Aktif bir cinsel yaşam, beyninizin daha iyi çalışmasını sağlayabilir. Araştırmacılar, seksin beyni daha analitik ve düşünme gücüne dönüştürdüğünü keşfetti. Hayvan çalışmaları, cinselliğin hafızada yer alan beynin alanlarını arttırdığını gösteriyor.

Seks Döllenmeyi Kolaylaştırır

Ailenizi büyütmek söz konusu olduğunda, sık seks önerilir. Bir doğurganlık merkezinde yapılan bir araştırma, bir hafta boyunca günlük boşalma yapan erkeklerin günlük boşalmayanlara göre daha kaliteli spermlere sahip olduğunu buldu. Günlük boşalma grubundaki erkekler, daha az sık boşalan erkeklerin sperminden DNA’ya göre daha az parçalanmış olan spermlere sahipti. Daha az parçalanmış DNA daha sağlıklı DNA anlamına gelir. Sağlıklı DNA’ya sahip doyurucu spermlerin bir yumurtayı dölleme olasılığı daha yüksektir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu