SağlıkYaşam

Cilt Kanserine Neden Olan 10 Madde

Hemen hemen tüm bazal ve skuamöz hücre kanserleri ve melanomların büyük çoğunluğu güneşten gelen ultraviyole ışınlarına bağlanabilir.

UV ışınları cilt hücrelerinde DNA’ya zarar vererek genetik mutasyonlara (kusurlara) neden olur. Bu mutasyonlar anormal cilt hücrelerine hızla çoğalmalarını ve kötü huylu tümörler geliştirmelerini söyler.

Bazı fiziksel özellikler bu olay dizisini daha muhtemel hale getirir. Örneğin, açık tenli insanlar, bazı (hepsi değil) UV ışınlarını bloke edebilen bir pigment olan daha az melanin üretir.

Bu, cilt kanseri riskinde ırk veya etnik eşitsizliklere dönüşebilir. Ancak, Kafkasyalılar en savunmasız ırk olsalar da, renkli insanlar da cilt kanseri olabilir.

Dahası, tedavi edilmesi daha zor olduğunda daha ileri bir aşamada tespit edebilirler.

Cilt kanseri geliştirme ihtimaliniz yüksek veya düşük olsun, akıllı hareket düzenli dermatolog ziyaretleri ve cilt öz muayenelerini kontrol edebileceğiniz ve taahhüt edebileceğiniz riskleri en aza indirmektir.

İşte cilt kanserinin nadir görülen veya en sık görülen nedenleri üzerine 10 madde

Çok Fazla UV Işınına Maruz Kalma

Güneşte ve aralıklı yoğun UV ışınlarına maruz kalan (güneş yanığına neden olan tür) her ikisi de cilt kanseri riskini yükseltir.

Ortalama olarak, bir kişinin beş günden fazla güneş yanığı varsa, melanom gelişme riski iki katına çıkar.

Tehlikeler göz önüne alındığında, dikkatli ve tutarlı bir şekilde UV koruyucu önlemler almak, özellikle:

Zaten cilt kanseri geçmişi olan

Ailesinde cilt kanseri, özellikle melanom öyküsü olan

Çok sayıda molünüz veya düzensiz veya büyük molünüz var ise (Çoğu asla sorun çıkarmaz, fakat çok fazla melanom riski vardır.)

Güneşte çillenme veya yanma eğilimi olan

Açık tenli olup; mavi, yeşil veya gri gözler veya sarı, kırmızı veya açık kahverengi saçlı olanlar

UV ışınlarının özellikle güçlü olduğu yüksek rakımlı yerlerde yaşayan veya düzenli olarak ziyaret edenler

Hafta sonları güneşin altında dışarıda çok zaman geçirenler

Açık havada önemli miktarda zaman harcayanlar

Sistemik lupus eritematozus (SLE veya lupus) gibi bazı otoimmün hastalıkları olanlar

Organ nakli yaptırıp immünosüpresif ilaç kullananlar

Bağışıklık sistemini düzenli olarak baskılayan ilaçları alanlar

Cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getiren ilacı kullananlar mutlaka yüksek güneş koruyucu önlemler almalıdır.

Yaşınız Büyüdükçe Riskiniz Artar

Cilt kanserine yakalanma şansı, muhtemelen yaşlandıkça, uzun yıllar UV maruziyetinin kümülatif etkisinden dolayı artar.

Ancak son birkaç on yılda cilt kanseri oranları her yıl arttığından, ortalama başlangıç ​​yaşı giderek azalmaktadır.

Dermatologlar, yirmili ve otuzlu yaşlarda daha fazla insanı tedavi ettiğini bildirmiştir. Solaryum yataklarının, özellikle genç beyaz kadınlar arasındaki muazzam popülerliği, bunun nedenini açıklamaya yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, bu cihazlar tarafından üretilen yoğun UV ışınlarının Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 419.000’den fazla cilt kanseri vakasından sorumlu olabileceğini tahmin ediyor.

Bunu bağlam içine koymak için, daha fazla kişinin solaryum nedeniyle cilt kanseri geliştirdiğini, sigara nedeniyle de akciğer kanserine yakalandığını düşünün.

Erkekler Kadınlardan Daha Hassas

Kadınlar, özellikle gençler, son birkaç on yılda cilt kanseri insidansı oranlarında sıkıntılı bir artış göstermiş olsa da, erkekler hala daha fazla risk altındadır.

İstatistikler, erkeklerin, ciltteki bazal ve skuamöz hücreli kanserli kadınlara göre daha muhtemel olduğunu göstermektedir.

Genel olarak, erkeklerin kadınlardan daha fazla melanom alma olasılığı daha yüksektir. 50 yaşından önce, kadınlar için görülme sıklığı daha yüksektir; 50 yaşından sonra erkekler için daha yüksektir.

80 yaş ve üstü erkeklerde melanom insidansı aynı yaştaki kadınlara göre üç kat daha fazladır.

Bunun bir nedeni, erkeklerin cilt kanseri hakkında kadınlardan daha az şey bilmesi ve bu nedenle güneş kremi kullanmak gibi koruyucu önlemler alma ihtimalinin düşük olması olabilir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi tarafından 2016 yılında yapılan bir anket , görüşülen kadınların yüzde 76’sının “sağlıklı bronzlaşma diye bir şey olmadığını” kabul ettiği, erkeklerin yalnızca yüzde 56’sının kabul ettiği sonucuna varmıştır.

Araştırmacılar ayrıca, erkek cildinin UV hasarı konusunda kadınlara göre daha duyarlı olabileceğine inanıyor; çünkü daha kalın, altında daha az yağ var ve daha fazla kollajen ve elastin içeriyor.

Araştırmalar, erkek cildinin UV ışınlarına kadınlardan daha fazla tepki verdiğini buldu.

Kimyasal Maddelere Maruz Kaldıkça Risk Artar

Bazı bölgelerde ve bazı pestisitlerde kuyu suyunda bulunan büyük miktarlarda arseniklere maruz kalmak bazal ve skuamöz hücre kanserleri gelişme riskini arttırır.

Bazı Tıbbi Tedaviler Riskli Olabilir

Kanser için radyasyon tedavisi gören veya sedef hastalığı için ultraviyole ışık tedavisi alan kişiler cilt kanseri için daha yüksek risk altındadır.

Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar alan organ nakli hastaları da cilt kanserine daha yatkındır.

Geçmiş Cilt Kanseri Gelecekteki Cilt Kanseri Demek Olabilir

Bazal hücreli veya skuamöz hücreli karsinom veya melanomun olması, bu kanserlerin gelişme riskini tekrar arttırır. Bazal hücre veya skuamöz hücre kanseri olan herkes de melanom gelişme riski daha yüksektir.

Diğer Cilt Problemleri Riski Artırabilir

Araştırmacılar, cilt kanseri ile yanıklardan kaynaklanan ciddi yara izi, kemik enfeksiyonlarına bağlı cilt lekeleri ve bazı enflamatuar cilt hastalıklarına bağlı diğer hasar türleri arasında bir ilişki olduğunu keşfetti.

Kalıtsal Koşullar Cildi Duyarlı Bırakabilir

Xeroderma pigmentosum, cildin UV ışınlarına maruz kalmadan gelen DNA hasarını yeterince tamir edememesini sağlayan oldukça nadir görülen bir kalıtsal durumdur.

Genellikle bir ebeveynden kalıtılan konjenital bir durum olan bazal hücre nevüs sendromu olan kişiler, bazen çocukluk veya ergenlik döneminde başlayan sayısız bazal hücre kanseri geliştirir.

Virüsler Deri Kanseri Konusunda Tehlikeli Olabilir

AIDS’e neden olan virüs HIV, bağışıklık sistemini zayıflatarak bazal hücre ve skuamöz hücre kanserlerine yol açabilir.

Bazı HPV tipleri (insan papilloma virüsleri), özellikle cinsel organları veya anüsü veya tırnak çevresindeki cildi etkileyenler, bu bölgelerde cilt kanserlerine yol açabilir.

Sigara İçmemek İçin Bir Neden Daha

Araştırmacılar, özellikle dudaklarda sigara içiciliği ile skuamöz hücre kanseri arasında bir bağlantı buldular.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu