Yaşam

Çilek Hakkında İlginç Bilgiler Ve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Artık çoğu insanın bildiği gibi çileğin sağlığımıza birçok faydası bulunmaktadır. Çilek, bol miktarda A, C,B6 ve B12 vitaminleri içerir. Bunun yanında, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum, manganez, magnezyum ve birçok besin bileşenini çok miktarda içerir. En önemli faydaları ise yüksek antioksidan içeriğinden gelir. Bu yazımızda bunları değil, daha önce çilek hakkında hiç duymadıklarınızı öğreneceksiniz…

Çilek Tarihi ve İlginç Bilgiler

Çileğin en az 2.200 yıl öncesine dayanan uzun bir geçmişi vardır. Çilekler, ilk olarak Fransa ve İtalya’nın bazı bölgelerinde M.Ö 234 yılında yetiştirildi. 1500’lerde, Avrupa’daki insanların hâlihazırda çileğin beslenme yararlarından haberdar olduklarına inanılıyordu.

Bu süre zarfında Avrupalılar çilekleri tıbbi yararları için kullandılar ve talep nedeniyle onları büyük miktarlarda yetiştirdiler. Akdeniz bölgesinde popülerdiler, ancak daha sonra Amerika’da tüketilmeye başladığında temel ürün oldu.

Kayıtlar ayrıca Massachusetts’teki ilk yerleşimcilerin 1643 gibi erken bir zamanda yediklerini gösteriyor. 1800’lerin ortalarından itibaren, çilekler ABD’nin birçok bölgesinde yaygın olarak yetiştiriliyordu.

Bugün, çilekler en çok 1900’lerin başından beri hasat edildiği Kaliforniya’da yetişmektedir. Kaliforniya’da her yıl 25.000 dönümden fazla çilek ekiliyor! California, ABD’de yetişen çileklerin %80’inden fazlasını veya yılda bir milyar kilo çilek üretiyor!

Her yıl çileğin yararları ve meyveleri sağlıklı bir beslenmeye dahil etmenin önemi hakkında daha fazla araştırma yapıldığında, geçen yüzyıl boyunca talepler sürekli arttıkça, çilekler popülaritesini artırmaya devam etti.

Çilekler, isimlerini kemirgen ve zararlılardan korumak için bitkilerin etrafına yığılmış saman yığınlarından alırlar. Teknik olarak, çilek bir meyvedir fakat tam olarak meyve değildir, bu da meyvenin etli kısmının bitkinin yumurtalıklarından elde edilmediği, yumurtalıklarının bulunduğu anlamına gelir. Meyvenin dışında görülebilen her belirgin “tohum” aslında çiçeğin yumurtalıklarından biridir ve içinde çilek tohumu vardır.

Çilek Hasadı ve Çeşitleri

Çileklerin kısa bir büyüme mevsimi vardır, yaz aylarında sadece 1-2 ay, çoğunlukla Mayıs- Temmuz ayları arasında tezgâhlarda görürüz. Pestisit ve toksin kirlenme için farklı meyve ve sebze testlerine göre çilekler en çok kimyasala maruz bırakılan yiyeceklerden biridir.

Çilekli beslenmenin yararlarından en iyi şekilde yararlanmak ve kimyasallara maruz kalmamak için organik çilek satın almak önemlidir. Test edildiğinde, çilekler birçok farklı pestisit kalıntısı içeriyor ve diğer ürünlere göre yüksek konsantrasyonlarda pestisit gösterdiler.

Bugün toplanan birçok farklı çilek çeşidi var. Araştırmacılar yakın zamanda flavonoid ve antosiyanin antioksidanları seviyesindeki farklılıkları test etmek için her türü test etmiştir.

Çilek antioksidanlarının en yüksek içeren ve en düşük olan çeşitleri arasında %6 civarında değişiklik buldular. Araştırmacılar, bunun, tüm çeşitlerin yüksek seviyede koruyucu özellikler sunduğuna ve tüketicilerin cinsi fark etmeksizin çilek tüketmesi gerektiğini buldular.

Çilek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çilek alırken, cildin rengine ve durumuna bakın, ancak aynı zamanda onları kokladığınızdan emin olun. En iyi çilekleri almak için, yoğun bir koku duymalısınız, bu da meyvelerin yeteri kadar olgunlaştığını gösterir.

Parlak ila koyu kırmızı bir renk arayın ve çok koyu görünen meyvelerden kaçınmaya özen gösterin. Olgunlaşmadan toplanmış bir çilek üstte beyaz veya hatta biraz yeşil bir renge sahip olacaktır, bu nedenle tatları fazla olmayan veya yemeden önce daha fazla olgunlaşmaları için birkaç gün beklemeniz gereken çileklerden kaçının.

Çilekler türüne ve nasıl büyüdüklerine bağlı olarak farklı boyutlarda gelir; bazıları diğerlerinden çok daha küçüktür, ancak tüm türlerin benzer sağlık yararları vardır. Bozulabilirler ve hızlı bir şekilde kötüye gitme eğilimindedirler, bu yüzden onları satın aldıktan sonraki birkaç gün içinde kullanmaya özen gösterin. Tazeliklerini uzatmak için çilekleri buzdolabında yıkanmamış halde tutun; tüketmeden önce yıkamak küflenmeye neden olabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu