Sağlık

Çileğin Sağlığımıza Faydaları

Çilek; tatlı, ekşi tadıyla tüm meyveler arasında en sevilenler arasında yer alır desek yanlış olmaz. En yüksek antioksidan içeren 10 besin arasında yer almasıyla sağlığına dikkat edenlerin de favorisi. Ayrıca birçok vitamin ve mineral içeriğiyle sağlığa inanılmaz faydaları var. Yazımızda bu faydaların beşini ayrıntılı olarak inceledik…

Çileğin Faydaları

Antioksidanlar Açısından Zengin

Çileğin besin değerleri konusunda yapılan çalışmalara göre, çilek uteolin, gallik asit, flavonoller, quercetrin ve diğerleri de dahil olmak üzere çeşitli antioksidanların kaynağıdır. Çilekler, vücuttaki antioksidanlar, A vitamini  ( A vitaminin öncüsü olan beta karoten şeklinde) ve C vitamini  (askorbik asit şeklinde ) olarak görev yapan iki mikro besin (vitamin) içerir.

Bunlar vücudun ilk savunma hatlarından biri olup, iltihaplanma ve kronik hastalık gelişimine yol açan serbest radikal hasarını azaltır. Antioksidanlar, yaşlanma sürecinden, kanser, kalp hastalığı, diyabet ve nörolojik rahatsızlıklar dahil çoğu hastalığın oluşumundan sorumlu olan oksidatif stres oluşumunu yavaşlatır. Serbest radikaller herkesin içinde bulunan ve doğal olarak oluşan bir etki olmasına rağmen, çilek gibi antioksidan içeren yiyecekleri yemek, zararlı etkilerini gidermeye, enflamasyonu ve yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olur.

Kansere Karşı Korur

Araştırmalar, çileğin bir başka faydasının kansere karşı savaşma yeteneği olduğunu kanıtlamıştır. Çileklerde ayrı ayrı bileşikler, birkaç farklı deney sisteminde antikanser aktivitesi göstermiştir. Araştırma çilek faydalarının, kanser hücresi oluşumunun başlatılmasını (kanserojen olarak adlandırılan) ve kanserli tümörlerin progresyonunu ve proliferasyonunu baskılamasını içerdiğini göstermiştir.

Kontrollü çalışmalarda, sonuçlar katılımcılara antosiyanin antioksidanları içeren çilek özü verildiğinde, insan karaciğer kanseri hücrelerinin özü almayan gruba kıyasla önemli ölçüde inhibe edildiğini gösterdi. Çilek tüketimi meme, kolon, prostat ve cilt kanseri için daha düşük bir risk ile ilişkilidir.

Kalp Hastalığına Karşı Savunma Yapar

Çilekteki antioksidanlar, “kötü” LDL- kolesterol oksidasyonunu inhibe ederek, arterlerde plak birikimini sınırlandırarak, kan damarı işlevini ve kan basıncını iyileştirerek ve kan damarlarında (tromboz denilen) tehlikeli kan pıhtıları eğilimini azaltarak kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, çilek özlerinin, kalp hastalığının en önemli nedenlerinden biri olan vücut içindeki iltihaplanma tepkisini azalttığı gösterilmiştir.

Çilekteki antioksidanlar oksidasyon süreciyle mücadele eder, bu da çok önemlidir, çünkü oksidatif hasar kalp krizi, felç veya diğer koroner kalp hastalığı formları riskinin artması riskine bağlanmıştır.

Çilek besin değerlerini içeren çalışmalarda araştırmacılar, kalp hastalıklarını önleme veya tersine çevirme amaçlı bir diyeti izleyen insanlar için çilek ve diğer meyvelerin eklenmesinin diyetin daha çekici, lezzetli ve sürdürülebilir uzun süreli hale getirilmesinde ek bir faydası olduğunu bulmuşlardır.

Cildi Hasardan Korur

Zaman içinde iç ve dış etkiler, cildin yaşlandıkça durumunu ve görünümünü değiştirir. Kötü bir diyet, güneşe maruz kalma ve çevresel toksinlerin bir sonucu olarak, cilt foto-yaşlanma, iltihaplanma geçirir ve immün fonksiyon bozukluğu, akne ve diğer cilt hastalıklarının belirtileri gösterebilir.

Neyse ki, beslenme araştırmacıları, besin yönünden zengin besin alımı ve cilt sağlığı arasındaki ilişki konusunda yeni bilgiler geliştiriyorlar. Araştırmalar, bazı bitkisel gıdaların, çilek gibi antioksidanları yüksek gıdalar da dahil olmak üzere, optimal cilt koşulları için çok faydalı olduğunu kanıtladı.

Cilt sağlığı için en iyi yiyecekler çilek ve diğer meyvelerdir. Meyveler, nemlendirme, sebum üretimi, daha düşük kırışıklık seviyeleri ve renk değişimi gibi cilt özelliklerinin iyileştirilmesi, cilt kanseri riskinin azalması ve esnekliğin artmasıyla ilişkili olan A ve C vitamini gibi antioksidanları içerir.

Yüksek seviyede C vitamini, çilekteki büyük avantajlarından biri, cilt için görünebilir inflamatuar döküntüleri, çeşitli ultraviyole A ve B’den kolajen sentezi, fotoğraf-koruma teşvik hiper-pigmentasyon ve iyileştirilmesi ile ilgili ek faydası vardır.

Beyin Sağlığına Faydalıdır ve Nörodejeneratif Hastalıkları Önler

Yapılan araştırmalarda çileğin bir başka faydası da, çilek ve diğer meyveler açısından zengin diyetlerin beyindeki yaşlanmaya karşı koruma potansiyeline sahip olduğunu göstermesidir. Meyveler, flavonoidlerde, özellikle de deneysel çalışmalarda bilişi arttırdığı bilinen antosiyanidinler açısından yüksektir.

Araştırmacılar, uzun süredir çilek ve flavonoid alımlarının yaşlı erişkinlerde daha düşük bilişsel düşüş oranları ile ilişkili olup olmadığını değerlendirdiğinde, sonuçlar daha yüksek meyve tüketimi ile beyindeki yavaşlatılmış oksidasyon hasarı oranı arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Bu nedenle sağlık uzmanları, genel popülasyonun, beyindeki oksidatif strese ve iltihaplanmaya, hafıza kaybına, Alzheimer ve demans gibi hastalıklara karşı savunma kabiliyetleri için beslenmelerine çilekleri dahil etmelerini önerir.

Detoksifikasyona Yardımcı Olur

Gelişmiş ülkelerde yaşayan birçok kişi, maalesef, çoğu zaman, sindirim sistemi üzerinde zorlayıcı olan çok sayıda şeker, rafine yağlar, yapay bileşenler ve toksinler ile doldurulmuş paketlenmiş gıdalarla dolu bir beslenme tarzı benimsemektedir.

Çilek, sindirim sisteminin sağlığını geri kazanmaya, sindirim düzenliliğini sağlamaya ve antienflamatuar antioksidanlar sağlamaya yardımcı olarak vücudu detoksifiye eder.

Çilekler, diyet lifine ek olarak vücudunuz tarafından devam etmekte olan detoksifikasyon çalışmalarının gerekli bir parçası olan A ve C vitamini antioksidanları sağlar. Vital antioksidanlar, aşırı serbest radikal hasarı, iltihaplanma ve sindirim bozukluklarını indükleyen toksinleri nötralize etmek ve ortadan kaldırmak için özellikle vücudun detoks işlemi sırasında gereklidir.

Ve çileklerden elde edilen diyet lifi, kabızlığı önleyerek, bağırsağın pH seviyesini dengeleyerek ve bağırsakta iltihaplanmayı azaltarak, sızdıran bağırsak sendromu ve diğer sindirim koşullarına yol açabilecek sindirim sistemini sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir. Her bir bardak taze çilek porsiyonu, günlük ihtiyacınızın yaklaşık % 10’u kadar olan 3 gram diyet lifi sağlar.

Yüksek Manganez İçerir

Bir bardak çilek, günlük manganezinizin %29’unu etkileyici bir şekilde sağlar. Manganez, düzgün sinir sistemi ve beyin sağlığı için gereklidir ve çalışmalara göre Parkinson hastalığı ve epilepsi gibi nörolojik bozuklukların önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kanın pıhtılaşmasını mümkün kılmak ve yeterli seks hormonu üretmek için kemiklerin, bağ dokuların oluşumunda ihtiyaç duyulan bir mineraldir.

Sağlıklı Gebeliği Destekler

Çilek, bir bardak taze meyvenin günlük ihtiyacınızın yaklaşık % 9’unu karşılayan iyi bir folat kaynağıdır. Folat, dokuların büyümesine, hücrelerin uygun şekilde çalışmasına yardımcı olan ve sağlıklı bir hamilelik için çok önemli olan bir B vitamini türüdür. Hamilelik öncesinde ve sırasında doğru miktarda folat tüketmek veya almak,  spina bifida da dahil olmak üzere bazı doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur. Folat ayrıca kansızlığın önlenmesine de yardımcı olur.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu