Teknoloji

Cildi Teknolojiye Karşı Nasıl Koruruz?

Cep telefonlarına ve bilgisayar ekranlarına saatlerce bakmak görme duyumuza zarar veriyor, uyku düzenimizi bozuyor ve konsantrasyon seviyesini düşürebiliyor. Ayrıca ekrandan yayılan mavi ışığın cildimizi de etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Telefonunuzu sürekli kontrol etmek, cildinizin sarkmasına, ayrıca kırışmasına neden olabilir. Bu semptomlar 18 yaşın altındaki insanlarda da görülebilir. Akıllı telefonunuzda tekrar tekrar aşağıya bakmak aynı zamanda kaz ayaklarına neden olabilir.

Bunların hepsi bir araya geldiğinde sizi gerçekte olduğunuzdan daha yaşlı gösterecek. Bir araştırmaya göre, tabletlerden, dizüstü bilgisayarlardan ve akıllı telefonlardan yayılan mavi ışık UV ışığı kadar zararlıdır. Öyleyse, burada size cildi teknolojiye karşı nasıl koruyacağınızı anlatacağız…

Teknoloji cildimizi nasıl etkiler?

Telefon ve bilgisayar ekranları, cildimize zarar verebilecek yüksek enerjili görünür ışık (HEV) yayar. Güneşten gelen UV ışınlarıyla aynı şekilde erken yaşlanmaya neden olur. Bu ışığa sürekli maruz kalmak cilt pigmentasyonunun artmasına neden olarak leke ve koyu lekelere neden olur. Bu, yalnızca güneşten uzak durmamanız gerektiği gibi elektronik ekranlarınızdan da uzak durmanız gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, cildinizi zararlı HEV ışığından korumak için, evdeyken bile iyi bir güneş koruyucu kullanmalısınız. Cilt bakım rutininizin cilt hasarlarını onarmada yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengin olduğundan emin olun.

Bu mavi ışık aynı zamanda uyku düzenine de engel olur. Uykudan sorumlu melatonin üretimini yavaşlatır. Sonuç olarak, uykudan mahrum kaldığınızda, koyu halkalar yüzünüzde görünmeye başlar ve daha yaşlı ve daha yorgun görünürsünüz. Kronik uyku yoksunluğu ve uykusuzluk, cilt yaşlanması, atopik dermatit, sedef hastalığı ve egzama gibi bazı cilt problemleriyle de bağlantılıdır. Uyku kalitenizi arttırmak için yatmadan en az bir saat önce bilgisayarınızı, tabletinizi, dizüstü bilgisayarınızı veya telefonunuzu kullanmaktan kaçının. Biraz yumuşak müzik dinleyerek veya meditasyon yaparak rahatlamaya çalışın.

Her gün saatlerce telefona baktığınızda, gözleriniz yorulur ve sizi daha fazla zorlar. Gözleri kısma, kırışıklıklar ve göz çevresindeki ince çizgiler oluşmasına neden olan en önemli faktörlerden biridir. Bunun dışında, cep telefonları son derece kirlidir. Yapılan araştırmalara göre, klozet ve doğrama tahtalarından çok daha fazla bakteri ve mikroba sahipler. Akıllı telefonunuzu her kullandığınızda, ortamdan mikropları toplar. Telefonunuzu tuvalete kaç kez götürdüğünüzü ve yemek yerken ya da kirli ellerle kaç defa dokunduğunuzda düşünün. Bunların hepsi cilt hasarlarına ve sivilce oluşumuna neden olabilir.

Nasıl Korunacağız?

Mavi ışıktan korunmanın bir diğer yolu da mavi ışık filtreli camlardır.

Bu camlar özel kaplaması sayesinde bilgisayar, televizyon, tablet vb. gibi elektronik aletlerin saçtığı mavi ışığı süzerek size bu konuda yardımcı oluyor.

Teknoloji temelli sorunları önleyebilmek için, öncelikle gün içinde birlikte geçirilen zaman azaltılmalıdır. Bunu yapabilmek için de insanın kendine güvenmesi gerekmektedir. Gün içinde eğer 8 saat telefonunuza ya da tabletinize bakıyorsanız bu zamanı 6 saate indirerek başlayabilirsiniz.

Teknoloji, akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar ile sınırlı değildir. Klimalara da yayılmaktadır. Havayı soğumaya teşebbüs ederek, bu makineler havadan nemi emer. Kuru hava cildi kolayca kurutabilir. Cildiniz aşırı kuruduğunda, tahriş olur, pul pul döküntüler ve daha hızlı yaşlanma eğilimindedir. Tahriş olmuş cildinizi sakinleştirmek için her zaman nemlendirin.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu