Sağlık

Bunama Nedir, Nasıl Oluşur, Belirtileri Nelerdir?

Bunama Nedir, Nasıl Oluşur, Belirtileri Nelerdir? Halk arasında bunama adı konulan demans kelimesi, Latince’deki kullanım biçimiyle “yerleşmiş, varolan, edinilmiş olan zihnin sonradan yitirilmesi” anlamına gelmektedir. Peki bunama nasıl oluşur, belirtileri nelerdir? Merak edilen detaylar yazımızda yer almaktadır.

Bunama Nedir, Nasıl Oluşur, Belirtileri Nelerdir? Bireyde gözlenen her unutkanlık bunama başlamış anlamına gelmez. Hayatımız boyunca yaşadıklarımız belleğimize depolanır ve gerek duydukça bu depodan bilgiler hatırlama yoluyla geri çağrılır. Unutkanlık devreye girdiğinde geri çağırma işlemi sekteye uğrar, bellekte sıkıntılar oluşur. Kalıtsal faktörler, çevresel faktörler, stres, depresyon, kişilerin yaşam tarzları hatta beslenme alışkanlıkları bellek gücünü ve kullanımını etkileyen başlıca faktörlerdir.

Faal bir çalışma hayatından emekli olan kişiler bilgi ve becerilerini farklı alanlarda kullanmaya devam etmezlerse unutkanlık baş gösterir. Beyin hücrelerimizde zamanla yaşlanır ve ölmeye başlar. Bilgi beceriler canlı tutulmazsa beyin yavaş yavaş hafızada kalma olayını yavaşlatır. Bunama belirtilerinin normal unutkanlık ile farkının anlaşılabilmesi için kişi nörolog tarafından kontrol edilmelidir. Genç yaşta ortaya çıkmayan Alzheimer veya demans gibi hastalıklar bunamanın ciddi yaşandığı; ilerlemesi şu an için sadece ilaçlar ile yavaşlatılabilen ciddi hastalıklardır.

Bunama Nedir, Nasıl Oluşur, Belirtileri Nelerdir1
Bunama Nedir, Nasıl Oluşur, Belirtileri Nelerdir1

Bunama Belirtileri

Bunama bir çok kişi tarafından hastalık olarak bilinir ancak bir hastalık değildir. Kişinin yaşamış olduğu birden fazla sağlık sorunu sonrası ortaya çıkabiliyor. En yaygın olan bunama belirtileri şu şekilde:

  • Kafa karışıklığı ve odaklanamama
  • Paranoya
  • Halüsinasyon
  • Karışık işleri yürütmede zorlanma
  • Hafıza kaybı
  • Bilişsel değişiklikler
  • Görsel beceriler ve yön bulma becerilerinde eksiklik
  • Depresyon (Bunalım)
  • Anksiyete (Kaygı Bozukluğu)
  • Uygunsuz Davranışlar

Teknolojinin Unutkanlıkla İlişkisi

Gençlerde görülen unutkanlıkların birçok kaynağı vardır. Bunlar arasında anksiyete, kaygı, yoğun çalışma temposu, stres, kaliteli uyku düzeninin olmaması, vücutta B12 ve D3 vitamini eksikliği, kafa travmaları yaşanması, Troid hormonunun düzgün çalışmaması, düzensiz beslenme ve yaşam tarzını sayabiliriz. Yaygın olarak kullanılan akıllı telefonlar, bilgisayar ve tabletler yüzünden kişinin tam olarak odaklanamama sorunu ortaya çıkar. Ayrıca ağır diyetler, vücudu uzun süre besinsiz ve susuz bırakmakta beyni olumsuz yönde etkiliyor. Düzenli beslenme, spor ve egzersiz beyin sağlığı açısından son derece önemlidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu