Diyet

Bitki Bazlı ve Flexitarian Diyetlerin Faydaları Nelerdir?

Bitki Bazlı ve Flexitarian Diyetlerin Faydaları Nelerdir? Bitki bazlı bir diyet, hayvansal proteini azaltırken beslenmenizin kalitesini artırmanın mükemmel bir yoludur. Bu diyetlerin başlıca faydaları, kalp hastalığı risklerini azaltması, metabolik sağlığı iyileştirmesi ve genel olarak zinde tutmasıdır.

Bitki Bazlı ve Flexitarian Diyetlerin Faydaları Nelerdir? Dünyadaki en sağlıklı diyetlerin başında gelen Flexitarian Diyetin faydaları saymakla bitmiyor. Bizde bu yazımızda merak edilen bu diyet ile ilgili detayları sizler için ele aldık.

Bitki Bazlı ve Flexitarian Diyetlerin Faydaları Nelerdir
Bitki Bazlı ve Flexitarian Diyetlerin Faydaları Nelerdir

Daha Az Hayvan Eti Tüketimi

Birçok bilinçli tüketici artık uyanıyor ve bitkilerle beslenmenin önemini kavramaya başlıyor. Evet, ızgara et balık çok lezzetli ama zarar veriyor. Zararı fark edince de iş işten geçiyor. Çok et yiyenlerde gut hastalığı baş gösteriyor. Çok et yiyenlerin damarları çabuk tıkanıyor. Ama bitkiler bunun tam tersini yapıyor; lifler sayesinde boşaltım sisteminizi ve sindirim sistemlerinizi düzenliyorlar. Hindistan’da insanlar, protein ihtiyaçlarını etten değil, mercimek çorbasından alıyorlar. Bitki bazlı tüm diyetler; hem sağlığınızın dostu hem de cebinizin. Bitki bazlı diyetler gerekli vitamin ve mineralleri almanıza yardımcı olacak, ayrıca bağırsak sağlığı ve kan şekeri kontrolü için çok önemli olan günlük lif alımınızı düzenleyecekler. Ayrıca, ızgarayı azaltmak kalp hastalığı ve kolesterol riskini azaltmak demektir.

Kalbinizi Bitkisel Besinlerle Koruyun

Kalp hastalığı riskini azaltan meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller ve kuruyemişler açısından zengin bir bitkisel diyet uygulayabilirsiniz. Bitkisel diyet doymuş yağ, sodyum ve şekerle tatlandırılmış içeceklerin şerrinden sizleri korur. Son araştırmalar gösteriyor ki; bitki bazlı diyet yararlı metabolik etkilere sahiptir. Kan şekeri seviyelerini iyileştirir. Bitki bazlı diyetler diyabet ve obezitenin etkilerini bile tersine çevirebilir. İlginçtir ki, bu diyet sadece kilo vermek için faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlığı da öte taraftan tesis eder.

Bitkisel Diyet İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Riskini Azaltır

İnflamatuar bağırsak hastalığı batı dünyasında en yaygın kronik hastalıklardan biridir ve bitki bazlı diyetler bu sorunu önleyebiliyor. Tamamen bitkisel değil, ağırlıklı bitkisel beslenmeye dikkat çekiyoruz. Yani bitki bazlı diyet dediğimizde, sadece ot yemek anlaşılmamalı. Böyle bir programa alışmak zor olacak ama; ömür uzatmak için en iyi çare; boğazı kontrol etmektir. Kontrolsüz boğazdan her şey geçer ve mide bağırsak ve diğer organlar isyan ederler. Onların sesine kulak vermeyen kişi; birkaç yıl içinde bu organların iflası ile büyük hastalıklara yakalanır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu