Yaşam

Bilmeden Bağımlılık Yapan 5 Yiyecek Hangileridir?

Bilmeden Bağımlılık Yapan 5 Yiyecek Hangileridir? Sürekli tükettiğimiz ama aslında bağımlılık yaptığı için tükettiğimizden haberimiz olmayan bilmeden bağımlılık yapan yiyecekler olduğunu biliyor muydunuz? Bizde bu yazımızda farkına varmadan bağımlılık yapan 4 yiyeceği sizler için ele aldık.

Bilmeden Bağımlılık Yapan 5 Yiyecek Hangileridir? En çok bağımlılık yapan gıdalarında genel olarak yüksek miktarda tuz veya şeker içerdiği tespit edilmiştir. Bağımlılıkların vücut üzerinde bir çok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Peki farkına varmadan bağımlılık yapan 5 yiyecek hangisi? Sorunun cevabı yazımızda..

Peynir

Sabah kahvaltılarının olmazsa olmazı peynir, bağımlılık yapan gıdaların başında eliyor. İnek sütünden yapılan peynirler bağımlılık yapmaktadır. Çünkü inek karaciğerinden az miktarda morfin gelmektedir. Bu durum sağlık için sakıncalı olmasa da bağımlılık yapar. Sadece kahvaltılarda değil börek ve poğaçalarda, salatalarda tüketilen peynir sizde bağımlılık yapacaktır.

Kafeinli İçecekler

Kafeinin bağımlılık yaptığını herkes bilir. Kafein denilince akla ilk gelen kahvedir. Ancak sadece kahve değil çay, meyveli gazozlar gibi pek çok içecekte kafein bulunur. Sabahları kahve içmeden ayılamayanlar ya da çay içmezse başı ağrıyanların sebebi kafein bağımlılığıdır. Bağımlılık yapan gıdalar denilince akla ilk olarak gelen kafeindir.

Bilmeden Bağımlılık Yapan 5 Yiyecek Hangileridir
Bilmeden Bağımlılık Yapan 5 Yiyecek Hangileridir

Şeker

Canımızın tatlı çekmesi ya da sık sık hamur işleri istemeniz aslında şeker bağımlılığından kaynaklanır. Hatta uzmanlara göre şeker bağımlılığı alkol ve sigara bağımlılığı kadar tehlikeli. Şeker tükettikçe canınızın daha çok istediğiniz göreceksiniz. Bazen çikolata krizine girmek gibi ifade ettiğiniz durum aslında şeker bağımlılığı sebebiyle oluşur.

Tuzlu Abur Cubur Yiyecekler

Bağımlılık denilince akla ilk gelen ürünlerden biri de cipslerdir. Cips türü yiyecekleri yedikçe yiyesiniz gelecektir. Özellikle küçük yaştaki çocukları mümkün olduğunca geç cipsle tanıştırmanız gerekir. Çünkü yedikçe sevecekler ve daha çok isteyeceklerdir. Bilmeden bağımlılık yapan yiyecekler çocuklara mümkün olduğunca geç verilmelidir.

Fast Food

Çağımızın en büyük sorunlarından biri fast food bağımlılığıdır. Obezitenin en büyük sebebi fast food tarzı yiyecekler olarak gösterilir. Büyükler genelde pratik, hızlı ve doyurucu olduğu için tercih ederler. Ancak çocuklar için gerçek bir bağımlılıktır. Bağımlılık yapan yiyecekler dikkatli bir şekilde ve mümkün olduğunca az tüketilmelidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu