Sağlık

Bilinçsiz Kullanılan Antibiyotiğin Zararları Nelerdir?

Bilinçsiz Kullanılan Antibiyotiğin Zararları Nelerdir? Günümüzde antibiyotik kullanımı oldukça yaygınlaştı. Yapılan araştırmalara göre Türkiye antibiyotik kullanımında dünyada birinci sırada yer alıyor.

Bilinçsiz Kullanılan Antibiyotiğin Zararları Nelerdir? Öyle ki en ufak bir hastalıkta doktora dahi gitmeden hemen antibiyotiklere başvurabiliyoruz. Doktor kontrolünde kullanılması gereken bu ilacın bilinçsizce kullanımının ise oldukça önemli zararları bulunuyor.

Antibiyotik Nedir

Antibiyotikler, bakteri kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaç grubuna verilen addır. Antibiyotik kelimesinin Türkçe karşılığı “yaşam karşıtı” anlamına gelir. Vücutta bulunan zararlı bakterilerin öldürülmesi ya da üremesinin durdurulması amacıyla doktor kontrolünde reçete edilen ilaçlardır.

Bilinçsiz Kullanılan Antibiyotiğin Zararları Nelerdir
Bilinçsiz Kullanılan Antibiyotiğin Zararları Nelerdir

Antibiyotik, Sir Aleksander Fleming adlı İskoçyalı bir bilim adamının, küflerin ürettiği penisilin adlı maddeyi bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanmasıyla bulunmuştur. Penisilin, Penicillium notatum adlı küf mantarı tarafından üretilen bir maddedir ve bakteriler neden olduğu birçok enfeksiyonun tedavisinde kullanılmaktadır. Penisilin, bakteriyel enfeksiyonlara karşı kullanılan ilk antibiyotiktir, günümüzde ise bu amaçla kullanılan daha birçok antibiyotik bulunmaktadır.

Hangi Hastalıkların Tedavisinde Antibiyotik Kullanılır

Antibiyotikler sadece bakterilerden kaynaklanan hastalıkların tedavisinde kullanılmalıdır. Bu hastalıklara örnek olarak menenjit ve zatürre verilebilir. Grip ya da soğuk algınlığı gibi virüs kaynaklı veya mantar kaynaklı hastalıklarda antibiyotikler etkili değildir ve kesinlikle kullanılmamalıdır.

Antibiyotikler Nasıl Kullanılmalıdır

-Antibiyotik kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

-Antibiyotikler yalnızca bakterilerin neden olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılmalıdır.

-Antibiyotikler doktor tarafından belirlenen süre boyunca kullanılmalıdır, daha erken bırakılmamalıdır.

-Doktor tarafından belirlenen dozlara ve saat aralıklarına mutlaka uyulmalıdır.

-Yarım kalan antibiyotikler saklanmamalıdır.

Bilinçsiz Kullanılan Antibiyotiğin Zararları

Antibiyotiklerin bilinçsiz kullanılması sonucunda bakterilerde antibiyotik direnci oluşur. Antibiyotik direnci günümüzde çok önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Doktor kontrolü olmadan antibiyotik kullanımı, doktorun belirlediği süreden daha az ya da uzun süre antibiyotik kullanımı gibi nedenler bakterilerin direnç kazanmasına neden olur. Dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda bakteriler antibiyotik ile tedaviye yanıt vermezler, tedavi süresi uzar, hastalıkların ölümle sonuçlanma ihtimali artar.

Antibiyotikler doktor tarafından önerilen sürede kullanıldığında bakterilerin tamamının öldürülmesini ya da üremesinin engellenmesini sağlayarak etki eder. Örneğin antibiyotik kullanımı belirlenen süreden erken bırakıldığında bakteriler yeniden üremeye başlar ve yeni üreyen bakteriler yarım bırakılan antibiyotiğe direnç kazanmıştır. Bu durumda antibiyotik tekrar kullanıldığında artık bakterilere etki edemez. Bunun önüne geçilebilmesi için gereksiz ve doktor kontrolünde olmayan antibiyotik kullanımına son verilmelidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu