Anne-Çocuk

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulmalıdır?

Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren belli bir düzene ihtiyaç duyarlar. Beslenme, tuvalet alışkanlığı, uyku, oyun gibi birçok aktivite bebekler için düzenli olmalıdır. Çünkü bebekler bu düzenle doğmazlar ama düzene ihtiyaç duyarlar. Bu düzeni oluşturmakta ebeveynlere büyük görevler düşmektedir. Çünkü bebekler kolaylıkla düzene alıştıkları gibi bu düzenden de kolaylıkla vazgeçerler. En küçük bir etken bebeğin düzenini kolaylıkla bozmasına neden olur. Uyku düzeni de bu nedenle oldukça önemlidir. Çünkü uyku bebekler için oldukça önemlidir. Hem fiziksel hem de ruhsal gelişimleri açısından bebeklerin uyku düzeni olması ve bu düzene uyulması gerekmektedir.

bebek

Bebeklerde uyku düzeni oluşturmak oldukça zorlu ve özen isteyen bir süreçtir. Çünkü bebekler düzenli hayata alışık olarak doğmazlar. Doğdukları ortama ayak uydurmaları biraz vakit almaktadır. Burada en büyük görev anne babaya düşmektedir. Bebeklerde uyku düzeni oluşturmak isteyen anne babalar kendilerine bir yöntem belirlemeli ve bu yöntemleri uygulama konusunda kararlı olmalıdırlar.

Bebekler Uyku Düzeni Neden Önemlidir?

Bebekler için uyku yemek içme kadar gereklidir. Çünkü bebekler uyku esnasında salgıladıkları hormonlar ile hem bedensel hem de ruhsal gelişimlerini desteklerler. Uykunun önemli olduğu kadar uyku düzeni de oldukça önemlidir. Özellikle 0-3 yaş arası bebeklerin gelişimi için uyku çok önemlidir. Uyku düzeni oluşan bebek uyumaya alışacağı için gece uykuları kaliteli olur. Kaliteli uyku uyuyan bebek geceleri sık uyanmaktan vazgeçer. Bu da bebeğin beyin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Kesintisiz gece uykusu uykuda kaliteyi arttırır. Kaliteli uyku süreci geçiren bebek melatonin hormonu salgılayarak büyüme ve gelişme sürecini destekler.

 

Melatonin hormonu bebeğin gelişmesi ve büyümesi için önemli bir hormondur. Bebeklerin beyinleri sürekli ve hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bu gelişme uykuda da devam etmektedir. Bebeklerin gün içerinde huzurlu ve daha aktif olmaları da uykunun kalitesine bağlıdır. İyi uyumuş bebek iyi dinlenmiş bebek demektir. Bu dinlenme hem beden açısından hem de zihin açısından önemlidir. Bedenleri ve zihinleri dinlenmiş bebekler gün içinde öğrenmeye daha açık olurlar. Kaliteli öğrenme açısından kaliteli uyku oldukça önemlidir.

Bebekler de Uyku Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Bebekler için uyku saati de uyku düzeni kadar önemlidir. Her yaş aralığında uyku saati de değişmektedir. Özellikle gece uykusu bebekler için oldukça önemlidir. Gece uykusu önemli diye sadece gece uyutmaya çalışmak yeterli değildir. Çünkü gün içerisinde de bebeklerin mutlaka uyuması ve dinlenmesi gerekmektedir. Gündüz uykuları yaş aralığına göre değişmektedir. Yaşa göre günde 2 ya da 3 kere gündüz uykusuna yatırılması ya da 1 kere yatırılması gerekmektedir. Bu uykularda mutlaka belli bir düzende olmalı ve bu düzene uyulması gerekmektedir. Düzende yapılacak bir aksaklık bebeğin bütün düzenini bozar ve bebek bocalama sürecine girer. Bu da bebeğin huysuz, huzursuz ve sürekli ağlayan bir bebek olmasına sebep olabilir. Bebeklerde uyku saatleri şu şekilde olmaktadır;

Yaş                                       Gece Uykusu                           Gündüz Uykusu

 • Yeni doğan                             8 saat                                        8 saat
 • 1 ay                                         9 saat                                       7 saat
 • 2 ay                                         10 saat                                     6 saat
 • 3 ay                                          10 saat                                    5 saat
 • 4 aylık                                        12 saat                                   4 saat
 • 6 aylık                                        11 saat                                   5 saat
 • 9 aylık                                         2 saat                                    4 saat
 • 12 aylık                                      12 saat                                   3 saat
 • 18 aylık                                      12 saat                                   2 saat
 • 24 aylık                                     13 saat                                    2 saat
 • 36 aylık                                      12 saat                                   2 saat
 • 4 yaş                                        11-12 saat                                genellikle gündüz uykusu yoktur.

Bebekler de Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulmalıdır?

Bebeklerde uyku düzeni oldukça önemlidir.  Bu nedenle bebeğin uyutulacağı ortamda oluşturulmalıdır. Ortamın uyumaya uygun olması bebeklerin uykuya dalmasını kolaylaştırır ve bebekler uyku sürecine kolay uyum sağlar. Bebeklerin uyku süreci bebeklerin gelişim süreci açısından da önemlidir. Bebekleri uyku düzenine alıştırırken belirli bir rutin oluşturulmalıdır. Bu rutine hem anne baba hem de bebek uymalıdır. Anne baba rutinin dışına çıktığı zaman bebek de kolaylıkla çıkmaktadır. Bebeklerde uyku düzeni oluştururken şunlara dikkat edilmelidir;

Bebeklerde uyku düzeni için yapılacaklar

 • Anne baba kendisini buna hazır hissetmelidir.
 • Anne baba bebeği uyku düzenine alıştırırken sakin ve sabırlı davranmalıdır. Anne babanın gergin davranışları bebeği de gerer ve uykuya dalma süresi uzar.
 • Her gün aynı düzende devam edilmelidir. Kesinlikle bu konuda taviz verilmemelidir.
 • Bebeklere uyku alışkanlığını mutlaka kendi yatağında kazandırmalısınız.
 • Birçok anne baba bebeğini sallayarak uyutmaya alıştırmıştır. Bu süreci bırakmak bebek için zor olabilir. Bu nedenle her gün yavaş yavaş ve azaltarak bıraktırılmalıdır.
 • Bebeklerin kendi başlarına sallanma tıpışlama gibi yardımlar almadan uykuya geçmesi daha rahat uyumalarını ve derin uyumalarını sağlar. Çünkü sallayarak uyutmak genelde bebeğin sersemlemesi sonucu uykuya dalmasını sağlar. Bu da bebeğin kaliteli uyku süresini düşürür.
 • Bebekleri karanlık ya da loş ortamda uyutmak gerekir. Bebekler için karanlıkta uyumak hormon salgılamasını destekler ve salgılanan bu hormon bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir.

 

 • Bebekleri uyuturken mutlaka aynı ortamda ve her gün aynı saatte uyutmaya özen göstermek gerekir. Her gün aynı saatte uyuyan bebek bu düzene alışır ve bir süre sonra o saat geldiğinde kendi kendine uyumaya başlar.
 • Bebeklerde uyku düzeni oluştururken 2 hafta kadar düzenin bozulmaması gerekir. Bu süreçte anne ya da babayı yada bebeği uyutan kişiyi bu işten alıkoyacak herhangi bir durum olmaması gerekir.
 • Bebeklerde uyku düzeni oluştururken kesin kararlı olmak gerekir. Bebek ağlasa dahi beşiğinden ya da yatağından alınmamalıdır. Eğer bu ağlamalar çok şiddetlenir ise birkaç dakikalığına bebeği kucağınıza alıp sakinleştirebilirsiniz. Bebek sakinleştikten sonra mutlaka geri yerine konması gerekir.
 • Ninni ya da sakinleştirici müzikler açarak bebeğinizin daha sakin olmasını sağlamak uyku düzeni oluşmasında oldukça etkilidir.
 • Uyku düzeni oluştururken bebeğin uyutulduğu ortamda bebeğin dikkatini dağıtacak her hangi bir şey olmaması gerekir. Uyku alanından oyuncak ışıklı müzikli oyun aletleri gibi şeyler uzaklaştırılmalıdır.
 • Bebekleri uyutmadan hemen önce beslenmesi bebeğin uykuda sindirim sorunu yaşamasına neden olur. Bu nedenle uykudan en az 1 saat önce beslenmelidir.
 • Bebeklerde uyku düzenine uyulması hem bebek hem de ebeveynler için oldukça önemlidir.

Bebekler Uyku Düzeni Oluştururken Anne Babaya Düşen Görevler Nelerdir?

Bebeklerde uyku düzeni oluştururken ebeveynlere oldukça büyük görevler düşmektedir. Çünkü anne ve babanın aynı düzene uyması bebeği de bu düzene uyma konusunda etkilemektedir. Ebeveynlerden birisi bebeği uyuturken diğeri uyumasını engelleyici davranışlarda bulunmamalıdır. Bebeklerde uyku düzeni oluşturmaya karar veren anne babalar aynı anda ve ortak kararlar almalıdır. Bebeği uyku düzenine alıştırmaya başlamadan önce mutlaka anne ve baba kendisini hazır hissetmelidir. Çünkü uyku düzeni oluşturmak biraz zaman alabilir ve anne babayı zorlayabilir. Zorlanan anne baba strese girerek bebeği de strese sokar ve bebek uykuya dalmakta zorlanır.

 

Bu nedenle anne baba oldukça sakin olmalı ve bunu bebeğe hissettirmelidir. Bebek anne babanın bu konu da kararlı olduğunu da hissetmelidir. Eğer anne baba dışında başka birisi bebeğe bakıyorsa bu kişilerinde mutlaka düzene uyması gerekmektedir. Çünkü bebekler oldukça akıllı varlıklardır ve anne babanın en ufak esnekliğini fırsata çevirirler. Bu nedenle kararlı olduğunuzu ve bebeğinizin ne yaparsa yapsın bu karardan vazgeçmeyeceğinizi anlaması lazım. Uyku eğitimi sürecinde bebeğe duygularınızdan ziyade mantığınız ile yaklaşmanızda fayda vardır. Çünkü bebekler anne babanın duygusallığını kullanabilirler. Buda oluşmuş uyku düzenini de bozabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu