Anne-Çocuk

Bebeklerde Mama Seçimi Nasıl Olmalı?

Bebeklerde Mama Seçimi Nasıl Olmalı? Yeni doğan bebeğiniz için beslenme çok önemlidir. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve sağlığını koruması adına ilk altı ay anne sütü çok önemlidir.

Bebeklerde Mama Seçimi Nasıl Olmalı? Anne sütü ile birlikte bebeklerin beslenmesine ek olarak takviye mamalar kullanılır. Bebeğinizin gelişim hızlı bir şekilde gelişim gösterdiği aylar olan 4 – 8 aylar arasında bebeğinizin takviye mama ile desteklenmesi gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken en temel konu bebeklerde mama seçimidir.

 Birçok mama markası bebekler için üretim yapmaktadır. bebeğiniz için mama seçimi yaparken;

– Alerjen içerip içermediğine,

– Mama etken maddelerine ve içerik oranlarına,

– Bebeğinizi protein alerjisi olup olmadığına,

– Bebeğin yaşı / ayı ile eşleşmesine,

– Bebeklerin beyin gelişimi için hayati öneme sahip dokosaheksaenoik yağ asidi içerip içermediğine,

bakmalısınız. Bu kriterler bebeğiniz için en doğru mamayı seçmeniz açısından size yardımcı olacaktır. Bebeğinizin doktoru tarafından size tavsiye edilen mamaları kullanmak zorunda değilsiniz. Bazı doktorlar, kendileri ile iletişime geçen ve birlikte çalışan markaların mamalarını tavsiye edebilir. Bu nedenle bebeğiniz için en doğru mamayı seçerken bu kriterleri göz önünde bulundurmalısınız.

Bebeklerde Mama Seçimi Nasıl Olmalı
Bebeklerde Mama Seçimi Nasıl Olmalı

Mama Nasıl Hazırlanır?

Bebeğiniz için mama hazırlarken öncelikle temiz, hazır su kullanmalısınız. Kullanacağınız suyun temiz olması bebeğinizin bakterilere maruz kalmasını önler. Ayrıca hazır su bulma imkanınız yoksa elinizdeki suyu kaynatarak bakterilerden arındırabilir, damıtma işlemi ile sağlıklı bir su elde edebilirsiniz. Su hazırlama işlemi sonrasında bebekler için mama ölçeği kullanmalısınız. Mama ölçeği genel olarak mama kabı veya poşeti içinde çıkmaktadır. Mama ölçeğini 30 cc için bir ölçek olacak şekilde kullanmanız gerekiyor. Her 30 cc su için bir ölçek mama ekleyerek karışım elde etmelisiniz. Mama ve su ölçeklerini tamamladığınızda biberonun ağzını kapatarak iyice çalkalamalı sonrasında biberon ağzını kaynatılmış su içinde beklettiğiniz gazlı bez ile silerek çocuğunuza vermelisiniz. Hijyen, yaşını doldurmamış bebeklerde çok önemlidir. Yaşını doldurmamış bebeklerin bağışıklık sistemi olmadığından bakteriler çok büyük risk oluşturur. Bu nedenle titiz bir şekilde mama hazırlanmalı ve hijyene dikkat edilmelidir.

Mama seçimi ve mama hazırlama işlemlerinde çok dikkatli olmalısınız. Bebekler bazı dönemlerde mamayı sevmeyebilirler. Bu durumda evinizde yedek bir mama markası bulundurmak size avantaj sağlar. Ayrıca bebekler büyüme dönemlerinde mama seçebilirler. Bir hafta farklı bir mama tüketirken diğer hafta farklı bir mama tüketebilirler. Mama hazırlarken ölçek ve orana dikkat etmelisiniz. Doyurucu bir mama sağlıklı gelişen ve sağlıklı uyuyan bebekler anlamına gelecektir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu