Anne-Çocuk

Bebeklerde Güvenli Bağlanmanın Önemi Nedir?

Bebeklerde Güvenli Bağlanmanın Önemi Nedir? Bebeklerde güvenli bağlanmanın önemi özellikle doğumdan sonraki süreçte kendini gösterir. Doğumun ardından duyulan güven duygusu anne ile kurulan bağ kişiyi yaşamı boyunca etkilemektedir.

Bebeklerde Güvenli Bağlanmanın Önemi Nedir? Kurulan sevgi bağı çocuğu ayakta tutan önemli bir güçtür. Ruhsal, psikolojik sağlığın temelleri doğum sonrası bebeğin içerisinde annesiyle olan güven bağı ile sağlanır. Bebeklerin ebeveynlerine ya da bakımını üstlenen kişiye duyduğu aşk ve sevgiyi ifade eden önemli bir kavramdır. Bebeklerin sağlıklı gelişimleri için en önemli şart en azından bir kişi ile ilişkiyi devamlı sevgi ile sürdürebilmektir. Kurulan sevgi ilişkisi güvenli bağlanmanın temelini oluşturur. Bu nedenle bebeğinize sizin bakmanız ya da devamlı bakan birisinin olması gerekir. Güvenli bağlanma bebeğinizin gelişimini şekillendiren duygusal, fiziksel, sosyal gelişimine katkı sağlayan oldukça kritik bir öneme sahiptir.

Bebeklerde Güvenli Bağlanmanın Önemi Nedir
Bebeklerde Güvenli Bağlanmanın Önemi Nedir

Güvenli Bağlanan Bebekler

Güvenli bağlanan bebekler annesiyle ya da onlara bakan kişiyle derin ve özel ilişki kurar. Bağlanma ilişkisinin kalitesi, bebeğin kazanımları farklılık gösterebilir. Bebeğin annesiyle olan ilişkisi, gelecek yaşamda kuracağı tüm sosyal ilişkisini doğrudan etkiler. Bağlanma duygusu, doğumun hemen ardından anne ile bebek arasında derin sevgi bağı ile gelişir. Bebeklerde güvenli bağlanma sürecinde doğum sonrası annenin bebeği ile olan teması oldukça önemlidir. Annenin bebeği emzirmeye başlaması, onunla temas etmesi bebekle kurduğu duygusal bağın önemini artırır. Bebek annenin yaklaşımıyla duygusal yönden beslenerek psikolojik, ruhsal gelişimi hızlanır.

Bağlanma Nasıl Gerçekleşir

Bağlanmanın gerçekleşmesi için annenin bebeğine şefkat, ilgi ve sevgi ile yaklaşması gerekir. İlk iki yıl içerisinde anne ile çocuk arasında güvenli bağlanmanın gerçekleşmesi için sağlıklı duygusal bir ortamın oluşması gerekir. Kendisine karşı sevgi ve özveriyle yaklaşılan bebekler annesine ve ona bakan kişiye sevgi dolu bakar. Olumlu bağ geliştirir. Bebeğinizin kısa süreliğine bile olsa yanından ayrıldığınızda, yanına tekrar döndüğünüzde size sıkı bir şekilde tutunduğunu görürsünüz. Annesi sayesinde güven duygusu aşılanan çocuklar, çocukluk ve ergenlik döneminde daha az kaygı duyarak sağlıklı, kaliteli bir gelişim süreci geçirirler. Bebeklerde güvenli bağlanma bebeğinizi sevmekten öte sıkıntılı ve zor anlarda stresinizi yönetebileceğiniz, bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılama, onu yatıştırma becerinizle doğrudan ilişkilidir. Güvenli bağ oluşturmak için bebeğinizle 24 saat boyunca birlikte olamasanız dahi onunla birlikte keyifli, kaliteli, sevgi dolu zamanlar geçirmelisiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu