Anne-Çocuk

Bebek Cilt Bakımı: Yeni doğan Cildini Sağlıklı Tutmanın İpuçları

Bebekler, yaşamının ilk birkaç ayında, sayısız cilt durumu geliştirir. Bunlar arasında beşik kapağı, bebek bezi döküntüleri, toksik eritem, milia, infantil akne ve diğerleri sayılabilir. Bazıları normal hormonal değişiklikler veya olgunlaşmamış gözeneklerden, bazıları ise iltihaplanma veya nadiren bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Yeni Doğanlarda Kolayca Döküntü Olur

Yeni doğan kızarıklıklarının çoğu “normal” olduğu için, sabır dışında genellikle tedaviye gerek yoktur. Doktorun kızarıklık söz konusu olduğunda ve ek bir tedavi gerektirdiğinde rehberlik etmesi önemlidir.

Bebek Bezi Döküntülerinin Önlemek Mümkün

Çocuk bezi döküntülerine genellikle idrar, dışkı ve deterjanla temas nedeniyle ciltte tahrişe neden olur. Bazen maya enfeksiyonlarından, bakteriyel enfeksiyonlardan veya hatta bebek bezi malzemesine alerjiden kaynaklanabilir. Genel olarak, çoğu çocuk bezi döküntüleri, ıslak veya kirli olduklarında bez değiştirilerek ve bez alanının değişimler arasında kurumasını sağlayarak önlenebilir. Topikal bir bariyer kremi veya çinko oksit veya diğer merhemleri kullanılması yardımcı olabilir.

Akne

Sivilce neonatorum ayrıca yeni doğan veya bebek sivilce olarak adlandırılan maternal hormonlardan kaynaklanır. Aynı hormonlar (östrojenler) ergenlerde akneye neden olur. En büyük fark, bunun birkaç hafta içinde kendi kendine çözüleceği ve hiçbir tedaviye ihtiyaç duymamasıdır.

Eritema Toxicum Neonatorum

Eritema toxicum neonatorum yenidoğanlarda en sık görülen püstüler (sıvı dolgulu) püskürmedir. Tüm yeni doğanların yarısından fazlası bu döküntüyü genellikle doğumdan iki ila üç gün sonra geliştirir. Genellikle, döküntü yüzde veya ekstremitede ve başlangıçta kırmızı bir kabarıklık olarak ortaya çıkar. Sonra “lekeli” bir görünüme sahip bir püstül haline gelirler. Nedeni bilinmiyor, ancak lezyonlar bir hafta sonra kayboluyor ve tedavi gerekmiyor. Bazen bu, daha ciddi enfeksiyonlar ile karışır. Patlamaya eşlik eden ateş varsa, daha fazla değerlendirmeye ihtiyaç vardır.

Doğum Lekeleri

Doğum lekeleri tüm bebeklerin % 5-% 10’unda bulunur. Bunların çoğunu değerlendirmeye gerek yoktur. Doğum lekeleri genellikle üç gruba ayrılır: pigmentli, vasküler ve anatomik. Bazı doğum lekeleri zamanla gelişir, bazıları doğumda bulunur. Daima doğum lekeleriyle ilgili endişeleriniz hakkında bir çocuk doktoru ile konuşun.

Egzama veya Atopik Dermatit

Atopik dermatit olarak da bilinen egzama, belirli bir maruziyet veya alerjiye cevap olarak ortaya çıkan kaşıntılı bir döküntüdür. Genellikle 3 aylıktan büyük çocuklarda görülür ve en sık kafa derisi, yüz, gövde, ekstremiteler (dirsekler ve dizler) ve hatta bebek bezi alanında görülür. Tedavi, tetikleyiciden kaçınmaya ve cildin “iyileşmesine” izin vermeye odaklanır. Bu nemlendiriciler ve hatta topikal steroidlerin kullanımını içerebilir.

Kuru Cilt

Yeni doğanlarda doğumdan sonraki ilk dönemde genellikle çok kuru bir cilt vardır. Bunun nedeni, bebeğin birkaç ay boyunca sıvı bir ortamda var olması ve doğumdan sonra, cilt hücrelerinin yenilenmeye başlamasıdır, bu da eski cilt hücrelerinin soyulması ile sonuçlanır. Bu kendi başına çözüleceğinden hiçbir şey yapmanıza gerek yok.

Beşik Kapağı

Seboreik dermatit de denilen beşik kapağı yeni doğanlarda görülen çok yaygın bir döküntüdür. Genellikle yaşamın ilk ayında görülen döküntü, kafa derisi üzerinde başlar ve kırmızı, balmumu ve pullu bir görünüme sahiptir. Bazen döküntü yüze ve boyuna uzanabilir. Genel olarak kaşıntılı değildir ve kendi başına çözülmesine rağmen, tedavi özel bir şampuan, petrol jölesi ve hatta bir topikal steroid içerebilir.

İsilik

Dikenli ısı miliaria rubra olarak da bilinir. Ter bezi işlev bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Döküntü boyun, bebek bezi alanı, koltuk altı ve terlemenin artması muhtemel olan cilt bölgelerinde görülür. Kızarıklıklar kaşınabilir. Bebeği serin tutarsanız (yaz ve kış) bu reaksiyondan kaçınması muhtemeldir. Çoğu durumda, isilik birkaç gün içinde düzelir, ancak eğer devam ederse, diğer seçenekler hakkında bir çocuk doktoru ile konuşun.

Bebek Cildinin Pudra İhtiyacı Yok

Her ne kadar “bebek pudrası” bebek için sahip olunması gereken önemli bir ürün gibi gözükse de, genellikle gerekli değildir. Bundan bağımsız olarak, talk içerikli tozdan kaçınmak son derece önemlidir, çünkü yanlışlıkla soluma ve sonrasında akciğer problemleri riski vardır.

Bebek Mayası Enfeksiyonları

Oral pamukçuk ağızda bir mantar enfeksiyonundan kaynaklanır. Dilde ve diş etlerinde görünür ve beyaz lekelerle parlak kırmızı renktedir (kurutulmuş süt kıvrımlarına benziyor). Bebeklik çağında sık görülen bir enfeksiyondur ve zayıf ağız hijyeni, antibiyotik kullanımı veya diğer bağışıklık problemleriyle ortaya çıkabilir. Bebeklerde, en sık antibiyotik kullanımı veya zayıf ağız hijyeni ile ilişkilidir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu