Anne-Çocuk

Bebeğinizle İlk Günler Nelere Dikkat Etmelisiniz

Bebek sahibi olmak hemen hemen her çiftin hayalidir. Özellikle ilk kez anne baba olacak adaylar bu konuda oldukça deneyimsizdir. Bu nedenle anne baba adayları bebek doğduktan sonra nelere dikkat etmeleri gerektiğini detaylı olarak araştırırlar. Hiç bebek sahibi olmayan çiftler için bu dönem biraz zorlayıcı olabilir. Ancak basit kurallara dikkat ettikten sonra size sadece bu anların keyfini çıkarmak kalacaktır.

Bebekler bu dönem kendilerini oldukça güvensiz hissederler. Anne ve baba adayları bu dönemde bebekleri ile yeterince vakit geçirmelidir. Bebeğinizle ilk günler dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Yazımızda sizlere bundan bahsedeceğiz.

Emzirme Düzeni

Özellikle ilk haftalarda bebeği düzenli olarak emzirmeniz çok önemlidir. Çünkü bebek bu dönemde aç kalırsa sarılık olabilir. Bebeğinizi ilk aylar en az iki saatte bir mutlaka emzirmeniz gerekir. Aksi taktirde bebeğinizin kan şekeri düşecek ve bebek devamlı uyuyacaktır. Kan şekeri düşen bebeği ise uyandırmak oldukça zordur. Bu nedenle bebek uyusa bile iki saatte bir uyandırarak emzirilmelidir.

Her emzirmede göğüs değiştirmeniz önemlidir. Özellikle doğumdan sonra gelen süt bebeğin bağışıklık sitemini güçlendirecektir. Eğer sütünüz bebeğe fazla geliyorsa bu süt sağılarak buzlukta saklanabilir. Saklama tarihi mutlaka not alınmalı ve tarihi geçmeden tüketilmelidir.

Bebeğinizle İlk Günler Nelere Dikkat Etmelisiniz
Bebeğinizle İlk Günler Nelere Dikkat Etmelisiniz

İlk Aylar Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bebeğinizin bulunduğu odanın sıcaklığına dikkat etmeniz gerekir. Bebekler doğduktan sonra anne karnındaki gibi sıcak bir ortam arar. Ancak bu sıcaklığa dikkat etmeniz gerekir. Aşırı sıcaktan kaçınmalısınız. İdeal sıcaklık ise 22 ile 25 derece arasında olmalıdır.
  • Anne sütü bebekleri birçok hastalıktan korur. Bu nedenle ilk aylar düzenli emzirme oldukça önemlidir. Bebeği emzirirken sadece fiziksel ihtiyacı değil duygusal ihtiyaçlarını da karşılamış olursunuz.
  • Bebeğinizin büyümesini kontrol edin. Düzenli olarak boy ve kilo ölçümlerini yaptırın.
  • Bebeğinizin kaka takibini yapmak önemlidir. Eğer bebeğiniz günde 7-8 kere kaka yapıyorsa bu anne sütünü yeterince aldığının işaretidir. Bebekte kabızlık bebeği rahatsız edecektir.
  • Yeni doğan bebeğinizin cildini gözlemleyin. Herhangi bir döküntü, morarma var mı bakın. Aksi bir durumda mutlaka doktorunuza başvurun.
  • Bebeğinizin ilk banyosunu göbek düştükten sonra yaptırmanız tavsiye edilir. Bu dönemde yüzü hariç vücudunu silmemeye özen gösterin.
  • Yeni doğan bebeğinizin kafa yapısına takılmayın. Çünkü yeni doğan bebeklerde kemikler hala yumuşaktır. Zamanla kendiliğinden düzelecektir.
  • Göğsünüzde oluşan şişlikler ve morluklara dikkat edin. Gerekirse doktora görünün ve tedavi uygulayın. Bu şişlikler asla sıkılmamalı.
  • Yeni doğan bebekler sizleri görür ve sesinizi duyar. Birkaç hafta içinde tamamen görmeye başlar. Bu nedenle bebeğinizle sık sık iletişim kurmanız önemlidir. Bebekler bu dönemde sevgiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle bulduğunuz her fırsatta bebeğiniz ile konuşmalı, ona şarkı söylemeli ve fiziksel temas kurmalısınız. Bebek bu durumda kendini oldukça güvende hisseder.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu