Yaşam

Bahar Yorgunluğuna Son! Her Gün Yorgun Hissetmeden Daha Dinç ve Erken Uyanmanın Yolları

Genel sağlık için erken kalkmanın sayılamayacak kadar çok yararı var. Araştırmalar da erken kalkan kişilerin gün içerisinde işlerine de sosyal hayatlarına da daha iyi odaklandıklarını ve başarıya ulaştıklarını kanıtlıyor. Uzmanlara göre, erken kalkan ve uykusunu alan kişilerin hayat doyumu da daha yüksek oluyor. Sağlık, mutluluk ve zindelik için kesinlikle erken kalkmak ve uykuyu almak önemli. Fakat, herkes için erken kalkmak kolay mı işte o noktada sorunlar yaşıyoruz. Bir çoğumuz, erken uyanıp uykumuzu almamızın neredeyse imkansız olduğunu düşünüyoruz, ancak bugün sizler için uyanmanızı sağlayacak fikirler hazırladık.

İsterseniz gelin hemen, erken kalkmak ve yorgun hissetmeden uyanmak için neler yapmak gerekir birlikte bakalım;

Yeteri Kadar Uyuyun

Aslında erken kalkmaktan değil, erken kalkıp kendimizi nasıl iyi hissedeceğimizden endişe ediyoruz. Bunun için mutlaka uykunuzu iyi almanız gerekir. 8 saat uyku da yetişkinler için yeterli olacaktır.

Tutarlı Olun

Kararlı ve tutarlı olmak bu konuda oldukça önemlidir. Bazı insanlar yeteri kadar uyumalarına rağmen, sabahları yine de kolay uyanamaz. Bu şekilde olanlar için bizim önerimiz ise tutarlılık. Çünkü insan vücudu tutarlılığı sever. Yani bir süre kendinizi zorlayarak da olsa her gün aynı saatte uyanırsanız, vücudunuz bu düzene alışır ve ondan sonrasında da zorlanmadan aynı saatte uyanmaya devam edersiniz.

Geceleri rahatladığınızdan emin olun

Sabah erken kalkmak istiyoruz ama bir çoğumuz da bu çok önemli detayı atlıyoruz. Yatakta uyumadan önce yaptığınız rutinler ne? Rahatlamak için kendinize ne kadar zaman ayırıyorsunuz. Bizim önerimiz, gece uyumadan önce kendinize rahatlamak için bir saat kadar zaman ayırın. Bu süre içinde kitap okuyabilir, müzik dinleyebilir, duş alabilirsiniz. Fakat televizyon, cep telefonu ve bilgisayar ekranlarından uzak kalın, çünkü bu cihazlar beyninizi uyarır ve uyumanızı önler.

Erken Kalkmak İçin Anlamlı Bir Nedeniniz Olsun

Erken uyanmak için keyifli bir nedeniniz olursa, işler sizin için daha kolay olur. Mesela kahvaltı yapmak, üretken olmak, spor yapmak ya da arkadaşlarınızla buluşmak gibi bir nedeniniz olursa erken uyanmaya daha istekli olursunuz ve gece de bunu düşünerek daha kolay uyursunuz.

Hemen Yataktan Çıkmayın

Erken ve keyifli kalkmak biraz da bunu öğrenmekten geçiyor. Yataktan bir anda kalkmayın, çünkü böyle bir strese ihtiyacınız yok. Yatakta biraz esneyerek rahatlayabilir, daha sonrasında da yataktan çıkabilirsiniz.

Hafta Sonları da Geç Kalkmayın

Evet, hafta sonu tatil günü ve biraz tembellik yapmak istiyor olabilirsiniz. Fakat, hafta sonları normal rutininizden daha fazla uyursanız düzeniniz bozulur ve hafta içinde de erken kalkmakta zorlanırsınız. Bu nedenle hafta sonu tembellik yapacaksanız, yatağınızda değil, koltuğunuzda yapın.

Alarm Çalmadan Uyanmaya Alışın

Bugüne kadar hiç alarm çalmadan uyumayı denediniz mi? Eğer daha önce alarm çalmadan uyandığınız olduysa, mutlaka o gün daha enerjik olduğunuzu hatırlarsınız. Çünkü insan kendiliğinden uyandığında daha iyi bir modda ve daha canlı olur. Çünkü o sizin doğal ritminizdir ve bu doğallıkta uyandığınız zaman kendinizi daha iyi hissedersiniz. Fakat alarmla uyanmak, vücudun hazır olduğundan daha önce uyanmak demekti. Bu da ruh halinizi olumsuz yapar. Amaç tutarlılık olmaı ve vücut kendi kendine uyanmalıdır. Zaten her gün aynı saatte uyumaya ve aynı saatte uyanmaya alışırsanız, daha sonra vücudunuz bu düzene alışacaktır. Belki biraz garip gelebilir ama gece yatarken kaçta uyanmanız gerektiğini kendi kendinize söylemeniz de işe yarayacaktır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu