Sağlık

Bahar Depresyonunuzu Yenebilirsiniz

Kış dönemi boyunca soğuk havaların hakim olmasından dolayı vaktimizin büyük çoğunluğunu kapalı alanlara sıkışarak ve daha az hareket ederek geçirmek zorunda kaldık. Soğuk havaya karşı vücudumuzu korumak zorunda kalan metabolizmamız ise bu sebepten dolayı çalışma hızını oldukça yavaşa indirdi. Bütün bunların yanına bir de kış mevsiminin o soğuk havasının kapalı ve karanlık havası eklenince neredeyse hepimiz depresyonun eşiğine geldik ya da depresyona girdik. Depresyondan dolayı da fazla yemeye yüklendik ve kilolar aldık. Neyse ki artık kış mevsimini geride bıraktık ve mis gibi bahar mevsimine adım attık. Bahara giriş yapıp yaza da merhaba demeye hazırlanırken kış mevsimi ile birlikte depresyonumuzu da arkamızda bırakmalıyız. Peki ya kış mevsimi gibi depresyonu nasıl arkada bırakacağız, işte sadece bunlara dikkat ederek;

Mevsim Sebzelerini ve Meyvelerini Tercih Edin

Bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte mevsim geçişinden dolayı alerji ve nezle gibi bazı hastalıkların da bize uğrama olasılığı da artmış oluyor. Bu tür rahatsızlıklara yakalanmamak için vücudumuzun bağışıklık sistemini korumamız ve güçlü tutmamız çok önemli etki taşıyor. Bağışıklık sistemimizi korumak ve güçlü tutmak için ise mutlaka sağlıklı bir şekilde beslenmemiz gerekiyor. Tüketeceğiniz yiyeceklerin mutlaka mevsim sebzesi ve meyvesi olmasına dikkat ederek sağlıklı bir şekilde beslenip bağışıklık sisteminizi koruyabilirsiniz.

Mutlaka kahvaltı Yaparak Güne Başlayın

Vücut direncinizi sağlam tutmak ve bağışıklık sisteminizi koruyarak kendinizi daha dinç hissetmek için güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın. Her mevsim her gün mutlaka güne kahvaltı ile başlamaya özen göstermelisiniz. Güne güzel bir kahvaltı ile başlamanız sizi daha dirençli yaparken aynı zamanda da metabolizmanızın güzel bir şekilde çalışmasına da yardımcı olur.

Bol Bol Su Tüketin

Sıcak havaların çok yoğun yaşanmadığı mevsimler de her insan suya ihtiyaç duymayabiliyor ve su tüketmeyi unutuyor. Mutlaka bahar mevsiminde de bol bol su tüketmelisiniz. Sadece yaz mevsiminde sıcak havanının yoğun yaşandığı dönemlerde değil her mevsim bol su tüketmeye özen gösterin. Günde en az bir buçuk litre su tüketmeniz vücudunuzun hem içsel hem de dışsal olarak daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Sofranızı Vitamin Deposu Yiyeceklerden Oluşturun

Eğer bağışıklık sisteminiz de bir yavaşlama olduysa, güçlendirmek için vitamin deposu gıdalardan yardım alabilirsiniz. Mevsim geçişlerin de mutlaka bir çoğumuz stres altında oluyoruz ve bu stresten dolayı bağışıklık sistemimizde sorunlar yaşanıyor. Bahar mevsimin de mutlaka sofranız da B vitamini deposu olan yiyeceklere yer vermelisiniz.

Protein Kaynağı Yiyecekler Tüketin

Posalı meyveler, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar protein açısından oldukça zengin yiyeceklerdir. Sindirim sisteminizin güçlü kalması ve bozulmaması için bu tür protein kaynağı açısından zengin olan yiyecekleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Takviye Vitaminleri Mutlaka Doktorunuza Danışın

İnternette ve ya televizyon da önümüze çıkan reklamlardan dolayı mineral ve vitaminler bilinçsizce tüketilmeye başladı. Eğer sebze ve meyveler dışında bir mineral veya vitamin takviyesi almaya ihtiyaç duyuyorsanız bunu önce mutlaka doktorunuzu danışmalısınız. Aksi takdirde vücudunuz direnç kazanmak yerine direnç kaybedebilir.

Düzenli Sporu Yaşam Tarzınız Haline Getirin

Haftada en az 3-4 gününüzü mutlaka spor yapmaya ayırın. İster salon sporları ister açık havada yürüyüş olarak belirleyin ama mutlaka düzenli spor yapmayı hayat tarzınız haline getirerek benimseyin.

Bol Bol Güneşe Çıkın

Bahar mevsimin gelmesi ile birlikte artık güneş yüzünü bolca göstermeye de başladı. Çok yakıcı bir etkisi olmayan bu güneş ışığından mutlaka bol bol faydalanın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu