Sağlık

Bağırsaklar Vücudun İkinci Beyni!

Bağırsaklar Vücudun İkinci Beyni! Vücut için önemli bir yere sahip olan bağırsaklar sağlıklı bir vücutta olmazsa olmazlar arasında yer alır. Düzgün çalışan bağırsak pek çok hastalığa engel olur.

Bağırsaklar Vücudun İkinci Beyni! Halk arasında bağırsaklar vücudun ikinci beyni olarak tabir edilir. Bu doğru bir ifade şeklidir. Beyinden bağımsız şekilde çalışan, yaydığı elektrik dalgaları sayesinde besinlerin sindirim sisteminden geçişini koordine etmeye yardımcı olan bağırsaklar bilim adamları tarafından bağımsız bir beyin olarak keşfedildi.

Avusturya Flinders üniversitesinde bir araştırma ekibi tarafından yapılan incelemelere göre bağırsaklardaki elektrik dalgalarının orada yer alan posayı kalın bağırsağa nasıl geçirdiği ve daha sonra bunu vücudun dışarısına nasıl attığı incelendi. Buna göre bağırsak sinir sistemi içerisinde oradaki hareketi kontrol eden milyonarda nöron vardır ve bunlar sayesinde sistem sorunsuz şekilde işlemeyi başarabilir.

Bağırsak İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

Vücudun ikinci beyni olan bağırsak vücut dinamiği üzerinde önemli etkilere sahiptir. Uzmanlar beyin ile bağırsak arasında bağlantı olduğunu ve bunun kişinin mutluluğu ve mutsuzluğu ile doğrudan etkisinin bulunduğunu ifade eder. Aynı zamanda beyin ile bağırsakların doku kümesinin aynı doku kümesinden meydana geldiği belirtilir. Dolayısıyla bağırsakların sağlıklı olması vücut bakımından son derece önemlidir.

Bağırsaklar Vücudun İkinci Beyni!
Bağırsaklar Vücudun İkinci Beyni!

Bağırsak sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan besinlere bakıldığında bunlar arasında Antep fıstığı, pırasa, kemik suyu, lahana turşusu, çiğ sarımsak, süt, kefir, kuruyemiş gibi pek çok besin yer alır. Özellikle Antep fıstığı bağırsak hareketlerinin hızlanmasına yardımcı olmasıyla bilinir. Gün içerisinde ara öğün olarak on ya da on iki tane Antep fıstığı tüketmek günlük lif miktarını karşılar ve aynı zamanda yararlı yağ asitleri sayesinde bağırsakların daha hareketli çalışmasına yardımcı olur. Benzer etki diğer birkaç kuruyemiş çeşidi için de geçerlidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu