Sağlık

Bacaklarda Damar Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Bacaklarda Damar Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir? Sağlıksız beslenme, sigara alışkanlığı, hareketsizlik ve bazı kronik hastalıklar nedeniyle bacaklarda damar tıkanıklığı görülme oranı günümüzde artış göstermiştir. Genel olarak 50 yaşlardan sonra çok yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bacaklarda Damar Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir? Bacaklarda damar tıkanıklığının nedenleri bu yazımızda anlatıldı. Bacaklarda yol yürüme, güçsüzlük nedeniyle ortaya çıkan ağrılar enfeksiyona yol açacak yaraların olması, renk değişikliği ile solgunluk, bacaklarda kıllanmanın azalması, tırnakların büyümesin de yavaşlama gibi belirtiler ile kendini gösteren damar tıkanıklığı tedavi edilmediği zaman ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bacaklarda oluşan ağrılar nedeniyle kişi yürümede çok zorlanır ve yürüyemez duruma gelir. Bacaklarda oluşan damar tıkanıklığı kişiyi yatalak bırakabilir.

Bacaklarda Damar Tıkanıklığının Nedenleri
Bacaklarda Damar Tıkanıklığının Nedenleri

Hareketsiz Kalma Ve Fazla Kilo

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile teknolojinin kullanılması artış göstermekte ve bu nedenle kişiler hareketsiz kalmaktadır. İnsanlarda fazla hareket olmayınca kilo alımı da artış göstermektedir. Kilo alımı sonucu hareket etme isteği azalmaktadır. Bu sorunlar sağlığı olumsuz olarak etkilemektedir. Bu döngü nedeniyle bacaklarda damar tıkanıklığı ortaya çıkıyor. Dünya genelinde 3 milyon insan hareketsizlik nedeniyle hayatını kaybediyor. Bacaklarda ortaya çıkan ve istenmeyen etkileri yok etmek için kişi yürüyüşlerde günlük 5000 adımın altına düşmemiş olması gerekir. Haftada 3 veya 4 defa 50 dakika kadar düzenli egzersiz yapmak önemlidir.

Sigara Kullanımı

Sigara kullanmak damarı ileriki zaman içerisinde daraltıp tıkamakta ve damar sertliği oluşmaktadır. Damar tıkanıklığı hastalıklarının oluşumuna katkı sağlayan sigaradır. Sigara içilen yerde dumana maruz kalmak damar tıkanıklığına yol açmaktadır.

Yağlı Beslenme

Kolesterol ve trigliseritler yağlı maddeler olup vücutta çok miktarda bulunduğu zaman bazı etkileşimler yaparak damarın etrafında birikir ve damar tıkanıklığını ortaya çıkarır. Halk arasında iyi huylu HDL ve kötü huylu olarak bilinen LDL kolesterol olarak bilinir. LDL kolesterolü damara taşıyan moleküldür, Damarda bulunan kolesterolü taşıyıp uzaklaştıran molekül ise HDL’dir. Kanda yüksek oranda bulunan kolesterol, trigliserit ile LDL seviyeleri tehlike yaratır. Uygun olarak yapılan diyetler ve ilaçla müdahale yapılarak LDL seviyeleri düşürülür. HDL seviyeleri ise düşük olmamalıdır. Bunun için sağlıklı beslenme ve spor yapmak çok önemlidir.

Diyabet

Günümüzde diyabet hastalarının % 30 kadarında damar tıkanıklığı görülmektedir. Kontrolü olmayan kan şekeri zaman ilerledikçe damar lümeninde problemler çıkarır ve damar tıkanıklığı meydana gelir.

Hipertansiyon

İnsan kalbi vücuda dakikada 5 litre kadar kan pompalamakta ve normalde kan basıncı 120/80 mmhg olması gerekir. Bu seviyeyi geçen basınç nedeniyle damarın içerisinde bulunan hücreler zarar görür. Doğru zaman içerisinde müdahale edilmediği zaman damarlar daralır ve tıkanmaya başlar. Bundan dolayı tansiyonu devamlı ölçtürmek gerekli.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu