Yaşam

B12 Vitamininin Sağlığa Faydaları

Yorgunluk, düşük enerji seviyeleri, ruh hali değişiklikleri ve odak eksikliği ile mücadele mi ediyor musunuz? Bu belirtiler, B12 vitamini eksikliği ile karşı karşıya olduğunuzun bir işareti olabilir. Eğer durum buysa yalnız değilsiniz. İnsanların yaklaşık yüzde 40’ında B12 vitamini düşüklüğü vardır; bu, ele alınması gereken bir konudur çünkü kırmızı kan hücreleri ve DNA üretimi için gerekli bir vitamindir, sadece bu da değil, B12 vitamininin sağladığı birçok fayda vardır.

B12 vitamini eksikliği 2004 yılında yapılan çalışmada; ABD, Hindistan, Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde, sağlık endişesi olduğunu gösteren, dünyanın lider besin eksikliklerinden biri olduğu düşünülmektedir. Bu büyük bir meseledir, çünkü B12 vitamini vücuda çok fazla yarar sağlar. Bu yüzden B12 vitamini içeren yiyecekleri beslenmenize eklemeniz önemlidir.

Peki B12 vitamini ne işe yarıyor? B12 Vitamini ruh halinize, enerji seviyenize, hafızaya, kalbe, cilde, saçınıza, sindiriminize ve sağlığınıza birçok yarar sağlar. Aynı zamanda adrenal yorgunluğu, enzim üretimi, DNA sentezi ve hormonal dengeyi içeren çoklu metabolik fonksiyonları ele almak ve sağlıklı sinir ve kardiyovasküler sistemleri korumak için de gerekli bir vitamindir.

Vücuttaki geniş kapsamlı rolleri nedeniyle, bir B12 vitamini eksikliği, potansiyel kronik yorgunluk, depresyon gibi duygu durum bozuklukları ve kronik stres veya tükenme hissi gibi birçoğu oldukça belirgin olan birçok farklı negatif semptomda ortaya çıkabilir.

B12 Vitamininin Sağlığa Faydaları

Enerji Seviyelerinin Korunmasına Yardımcı Olur

B12 Vitamini metabolizma sağlığına yarar çünkü karbonhidratları vücutta kullanılabilir glikoza dönüştürmek gerekiyor. Karbonhidratlı gıdalardan elde edilen glikoz bir enerji şekli olarak kullanılır, bu nedenle B12 vitamini eksikliği olan kişilerin sık sık yorgunluk yaşamalarının nedeni budur.

B12 Vitamini ayrıca kasların kasılmasına yardımcı olan, yorgun ve halsiz hissetmeden güne devam etmek için enerji veren nörotransmiter sinyalizasyonu için de gereklidir.

İnsanlar genellikle B12 vitamininin kilo vermeye yardımcı olup olmadığını merak ederler. B12 vitamini eksikliği, halsizliğe, kronik yorgunluğa ve ruh hali ve iştah değişimlerine neden olabileceğinden, bu semptomlarla kilo vermek veya kilonuzu korumak zor olabilir. B12 vitamin seviyenizi tek başına artırmanız kilo vermenize neden olmaz, ancak bir eksikliği düzeltmek enerji seviyenizi artırarak, iştahınızı düzenler, böylece sağlık rejiminize devam edebilirsiniz.

Hafıza Kaybını Önler ve Nörodejeneratif Hastalık Riskini Düşürür

B12 vitamini eksikliği, çeşitli nörolojik ve psikiyatrik bozukluklara neden olabilir. Sinir sağlığı ve nörotransmitter sinyallemesindeki rolü nedeniyle, B12 vitamini bilişsel işlevsellikten yararlanır ve Alzheimer hastalığı ve demans dahil olmak üzere nörodejeneratif hastalık riskini azaltmak için kullanılır.

Uluslararası Psikogeriatri’de yayınlanan sistematik bir derleme, B12 vitamini ve bilişsel bozukluk veya demans ilişkisini araştıran 43 çalışmayı ve bu bilişsel durumlar için B12 vitamini tedavisinin etkinliğini bildiren 17 çalışmayı inceledi. Araştırmacılar, düşük vitamin B12 seviyelerinin Alzheimer hastalığı, vasküler demans ve Parkinson hastalığı ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır. Bunun üzerine, B12 vitamini takviyeleri, önceden var olan B12 vitamini eksikliği olan hastalarda biyokimyasal eksikliği düzeltmede ve bilişi geliştirmede etkiliydi.

Sinir Sisteminin Düzgün Çalışmasını Sağlar

En çok araştırılan B12 vitamininin yararlarından biri, depresyon ve anksiyete gibi duygu durum bozukluklarını azaltmak da dahil olmak üzere, sinir sisteminin sağlıklı düzenlenmesine yardımcı olma yeteneğidir. Folat ile birlikte B12 Vitamini, SAM ( S-adenosil metiyonin) adlı bileşiği üreten tek karbon metabolizmasının temel bir belirleyicisi olarak gereklidir. SAM, stres ve ruh düzenlenmesi ile ilgili nörolojik fonksiyonlar için çok önemlidir.

B12 vitamini aynı zamanda öğrenme gibi konsantrasyon ve bilişsel süreçler için de gereklidir, bu nedenle B12 vitamini eksikliği odaklanmada zorluk ve dikkat bozukluğu riskinde artışa neden olabilir.

Kalp Sağlığının Korunmasında Rol Oynar

B12 Vitamini, kalp hastalığının şu anda dünya çapında 1 numaralı ölüm sebebi olduğu göz önünde bulundurulduğunda, çeşitli şekillerde kardiyovasküler sağlığa fayda sağlamaktadır. B12 Vitamini, günümüzde kalp hastalığı için büyük bir risk faktörü olarak kabul edilen yüksek homosistein seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Homosistein bir amino asittir ve kandaki seviyeleri B12 vitamini de dahil olmak üzere B-kompleks vitaminlerinin kan seviyelerinden etkilenir.

B12 Vitamini, kandaki yüksek homosistein seviyelerini düşürerek kalp krizi veya felç gibi kalp hastalıklarına karşı korunmanıza yardımcı olur. Ayrıca B12’nin yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon seviyelerinin kontrolüne yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. B vitaminleri ayrıca atardamarlarda tehlikeli bir plak birikimi yaşayan aterosklerotik hastalıkları da kontrol edebilir.

Cilt Ve Saç Sağlığı İçin Gerekli

B12 Vitamini sağlıklı cilt, saç ve tırnaklar için gereklidir, çünkü hücre çoğalmasında önemli rol oynar. B12 Vitamini kızarıklık, kuruluk, iltihap ve sivilce lekelerini azaltarak cilt sağlığına yarar sağlar ve sedef hastalığı ve egzama için cilde uygulanabilir. Ayrıca saç kırılmasını azaltabilir ve tırnakların daha güçlü olmasına yardımcı olabilir.

Sindirime Yardımcı Olur

Sindirim enzimi üretimine yardımcı olma rolünden dolayı, sağlıklı bir metabolizmayı ve mide içindeki gıdaların parçalanmasını desteklemek için B12 vitamini gerekir. B12 vitamininin sindirime fayda sağlamasının yolu bağırsak ortamında sağlıklı bakterilerin gelişmesine yardımcı olur. Sindirim sistemindeki zararlı bakterilerin yok edilmesi ve aynı zamanda yararlı bakterilerin varlığı enflamatuar barsak hastalığı veya candida gibi sindirim bozukluklarını önler.

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Gerekli

Tüm vücudu oluşturmak için kullanılan temel genetik materyal olan nükleik asit veya DNA’yı oluşturmak için B12 Vitamini gerekir. Bu nedenle, B12 vitamini sadece büyüme ve gelişme için önemli bir besin değil, aynı zamanda sağlıklı bir gebeliğin de hayati bir bileşenidir.

B12 Vitamini ayrıca vücutta folat ile etkileşime girdiğinden, nöral tüp defektleri gibi doğum kusurları riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Hamile bir kadının B12 vitamini kaynağı düşük olduğunda, DNA sentezi için gerekli olan folat sıkışıp kalır ve hücre replikasyonu bozulur. Çalışmalar, vitamin B12 durumunun düşük olduğu nöral tüp defekti riskinin iki ila dört kat arttığını bildirmektedir.

Kanserden Korunmaya Yardımcı Olabilir

B12 Vitamini takviyesi, özellikle folat ile alındığında bazı kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı olur. Bazı ön araştırmalar, B12 vitamininin, servikal, prostat ve kolon kanserleri de dahil olmak üzere kanseri önlemeye yardımcı olmak için yeterince bağışıklık sistemine yarar sağladığını göstermektedir.

Kırmızı Kan Hücrelerinin Üretilmesine ve Aneminin Önlenmesine Yardımcı Olur

Sağlıklı bir kırmızı kan hücresi düzeyi üretilmesine yardımcı olmak için B12 Vitamini gerekir. Kronik yorgunluk ve halsizlik gibi semptomlara yol açan megaloblastik anemi adı verilen bir aneminin önlenmesine yardımcı olur.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu