Sağlık

B Vitamini Eksikliği Hangi Sistemleri Etkiler?

B Vitamini Eksikliği Hangi Sistemleri Etkiler? Kendinizi genç, dinamik ve enerjik hissetmenizin başlıca faktörü üretilen kırmızı kan hücreleridir. B vitamini eksikliği ise bu gelişimi engellemektedir. Bu nedenle kendinizi yorgun ve halsiz hissetmenizle kendisini gösteren B vitamini eksikliği daha birçok sistemi de beraberinde etkilemektedir.

B Vitamini Eksikliği Hangi Sistemleri Etkiler? Unutkanlık gibi problemlerden dolayı beyini, ishal veya kabızlık yaparak sindirim sistemini, cilt problemlerini veya el ve ayak bakımını B vitamini eksikliği etkilemektedir.

B Vitamini Eksikliği Hangi Sistemleri Etkiler?

B vitamini eksikliği halinde bu sistemlerimizde ağrılar ve aksaklıklar görülmektedir. Bunların dışında B vitamini eksikliğinde sıkça görülen diğer bir durum dil şişmesi olarak görülmektedir. Yaşamsal olaylarımız da gecikmelere neden olan B vitamini eksikliğinde sinirlilik gibi durumlar da yaşanmaktadır. İşte bu nedenlerden dolayı sağlığınızın olumsuz etkilenmemesi açısından sürekli olarak B vitamini bakımından zengin yiyecekleri tüketmek gerekir. Böylece orta derecedeki ve daha hafif B vitamini eksikliklerinin önüne geçilebilmektedir. Eğer bu şekilde bir düzenli beslenme neticesinde verim alınamazsa, hap veya iğne ile B vitamini takviyelerine geçilebilir. Bu takviyelerin kullanım şartları kişinin sağlık problemlerine göre çeşitlilik gösterebilmektedir. B vitamini alımını sınırlandıran başlıca faktörler gebelik, emzirme döneminde olmak veya leber hastası olmak gibi faktörlerdir. Bu faktörlerin dışında olağan olmayan bir sağlık problemi olması halinde, B vitamini kullanım dozlarını doktorlarınız belirleyeceklerdir. Kısa sürede bu eksikliğin giderilmesi halinde dinç bir sabaha uyanırken, gün boyu yorgunluk nedir hiç bilmeyecek kadar enerjik olabileceksiniz.

B Vitamini Eksikliği Hangi Sistemleri Etkiler
B Vitamini Eksikliği Hangi Sistemleri Etkiler

B vitamini hangi yiyeceklerden alınır?

B vitamini hangi yiyeceklerden alınır? Mevsimlere veya damak zevkimize göre tüketmekte olduğumuz birçok meyve, sebze ve çeşitli besinlerin vücudumuza birçok faydası olmaktadır. İşte bu yazımızda hangi yiyeceklerden B vitamini alınır sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Gün içerisinde ve belirli bir süredir dikkatimizi dağıtacak boyutta konsantrasyon bozuklukları, uyku ve halsizlik halleri, el ve ayaklarda uyuşmalar veya sindirim sistemi bozuklukları yaşanması büyük ihtimalle B vitamini eksikliğini işaret edecektir. Bu şüpheyle bir doktora başvurduğunuz zaman orta veya daha hafif B vitamini eksikliği tespit edilmesi halinde, önerilerinin büyük bir kısmını beslenme düzeni kapsayacaktır. Çünkü bu seviyelerde yaşanan B vitamini eksiklikleri, türüne göre tüketilecek bazı yiyecekler ile normal haline döndürülebilmektedir.

Şimdi gelin hep beraber B vitaminini hangi yiyecekler alabileceğinizi inceleyelim. Bitkiler bakımından oldukça az seçeneğe sahip olurken, et ürünlerinin neredeyse tamamında ve sütten yapılmış yiyeceklerde B vitaminine sık rastlamak mümkündür. Bunun yanında kümes hayvanlarının kendilerinden ve ürettikleri diğer protein zengini yumurta vb. yiyeceklerden de B vitaminini vücudunuza yetecek kadar alabilirsiniz. Tahıllı ekmekler ve diğer besinler ile baklagil tüketimini arttırmanız halinde müthiş bir hızla B vitamini eksikliğiniz yok olacaktır. Masalarınızdan eksik etmemeniz gereken diğer besin gruplarına örnek olarak ise kuruyemişleri, baklagilleri veya patates gibi yiyecekleri verebiliriz. Bu yiyecekler B vitamini eksikliklerini gidererek, sindirim sisteminin, kan hücrelerinin ve hormonların sağlıklı ve düzenli şekilde çalışmasını sağlar.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu