Yaşam

Aşkın Beyin Üzerinde Olan Etkileri Nelerdir?

Aşkın Beyin Üzerinde Olan Etkileri Nelerdir? Birçok kişi aşkı, gerçek olduğunda siz nasıl anlamış iseniz olarak tanımlar. Bu tanım dışında net olarak bir tanım yapılamaz.

Aşkın Beyin Üzerinde Olan Etkileri Nelerdir? Aşk ister birine takılıp kalmış olun, ister tepe taklak olsun, ister tamamen ortadan yok olsun sevginin bizi birçok açıdan etki ettiğini inkar edemeyiz. Aşık olduğunuz zaman etkiniz ne olmaktadır? Bu konu da aşkın beyin ve vücut üzerindeki etkileri bu yazımızda.

Aşkın Beyin Üzerinde Olan Etkisi

Aşk denilince ilk aklımıza kalbimiz gelir. Burada, ‘’kalbinle düşünmek’’, ‘’kalbimdesin’’ gibi sözler ederken beyin bunları söyletmektedir. Bu nedenle her şey beyinde bitmektedir. Aşkın tetiklemiş olduğu beyin değişiklikleri, bu duygular yeni olmasından dolayı kesin olarak ruh halinizi ve davranışlarınızı doğrudan etkiler. Bu etkilerin bazıları uzun süre devam eder ve bu zaman içerisinde bağlılıklarınız güçlü hale gelir. Aşkın etkileri şunlardır.

Coşku: Sevdiğiniz kişiyle baş başa vakit geçirirken hissettiğiniz baş döndürücü ve coşkulu heyecan, aşık olmanın normal etkisini görürsünüz. Meydana gelen bu coşkulu davranışlarınızda aşırıya kaçmanıza meydan verir.

  • Müzik dinlemek
  • Seks Yapmak
  • Yemek yemek

Yalnızca aşık olduğunuz kişiyi düşünmek, dopamin salımını güçlü hale getirir. Sevdiğiniz kişiyi gördüğünüzde, beyin sizi çok fazla dopamin ile ödüllendirir.

Aşkın Beyin Üzerinde Olan Etkileri Nelerdir
Aşkın Beyin Üzerinde Olan Etkileri Nelerdir

Bağlılık: Aşk söz konusu olunca, sahaya çıkan yalnızca dopamin olmaz ve oksitosin seviyesi, bağlanma, dalgalanma ve güven duyguları da artış gösterir. Bundan dolayı aşkınız ile ilk evreyi geçirdikten sonra partnerinize karşı kendinizi rahat hissedersiniz. Dokunmalar, öpüşmeler ve seksten sonra bu duygular daha da güçlü hale gelir. Buna oksitosin etkisi denir. Yani aşk hormonu adı verilir. Partneriniz sizi ne kadar iyi hissettirirse o kadar yakın olmayı istersiniz.

Fedakarlık: Birçok insan, aşkın bir derece uzlaşma ve fedakarlık içerdiğini söyler. Fedakarlık yapmak insana büyük şeyler yaptırır. Aşkınız geliştikçe bu fedakarlığı daha da fazla yapmaya başlarsınız.

Sabit Düşünceler: Sevdiğiniz insan düşüncenizin merkezinde yer alıyor mu? Onları çok sık olarak düşünmektesiniz ki rüyalarınıza dahi giriyor.

Daha Az Stres: Aşk, düşük streslerle bağlantılıdır. Oksitosin ile dopamin üretimiyle ilgili olumlu duygular, ruh halinizin iyi olmasını sağlar.

Kıskançlık: Aşkın etkilerinden olan ve ilk akla gelen ise kıskançlıktır. İnsanlar arasında kıskançlığın kötü olduğu söylense de kıskançlık, duygularınıza ve ihtiyaçlarınıza çok fazla dikkat etmenize yardımcı olacak doğal duygudur. Kıskançlık duygularını fark ettiğinizde ilk olarak kendinize bunların normal bir şey olduğunu hatırlatın. Daha sonra, onun hareketlerini gözetlemek veya pasif ile agresif yorumlar yerine bu durumları partnerinizle oturup paylaşın.

Aşkın Vücut Üzerinde Olan Etkisi

Tutku: Aşkın etkileri denilince ilk olarak tutku gelir. Aşık olarak kendinizi çok şehvetli hissetmenize neden olur. Burada başka bir hormon devreye girmektedir. Testosteron adı verilen bu hormon sevdiğiniz kişiyle seks yapma arzusunu artırır.

Aşk Fiziksel Sağlığa İyi Gelir: Aşk özellikle de kararlı ilişkiye dönüşmesinden sonra genel sağlık üzerinde olumlu etki yaratır. Bu etkiler şunlardır.

  • Kan basıncının düşük olması
  • Kalp hastalığı riskini azaltır
  • Güçlü bağışıklık sistemi oluşur
  • Hastalıklardan çabukça iyileşme

Daha Uzun Ömür: Sağlıklı ve uzun bir ömür aşkın etkileri arasında yer alır. Sevgi ve mutlu bir ilişki uzun ömürlü olmanıza neden olur.

 

 

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu