Sağlık

Aşırı Adet Kanaması Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Adet döneminde aşırı adet kanaması olan kadınların varlığı sürekli duyulmaktadır. Çoğu kadın her 2 saatte bir pedini değiştirmek zorunda kalmaktadır. Aşırı adet kanamasına verilen isim olan menoraji, çoğu kadının yaşadığı büyük bir sorundur. Sürekli ped değiştirmek zorunda kalan kadınlar artık çözüm bulamamaktan da yakınmaktadır. Aşırı adet kanaması öncelikli olarak anemi sorununa yol açmaktadır. Aşırı adet kanaması, aneminin yanında hormonal düzensizliklere, rahimde oluşan miyomlara, rahimde oluşan tümörlere, gebelik sorunlarına, tiroide, aşırı kilo alımına ya da kilo kaybına ve polip oluşumuna yol açmaktadır. Kullanılan doğum kontrol hapları, yapılan egzersizler, kanı sulandıran ilaçlar aşırı adet kanamasına neden olabilmektedir.

Aşırı adet kanaması kişide pek çok soruna neden olabilmektedir. Bu sorunların en önemlisi anemidir. Aneminin yanında aşırı adet kanaması kişide halsizliğe, uykusuzluğa, aşırı yorgunluğa, baş ağrılarına, ruhsal bozukluklara, memelerde ağrılara, nefes darlığına ve strese yol açmaktadır.

Aşırı adet kanamalarında ilaç tedavisi görmeden önce doğal yollara başvurabilirsiniz. Her kişide doğal tedavi de farklılık gösterebilmektedir. Birazdan aşağıda sayacağımız besin gruplarından alerjiniz olanları kullanmamanız gerekmektedir. Aşırı adet kanaması bulunan kadınlar aşağıda sayacağımız besinlerden ve içeceklerden faydalanarak aşırı adet kanamalarını engelleyebilirler.

Aşırı Adet Kanamasını Önleyen Doğal Tedaviler

1) Demirhindi

Demirhindi, andioksidan açısından zengin bir bitkidir. Kolestrol seviyesinin düşürülmesinde, aşırı kan kayıplarının dengelenmesinde etkilidir. Bunların yanında kişinin kanser ve kalp hastalıklarından korunmasına da yardımı olur.

2) Portakal ve Portakal Suyu

Meyveler ve taze meyve suları sağlık için oldukça faydalıdır. Taze sıkılmış bir portakal suyuna birkaç damla limon suyu sıkarak aşırı adet kanamalarınızı durdurabilir ve engelleyebilirsiniz. Taze sıkılmış portakal suyuna eklenmiş limon suyunu günlük olarak 4 bardak içebilirsiniz. Portakalda ve limonda bulunan C vitamini sayesinde aşırı kanamanızı kontrol altına alabilirsiniz.

3) Kişniş Tohumu

2 yemek kaşığı olacak şekilde kişniş tohumunu bir bardak suya atın ve kaynatın. Soğutun ve için. İçeceğinize şeker ekleyerek tatlandırın ve günde 4 kez için.

4) Brokoli Suyu

Brokoli haşladığınız zaman suyunu büyük ihtimal döküyorsunuzdur. Halbuki brokolinin suyu adet kanamalarının düzenlenmesinde en önemli doğal tedavilerden birisidir. Brokoli suyunu tek başına içemiyorsanız elma suyuyla karıştırabilirsiniz. Bu karışımı da günde 3 kez içebilirsiniz.

5) Turp ve Turp Suyu

Adet kanamalarında turp yenilmesi, adetinizin düzenini sağlamaktadır. 3 tane turpu rendeleyin ve içerisine yoğurt katarak ayran haline getirin. Bu karışımı içerek aşırı adet kanaması riskini azaltabilirsiniz. Aşırı adet kanaması için turp tohumu da kullanabilirsiniz.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu