Yaşam

Arpa Hakkında Daha Önce Hiç Duymadıklarınız

Arpa aslında dünyanın en eski tüketilen tahıllarından biridir. Yüzyıllar boyunca orta çağda köylüler için temel bir tahıldı ve bugün hala binlerce yıldır arpa yiyen birçok Avrupa, Afrika ve Orta Doğu ülkesinin mutfağında kullanılıyor.

Arpa, bir dizi önemli vitamin ve mineral sağlar: lif, selenyum, B vitaminleri, bakır, krom, fosfor, magnezyum, niasin ve daha fazlası. Diğer birçok tahıllara, hatta diğer eski tahıllara kıyasla, arpa yağ ve kalorileri bakımından düşük, diyet lifi ve bazı iz mineralleri bakımından daha yüksektir. Örneğin, bir fincan pişirilmiş arpa porsiyonu eşit kinoa, kahverengi pirinç, amaranth, sorghum veya darı porsiyonundan daha az kaloriye, fakat daha fazla elyafa sahiptir.

Arpanın Olası Yan Etkileri

Arpanın birçok sağlık yararı olsa da, bilmeniz gereken bazı olumsuz özellikleri de vardır. Kepekli buğday ve çavdar taneleri ve tohumları gibi, arpa da doğal olarak protein glüteni içerir.

Bu, arpanın Çölyak hastalığı veya glüten duyarlılığı olanlar için uygun bir tahıl olamayacağı anlamına gelir. Yine, bu glüten proteinleri, bu tanenin filizlenmesi, mayalanması veya bir maya ekmeği olarak büyük ölçüde azaltılabilir.

Glüten birçok insan için uygun şekilde sindirmek zor olsa da, besinlerin malabsorpsiyonu, sızdıran bağırsak sendromu, düşük enerji seviyeleri, şişkinlik,  kabızlık ve diğer birçok semptom gibi çeşitli reaksiyonlara neden olabilir. Filizlenen arpa, glüten içeriğini azaltmaya yardımcı olsa da, arpa hala filizlendikten sonra bile glüten proteinlerine sahip olacaktır ve bilinen bir gluten alerjisi  veya intoleransı olan herhangi biri tarafından tüketilmemesi gerekir.

Hassas bir sindirim sistemi,  IBS veya sızdıran bağırsak sendromu belirtileri varsa, en azından bağırsaklarınızın iyileşmesine izin vermek için arpa ve diğer tahıllardan kaçınmak akıllıca olabilir.

Arpada bulunan aynı besin birçok sebze ve meyvede bulunur, bu nedenle arpa ve diğer tahıllar her sağlıklı beslenmede tamamen gerekli değildir.

Tahıllara veya glütene olumsuz bir reaksiyonunuz yoksa arpa diyetinizin yararlı bir parçası olabilir!

Arpa Tarihi ve Dünyadaki Yeri

Arpa, çim ailesinin bir üyesidir ve dünyadaki en popüler tahıl türlerinden biridir. 2007 yılında dünya genelinde yetiştirilen tahıl bitkileri sıralamasında, arpa, her yıl yaklaşık 136 milyon ton arpa üretimi ile dünya çapında en büyük dördüncü tahıl olarak listelenmiştir! Günümüzde en büyük arpa üreticileri Rusya, Almanya, Fransa, Kanada ve İspanya’dır. 2013 yılında, arpa dünya çapında 100’den fazla ülkede yetiştirildiği görüldü.

Evcil arpa, Hordeum vulgare spontaneum olarak bilinen yabani ot çeşitlerinden gelir. İlk olarak, binlerce yıl önce Batı Asya ve kuzeydoğu Afrika bölgelerinde meralar ve ormanlık bölgelerde yetiştirildi. Araştırmacılar, Mezopotamya’da başlayan ve yiyeceklerin M.Ö. ikinci bin yıldan itibaren yetiştirildiğine inanmaktadır.

Arpa ve arpa unu çeşitli Avrupa ve Asya ülkelerinde yüzyıllardır kullanılmaktadır. Arpa unu veya unu, örneğin İskoçya’da bulunan geleneksel bir yulaf lapasının temel maddesidir.

Arpa unu, Arap dünyasında ve İsrail, Pers, Suudi Arabistan gibi Orta Doğu bölgelerinin bir başka geleneksel püre türüdür. Arpa çorbası geleneksel olarak Suudi Arabistan’da Ramazan ayında yenir ve arpa, genellikle Şabat’ta yenen geleneksel bir Yahudi yahnisi olan yoğurtta bulunur. Afrika’da arpa, yoksul nüfuslara besin sağlayan başlıca gıda ürünlerinden biridir.

Arpa, alkollü içeceklerde uzun bir geçmişe sahiptir, çünkü arpa beslenmesini çok sağlıklı kılan aynı özel bileşiklerin bazıları fermantasyon için de çok uygundur.

Arpadaki şekerlerin bir kısmı fermente edilir ve viski gibi bira ve bazı diğer alkol türlerini yapmak için kullanılır. Kutsal Roma İmparatorluğu’ndan Reinheitsgebot bira yapımı için kullanılan tahıl olmak için bir tek arpaya izin verdi.

18.yüzyılda, arpa şarabı İngiltere, İrlanda ve İskoçya’da kuruldu ve İngiliz bira geleneğinde yapılan bir tür güçlü bira olarak sevildi. Arpa ile yapılan alkollü içecekler, arpa suyunun kaynatılması, ardından arpa suyunun beyaz şarap ve diğer malzemelerle karıştırılmasıyla hazırlanmıştır.

Günümüzde dünyada yetişen arpa tanelerinin yüksek bir yüzdesi, arpa yapımında alkol veya şurup gibi diğer ürünlerde kullanılmaktadır. Filizlenmiş arpa doğal olarak çeşitli amaçlar için kullanılan bir şeker çeşidi olan maltozda yüksektir. Arpadan elde edilen maltoz, doğal bir tatlandırıcı olarak işlev gören malt şurupları yapmak için kullanılır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu