Sağlık

En Ünlü Tropik Meyve Ananas Hakkında Daha Önce Duymadıklarınız

Tropikal ülkelerden ülkemize gelen ananas meyvesi birçok çarpıcı özelliği ile dikkat çekiyor. İnsanı kendine çeken harika kokusuyla dillere destan bir üne sahip ananas sadece lezzeti ile değil sağlığa faydaları sebebiyle de tüketmemiz gereken meyvelerin başında.

Yüksek lif içeriğiyle, besleyici ve lezzeti ile baş döndüren ananasın besin değerini, tarihini, alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve olası yan etkileri gibi daha önce hiç duymadığınız bilgileri bu yazımızda öğreneceksiniz.

Ananasın Besin Değerleri

1 bardak ananas meyvesi aşağıdaki değerleri sağlar:

 • 82 kalori
 • 1 gram protein
 • 2 gram lif
 • 96 IU A vitamini
 • 79 IU C vitamini
 • 30 MCG folatı

Ananas Neden Bu Kadar Faydalı?

Ananasın iyileştirici gücünün sırrı, bromelain adı verilen protein sindirici enzimden gelir. Aslında, ananas dünyadaki en zengin bromelain kaynaklarından biridir.

Ancak ananas alımınızı artırarak gerekli bromelain alamazsınız; En çok bromelain, bitkinin yenmez sapında olduğundan, en iyi sonuçları elde etmek için bir bromelain takviyesi almak gerekir. Bromelain takviyeleri, ananastan alınan özü kullanarak yapılır.

Bromelain, ananas sapında ve meyvelerinde bulunan bir enzim, özellikle bir proteaz enzimidir. Bu homeopatik ilaç uzun yıllardır kullanılmaktadır ve vücutta peptitler ve amino asitler oluşturmak için proteinleri parçalamak için çalışmaktadır. Antienflamatuar ve şişlik önleyici bir madde olarak işlev görür.

Bromelain, iyileşmeyi hızlandıran ve antiinflamatuar bir ilaç olarak işlev gören ve aspirin ve ibuprofen gibi reçetesiz ilaçlara benzer şekilde davranan doğal bir özüttür. Ek olarak, topikal olarak uygulandığında, ananasın yararları, kesik, yanık, böcek ısırıklarının iyileşmesine yardımcı olma ve çürük ve diğer cilt sorunlarını gidermeye yardımcı olma özelliğini içerir.

Ek olarak, yakın zamanda yapılan çalışmalar bize ananas meyvesi bromelaininin akciğer metastazını durdurmada yardımcı olduğunu göstermiştir, bu da bromelainin çok çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılabileceğini göstermektedir. Ayrıca gergin, iltihaplı kasları ve bağ dokusunu yatıştırmaya ve rahatlatmaya yardımcı olabilir; Bu nedenle et yumurtası olarak yaygın şekilde kullanılır. En yaygın olarak bromelain, aşağıdakileri içeren koşulları tedavi etmek için kullanılır:

 • Ön çapraz bağ yaralanmaları
 • Alerjiler
 • Artrit ve eklem ağrısı
 • Astım
 • Otoimmün hastalıklar
 • Kanser
 • Enflamatuar barsak hastalığı
 • Sinüs enfeksiyonları
 • Burkulan ayak bilekleri
 • tendinit

Bol miktarda taze, sulu ananas meyvesi yemenin, yeterli miktarda tedavi sağlamayacağını unutmayın çünkü bromelain çoğu ananasın çekirdeğinde ve sapında bulunur. Bunlar meyvenin yenmeyen kısımlarıdır, dolayısıyla bu enzimler bunun yerine homeopatik bromelain takviyesi yapmak için kullanılır.

Bromelain takviyeleri, tabletler, kapsüller, tozlar ve topikal kremler dahil olmak üzere birçok formda bulunabilir. Günde 80 ile 320 mg arasında bir doz alınması güvenli ve etkili bir doz olarak kabul edilir.

Ananasın Tarihi ve İlginç Bilgiler

Christopher Columbus ve ekibinin, Avrupa kıtasından ananas tadına bakan ilk birkaç kişi arasında olduğuna inanılıyor. Meyve ithal edildi ve ekildi ve sonra hızla çok popüler hale geldi. Avrupa kraliyet ailesinin üyeleri yakında bir beğenisini geliştirdi. Daha sonra zenginlere, soylulara ve elitlere açık hale geldi.

James Dole, Hawaii’de ananas endüstrisini geliştiren Amerikalı bir sanayiciydi. “Ananas Kralı” olarak tanındı, çünkü meyveyi günlük olarak tüketilmesi için insanlara uygun hale getirdi. Amacı, bugün olduğu gibi, ülkedeki her markette uygun konserve ananas bulundurmaktı.

Ananas beş ila sekiz metre boyunda yetişen kuraklığa dayanıklı bir bitkidir. Ananas bitkisi, yaklaşık 12 santim uzunluğunda sert, dikenli bir dış meyve verir. Bir ananas meyvesi sekize kadar kilo verebilir. Ananas hem tatlı hem de turta olup, lif benzeri pektini ananasa çiğneme yapısını verir.

Ananas, Paraguay’a özgüdür ve ismini pinecone anlamına gelen İspanyolca piña kelimesinden almıştır. Aslında sadece bir meyve değil, 100-200 küçük ayrı meyvenin kaynaşmasıdır. Kızılderililer ananası kuzeye kaydırdılar ve 1492’de Amerika’yı geri isteyen kâşifler tarafından keşfedildi.

Ananasın sağlığa olan yararları nedeniyle, o zamanlar yaygın bir sağlık sorunu olan ispirtoya karşı doğal bir önleme olduğu için gemilerde hızla popüler hale geldi. Bugün dünyadaki ananasların büyük kısmı Tayland’ın en büyük üreticisi olduğu Güneydoğu Asya’dan geliyor.

Ananas Alırken Dikkat

Bir ananas meyvesi seçerken, daha ağır olmasının daha iyi olduğu anlamına geldiğini unutmayın. Bu olgun olduğu anlamına gelir. Koyu yeşil yaprakları olan bir ananas seçin; Bu aynı zamanda bir olgunluk belirtisidir. Olgun olup olmadığını anlamak için ananası koklayabilirsiniz. Güzel kokulu olmalı ve küflü olmamalıdır.

Ananas yıl boyunca markette bulunur, ancak en yoğun sezon Mart ile Temmuz arasındadır. Dondurulmuş ananasları çoğu büyük marketlerde bulabilirsiniz; bu, smoothie’lere ve diğer tariflere eklemenin kolay bir yoludur.

Taze bir ananas hazırlarken, yukarıdan ve aşağıdan doğrayın ve sonra kabuktan (dış deriden) dilimlemek için düz bir yüzeye yerleştirin. Kabuğu çıkardıktan sonra meyveyi halkalara dilimleyin ve meyvenin etinden daha sert olacak çekirdeği çıkarın. Ananası dokuz güne kadar kestikten sonra buzdolabında saklayabilirsiniz.

Diyetinizde ananasın avantajlarından faydalanmak için, ananas’ı atıştırmalık olarak yiyebilir veya hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklere ekleyebilirsiniz. Dondurmaya ekleyerek veya meyveleri ızgara yaparak ananas tatlısı yiyebilir veya lezzetini ve dokusunu artırmak için yemeklere ekleyebilirsiniz. Ananas, soğan ve kişniş kullanarak bir sos yapmayı deneyin. Ananasın yemeklere tatlı, tropik tat vermesiyle harika uyum sağladığını görünce şaşıracaksınız.

Ananas Tarifleri

Bu besleyici meyveyi günlük beslenme düzeninize sokmak için, sadece bir smoothie’ye eklemeyi deneyin. İşte taze veya dondurulmuş formda meyve çağıran ve haftanın herhangi bir gününde ananasın faydalarını almanızı kolaylaştıran vitaminli tarif;

K vitamini, A vitamini, kalsiyum, magnezyum ve diğerleri ile dolu, bir bardak vitamin içeren bu tarifi deneyin!

Anti-İnflamatuar Meyve Suyu Tarifi

Günümüzde çoğu hastalık, bu etkiyle mücadele etmek için gıdaları iyileştirmede yüksek bir diyet gerektiren inflamasyondan kaynaklanmaktadır. Enflamasyon, hücrelerinize ve arter duvarlarınıza zarar verir ve yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, artrit ve sindirim bozukluklarına neden olabilir.

Enflamasyonu azaltarak vücudunuz herhangi bir hastalıktan daha iyi iyileşebilir. Bu Anti-İnflamatuar Meyve Suyu tarifi, vücudunuzun doğal savunmasını desteklemeye ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olmak için mükemmel bir karışımdır.

Malzemeler:

4 kereviz sapı

1/2 salatalık

1 su bardağı ananas

1/2 yeşil elma

1 su bardağı ıspanak

1 limon

Küçük bir parça zencefil

Tüm malzemeleri sebze sıkacağı içine ekleyin. Karışımı yavaşça karıştırın ve hemen tüketin.

Ananasın Olası Yan Etkileri

Ananas meyvesi yaygın olarak alerjik bir meyve değildir ve meyvede bulunan bromelain nedeniyle sindirime yardımcı olur. Ananas C vitamini ile doludur. Çok fazla C vitamini almak genellikle oldukça güvenlidir çünkü suda çözünür bir vitamindir ve fazlalık idrarla atılır.

Son derece yüksek C vitamini dozunun ishal, mide bulantısı, kusma, mide ekşimesi, karın ağrısı, uykusuzluk ve baş ağrısına neden olabileceğini unutmayın.

Ananasta bulunan bromelain, bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Kan inceltici, uykusuzluk ilacı veya antidepresan gibi ilaçlar kullanıyorsanız ananas tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu