Teknoloji

Amazon’ dan İş ve Ev Kullanımı İçin Dev Akıllı Ekran!

Amazon’ dan İş ve Ev Kullanımı İçin Dev Akıllı Ekran: Echo Show 15! Amazon geçtiğimiz günlerde Echo Show akıllı ekran serisine bir yenisini daha ekleyeceğini açıkladı. Amazon Echo Show şimdiye kadarki en büyük ekran olarak piyasaya sürülecek.

Amazon’ un akıllı asistanı Echo Show duvara asılabilecek büyüklükte. Ancak dikkat çekici özelliği boyutu değil işlemcisi. Echo Show 15 Amazon’ un yeni nesil işlemcisi AZ2 Edge ile piyasaya sürülecek.

Amazon Echo Show 15 Kullanıcılarına Ne Sunuyor?

Amazon Echo Show’ un özelliklerine bakıldığında 15,6 inçlik büyük ekranı ilk olarak göze çarpıyor. 1080p kalitesindeki ekranı sayesinde estetik açıdan da beğeni toplayan Echo Show 15, bu özelliği sayesinde kullanıcılara pek çok özelleştirme imkanı sunuyor. Amazon aynı zamanda Alexa’ yı da Echo Show 15’ de kullanmış. Ana ekranında kullanıcıya hitap eden birçok özellik bulunuyor. Önemli anlarınızı hatırlatacak takvim uygulaması, kargolarınızı takip eden yazılımıyla kullanıcı dostu olarak geliyor. Bunun yanında yemek fikirleri bulabileceğiniz bir alan da mevut. Özelleştirilebilir not yapıştırma uygulamasıyla evde kullanılmaya uygun bir cihaz olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Amazon’ dan İş ve Ev Kullanımı İçin Dev Akıllı Ekran!
Amazon’ dan İş ve Ev Kullanımı İçin Dev Akıllı Ekran!

Echo Show 15 Özelleştirilebilecek

Akıllı ev sistemleri uygulamalarını da destekleyen Amazon Echo Show 15, düzenlenebilir yazılımlarıyla ortaya çıkıyor. Widgetlar sık sık güncellendiği için ihtiyacı karşılama açısından oldukça cazip bir cihaz denilebilir. Ekranla işiniz olmadığı zamanlarda cihaz fotoğraf moduna geçebiliyor. Bu sayede Ev ortamında dekorasyon aracı olarak da kullanılabiliyor. Prime Video, Netflix ve diğer ana akım uygulamaları destekleyen cihazda kitap dinleme seçeneği de mevcut. Bu yönüyle yalnızca ihtiyaçları karşılama değil, diğer keyfi uygulamaları kullanmaya fırsat veren bir akıllı cihaza bürünüyor.

Kamera, Yüz Tanıma Özelliği ve Alexa Desteğiyle Geliyor

Kamera tarafına bakıldığında 5 MP ön kamerasıyla kullanıcılarını bekleyen Echo Show 15, yüz tanıma özelliğini de beraberinde getiriyor. Ekranda son çalınan müziğin görüntülenmesi gibi detaylar da ihmal edilmemiş. Bunun yanında evin diğer üyeleri tarafından gönderilen mesajlar da cihazdan görüntülenebilir. Çocuklar için de koruma kilidi mevcut. Yaşa göre içerik gösterimi de Amazon’ un akıllı cihazında yer alıyor. Görüntülü arama imkanını sunduğu gibi Alexa kullanımını da destekliyor.

Amazon Gizlilik Hassasiyeti İçin Mesaj Verdi

Gizlilik hassasiyeti olan kullanıcılar için Amazon’ dan iyi haber geldi. Yüz tanıma uygulaması cihazda isteğe bağlı olarak gerçekleştirilecek. Kullanıcılar istediği zaman profillerini cihazdan kaldırabilecek. Mikrofon ve kameranın bulunduğu Echo Show 15’ te her iki özellik de yine isteğe bağlı olarak kullanılacak. Başka bir deyişle yazılımla kullanıcıları dinleme durumu söz konusu görünmüyor.

Amazon Echo Show 15 Fiyatı, Artıları ve Eksileri

Amazon’ un yeni akıllı cihazı 250 Dolarlık fiyat etiketiyle kullanıcıların karşısına çıkacak. Ülkemizdeki vergilendirme sistemiyle birlikte fiyatta artışın olabileceğini tahmin etmek zor değil. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda cihazın ucuz olduğunu söylemek yanlış olur. Akıllı telefonlar da aynı özellikleri yerine getirebiliyor. Cihaz, ekranı dışında akıllı telefonlara göre üstün özelliklere sahip değil. Aynı şeyleri akıllı telefonların da sunabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ancak uygulamanın sunduğu geniş ekran imkanına ihtiyaç duyan kullanıcılar için iyi bir seçenek olduğu da gerçek. Duvar üstüne montelenebilmesi ev tipi kullanım için avantaj sağlıyor. Ofis için kullanılabilir olması da bir diğer artısı.

Hızlı İşlemciye Sahip Olacak

Tüm bu özelliklerin içinde Amazon’un yeni işlemcisi AZ2 Neural Edge hakkında ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Amazon’ un açıklamasına göre yeni mimari sayesinde bir önceki modeli AZ1’ e göre çok daha hızlı olacak. İşlemcisinin bu denli hızlı oluşu bilgisayar yükünü de üstlenebileceğini gösteriyor.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu