Sağlık

Alzheimer Belirtileri Nelerdir, Teşhisi Nasıl Konulur?

Alzheimer Belirtileri Nelerdir, Teşhisi Nasıl Konulur? Alzheimera işaret edebilecek ana semptomlar, örneğin hafıza kaybı, yönelim bozukluğu, tekrar eden konuşmalar, ani ruh hali değişimleri ve dil değişiklikleridir.

Alzheimer Belirtileri Nelerdir, Teşhisi Nasıl Konulur? Bir değerlendirmenin yapılması ve tanının doğrulanması için bir nöroloğa danışılması önemlidir. Alzheimer belirtileri nelerdir açıklayalım.

Alzheimer Belirtileri

Alzheimer belirtileri 65 yaşından sonra daha sık görülür, ancak gençlerde, özellikle de ailede 30 yaş civarında başlayabilen ve erken Alzheimer adını alabilen bir öykü varsa bunların ortaya çıkması imkânsız değildir. Genel olarak Alzheimer belirtileri şunları içerir:

Alzheimer Belirtileri Nelerdir, Teşhisi Nasıl Konulur
Alzheimer Belirtileri Nelerdir, Teşhisi Nasıl Konulur
  • Hafıza kaybı
  • Günlük görevleri yerine getirmede zorluk
  • Oryantasyon bozukluğu
  • Dil sorunları
  • Eşyaların yerini değiştirmek
  • Konuşma ve görevleri tekrarlama
  • Bazı durumlarda ani ruh hali değişimi
  • Olağan faaliyetlere ilgisizlik

Bu belirti ve bulguların ortaya çıkışına dikkat edilmesi, nörolog veya psikiyatriste başvurulması ve böylece tanının konup tedaviye başlanması, değişikliklerin ilerlemesini önlemek amacıyla önemlidir. Bu nedenle, bu değişiklikler fark edildiğinde, sadece normal yaşlanma ile ilişkilendirilmemeli, geriatrist veya nöroloji uzmanına danışılması önemlidir, böylece daha ciddi değişiklikleri belirleyebilecek değerlendirmeler ve hafıza testleri yapılabilir.

Alzheimer Teşhisi Nasıl Konulur

Alzheimer belirtileri sonrasında hastalığın teşhisi için bazı testlerin yapılması önem arz etmektedir. Alzheimer hastalığının teşhisini koymak için bir geriatrist ve/veya nöroloji uzmanına başvurmak, kişinin klinik öyküsünü değerlendirmek ve hastalığın belirti ve bulgularını gözlemlemek önemlidir. Ayrıca manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi ve kan testleri gibi tetkikler endikedir. Sunulan semptomun derecesini değerlendirmek ve böylece hastalığın evresini daha kesin bir şekilde sınıflandırabilmek için Mini Mental State Examination, Token testi, Clock Test ve sözel akıcılık testi gibi hafıza ve biliş testleri de yapılır.

Alzheimer Nasıl Tedavi Edilir

Alzheimer hastalığının tedavisi, fizik tedavi ve bilişsel uyarım ihtiyacına ek olarak Memantin gibi hastalığın semptomlarını azaltan ilaçların alınmasıyla yapılır. Bu nedenle, hastalığın tedavisi olmadığından, tedavi yaşam tarafından başlatılmalıdır ve bireyin yemek yemek, diş fırçalamak veya duş almak gibi günlük işleri yapmak için başkalarına bağımlı hale gelmesi normaldir. Bundan dolayı yakınlarda hastaya yardım edecek ve tehlikede olmasını önleyecek bir bakıcı bulunması önemlidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu