Anne-Çocuk

Akran Zorbalığında Çocuğa Zamanında Yardım Edilmeli

Akran Zorbalığında Çocuğa Zamanında Yardım Edilmeli! Küçük yaşlarda ve ergenlik görülen akran zorbalığı birçok aileye olumsuz etkiler yapıyor. Olumsuz etkiler söz konusu olduğunda neler yapılmalı? Akranları tarafından lakap takılan, şiddet gören ve mobbing uygulanan çocuklara yardım ederken sadece aile çabası değil, okul ve sosyal çevre de son derece önemlidir. Akran zorbalığına maruz kalan çocuklarda bu durum büyük travmalara yol açabiliyor. Peki böyle bir durumda ne yapılmalı, nelere dikkat edilmeli? İşte konuyla ilgili merak edilen detaylar..

Akran zorbalığında çocuğa zamanında yardım edilmeli ve ciddi boyutlarda özgüven kaybı yaşanmadan öğretmen, idare ve aile desteği birlikte verilmelidir. Çocuğun sağlıklı olması ve psikolojik açıdan eksiksiz hissetmesi için gereken tedbirlerin alınması ruh halinin olumlu olarak düzeltilmesiyle mümkündür. Özgüvenini kaybettirmeden, farkındalık yaratılarak ve olumlu pekiştirmeler kullanılarak çocuğun gelişimi desteklenmelidir. Zorbalığı özgüveni düşük olan kişilerin uyguladığı gerçeği çocuklara öğretilmelidir. Aksi takdirde çocuklarda içine kapanma ve dışlandığı için kendisiyle ilgili olumsuz bir kendilik algısı oluşabiliyor.

Akran Zorbalığında Çocuğa Zamanında Yardım Edilmeli
Akran Zorbalığında Çocuğa Zamanında Yardım Edilmeli

Seni Vurana Sen de Vur Denmemeli

Günümüzde çocukların kendilerini savunmaları çok önemli olsa da “seni vurana sen de vur” şeklinde bir yaklaşım yapılmamalı. Bu durumun da senin elinden bir şey gelmedi dayak yedin şeklinde bir özgüven kaybına neden olabileceği hususu dikkate alınmalı. Çocuğun okul müdürü ve öğretmeniyle görüşülmeli, baskı uygulayan ve akran zorbalığı yapan çocuğun ailesine durumu bildirmesi gerekir. Çünkü zorbalığı yapan çocuk da kendi eksikliğini bir başkasına zorbalık yaparak çıkarmaktadır.

Düzeni Psikolojik Destek Önemli

Düzenli olarak psikolojik destek yapmak ve çocuğun duygusal becerilerini ve kendini ifade ediş tarzını ortaya çıkarmak gerekir. Bu şekilde çocuğa hem özgün aşılanır hem de çocuk kendini daha yakından tanıyarak ne istediğini bilir. İçe kapanık bir çocuk söz konusuysa bu durum daha belirgin hale gelebilir. Bu yüzden akran zorbalığına çözüm için tek başına çalışmak yeterli değildir. Çocuğun köşeye sıkışmışlık hissi ortadan kalkana kadar destekleyici yaklaşım ve aile desteği verilmesi önemlidir. Özellikle ergenlikte bu durum daha belirgin hal alabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu