Sağlık

Akciğer Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akciğer kanseri, tüm kanserler gibi, vücudun temel yaşam birimindeki hücre bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Normalde, vücut, hücre büyümesi üzerinde bir kontrol ve denge sistemi sağlar, böylece hücreler sadece yeni hücrelere ihtiyaç duyulduğunda yeni hücreler üretmek için bölünürler. Bu kontrol sisteminin ve hücre büyümesinin dengelenmesinin bozulması, kontrolsüz bir bölünmeye ve sonunda bir tümör olarak bilinen bir kütleyi oluşturan hücrelerin çoğalmasına neden olur.

Tümörler iyi huylu veya kötü huylu olabilir; “Kanser” den bahsettiğimiz zaman, kötü huylu tümörlerden bahsediyoruz. Tıp uzmanları genellikle iyi huylu tümörleri çıkarabilir ve bu tümörler vücudun diğer bölümlerine yayılmaz. Diğer taraftan, kötü huylu tümörler genellikle başlangıçta lokal olarak agresif olarak büyür, ancak tümör hücreleri de kan dolaşımına veya lenfatik sisteme girebilir ve daha sonra vücuttaki diğer bölgelere yayılabilir. Bu yayılma sürecine metastaz denir. Akciğer kanseri yayılma veya metastaz yapma eğiliminde olduğundan oluştuktan hemen sonra yaşamı tehdit edici bir kanserdir ve tedavisi en zor kanserlerden biridir. Akciğer kanseri vücuttaki herhangi bir organa yayılabilirken, bazı yerler – özellikle adrenal bezler, karaciğer, beyin ve kemikler – akciğer kanseri metastazı için en yaygın yerlerdir.

Akciğer ayrıca vücudun diğer bölgelerinde malign tümörlerden metastaz için çok yaygın bir bölgedir. Orijinal (primer) tümörle aynı hücre tipleri tümör metastazlarını oluşturur. Örneğin, eğer prostat kanseri kan dolaşımı yoluyla akciğerlere yayılırsa, akciğerde metastatik prostat kanseridir ve akciğer kanseri değildir.

Akciğerlerin temel işlevi, soluduğumuz hava ile kan arasında gaz değişimidir. Akciğer yoluyla, karbondioksit kan dolaşımından çıkarılır ve oksijen kan dolaşımına girer. Sağ akciğerde üç lob bulunurken, sol akciğerde iki lob ve sağda orta lobun eşdeğeri olan lingula adı verilen küçük bir yapı vardır. Akciğerlere giren ana hava yolları akciğerlerin dışındaki trakeadan kaynaklanan bronşlardır. Bronşlar gittikçe daha küçük hava yollarına dallanır ve gaz değişiminin gerçekleştiği alveoller olarak bilinen minik kese ile biten bronşiyollar adı verilir. Plevra adı verilen ince bir doku tabakası akciğerleri ve göğüs duvarını örter.

Akciğer kanserleri, akciğerin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ancak akciğer kanserlerinin % 90-95’i epitel hücrelerden, daha büyük ve daha küçük hava yollarını (bronşlar ve bronşiyoller) kaplayan hücrelerden kaynaklanır; Bu nedenle akciğer kanserleri bazen bronkojenik kanserler veya bronkojenik karsinomlar olarak adlandırılır. (Karsinoma kanser için başka bir terimdir.) Kanserler ayrıca plevradan (mezotelyomalar denir) veya nadiren akciğerlerde, örneğin kan damarlarında bulunan destek dokulardan da ortaya çıkabilir.

Akciğer Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akciğer kanseri, dünya çapında hem erkek hem de kadınlarda kanser ölümlerinin bir numaralı nedenidir.

Sigara içmek, akciğer kanserinin gelişimi için en büyük risk faktörüdür.

Tütün dumanına pasif maruz kalma ( pasif sigara içiciliği ) sigara içmeyenlerde akciğer kanserine de neden olabilir.

Farklı şekilde büyüyen ve yayılan iki tip akciğer kanseri, küçük hücreli akciğer kanserleri (SCLC) ve küçük hücreli olmayan akciğer kanserleridir (KHDAK). Tıp uzmanları ayrıca bunlara küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli dışı akciğer kanseri olarak da adlandırılır.

Akciğer kanserinin evresi, kanserin vücutta yayılma derecesini ifade eder.

Akciğer kanserinin tedavisi cerrahi, kemoterapi, hedefe yönelik tedavi, immünoterapi ve radyasyon tedavisinin yanı sıra daha yeni deneysel yöntemler içerebilir.

Akciğer kanserinin genel prognozu zayıftır, çünkü doktorlar hastalığı ilerleyene kadar bulamama eğilimindedir. Beş yıllık sağkalım, akciğerlere lokalize bir tümörü bulunan erken evre akciğer kanseri hastaları için yaklaşık% 54’tür, ancak ilerlemiş, çalışamaz akciğer kanseri olanlarda sadece % 4 civarındadır.

Sigarayı bırakmak, akciğer kanserinin gelişmesini önleyebilecek en önemli önlemdir.

Akciğer Kanseri Ne Kadar Yaygındır Ve Kimlerde Görülür?

Akciğer kanseri, tüm dünyada hem erkek hem de kadınlarda kansere bağlı en yaygın ölüm nedenidir. Amerikan Kanser Derneği’nden elde edilen istatistikler, 2019’da ABD’de yaklaşık 228.000 yeni akciğer kanseri vakası olacağını ve 142.000’den fazla ölümün hastalık nedeniyle olacağını tahmin ediyordu. ABD Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, ABD’deki kadın ve erkeklerin yaklaşık % 6,5’inin 2011-2013 verilerine dayanarak ömür boyu bir noktada akciğer kanseri teşhisi konacak.

Akciğer kanseri ağırlıklı olarak yaşlıların bir hastalığıdır; Akciğer kanseri teşhisi konan kişilerin yaklaşık % 70’i 65 yaşın üzerinde iken, akciğer kanserlerinin % 3’ünden azı 45 yaşın altındaki insanlarda görülür. Tanı sırasındaki ortanca yaş 70’tir.

Akciğer kanseri 1930’lardan önce yaygın değildi, ancak tütün kullanımı arttıkça izleyen yıllarda önemli ölçüde arttı. Gelişmekte olan pek çok ülkede, sigara içmenin tehlikeleri ve etkili sigara kullanma programlarının tanıtılmasıyla ilgili halk eğitiminin ardından akciğer kanseri insidansı düşmeye başlamıştır. Bununla birlikte, akciğer kanseri dünya çapında hem erkek hem de kadınlarda en sık görülen kanser türleri arasında kalmaktadır. ABD’de akciğer kanseri, kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en sık nedeni olarak meme kanserini aştı.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu