Sağlık

Ağız Kokusunun 10 Nedeni

Sabah nefesi, alkol içilen bir gece, boğazdaki enfeksiyonlar gibi ağız kokusuna sebep olan birçok durum vardır. Günlük hayatta özellikle birisi ile konuşulduğunda yayılan bu koku karşı taraf için son derece rahatsızlık yaratan bir durumdur. Ağız kokusunun nedenleri bilinince çözüme kavuşturmak daha kolay olacaktır.

İşte ağız kokusunun 10 nedeni:

Alkol İçilen Bir Akşam

Erkek arkadaşlarla bira gecesi, şarapla yapılan bir kız gecesi, iş çıkışı birkaç bira içmek; bunların hepsi motivasyon için bir reçete olabilir, ancak eşiniz sabahları daha az eğlenceli bir şey fark edebilir; kötü nefes kokunuz.

Çoğu sıvının aksine alkol, tıbbi olarak ağız kokusu olarak da bilinen bakterilerin artmasıyla kötü nefese yardımcı olarak ağzı kurutur. Aynı şekilde kafeinli içecekler, sigara ve baharatlı yiyecekler de kötü kokuya sebep olabilir.

Dil Arkası

Dilin arkası, ulaşılması zor bakterilerin toplanma eğiliminde olduğu noktadır. Boğazdaki, dilin altındaki ve dilin arkasındaki bakteriler ağzınızdaki proteinleri parçalamaktadır, bu durum kokan kükürt bileşiklerini serbest bırakırlar. Bunlar arasında çürük dişlere ve doğal nefese kuvvetli koku veren aynı bileşik olan hidrojen sülfit bulunur.

Bakteriler biriktiğinde büyüme eğilimindedir. Bakterilerin kolonileri nötr veya daha güzel kokan koloniler ile rekabet halindedir. Bazı ağızlarda diğerlerinden daha saldırgan kokulu türlere sahiptir ve bazı bilim adamları kokmuş bakteriyel kolonileri yok edebilecek ve daha hoş olanları koruyabilecek ürünler araştırmaktadır. Bu ürünler tüketicilere ulaşana kadar, diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve dil sıyırıcıları, nefesi kesen kötü bakterileri engellemenin en iyi yolu olmaya devam ediyor.

Düşük Karbonhidrat Diyetleri

Çok düşük karbonhidratlı bir diyet yapıyorsanız, kilo verirken ağız kokusuna sebep verebilirsiniz. Çok düşük karbonhidrat diyeti, vücudunuzu normal karbonhidratlardan ziyade beyni ve diğer organları depolanmış yağla beslemeye zorlayan doğal bir süreç olan ketozise ulaşmanın bir yoludur.

Ketozisin daha tatsız yan etkilerinden biri “keto nefes” olarak bilinir. Bu işlem vücudun keton denilen bazı kimyasalları yaymasına neden olur ve siz soluduğunuzda, bu koku oje çıkarıcıdaki ana madde olan asetona benzer.

Düşük karbonhidrat diyeti yaptıysanız ve ağzınızdan çıkan kimyasal koku fark ettiyseniz, diş hekiminizden yardım istemeyi unutmayın, çünkü bu daha iyi ağız hijyeni ile üstesinden gelinemeyen kötü bir nefes nedenidir. Bunun yerine, beslenme düzeninizi değiştirmeniz veya bir şekilde kokuyu maskelemeniz gerekir. Gargara en iyi seçenek olabilir. Şekersiz sakızları veya pastilleri de deneyebilirsiniz, ancak dikkatli olun şekersiz çeşitlerde bile kilo kaybı planınızı kesecek karbonhidrat vardır.

Soğuk Algınlığı Ve Sinüs Enfeksiyonları

Enfekte sinüsler ağzınızı pisletebilir. Vücudunuz bir enfeksiyonla savaştığında, ilk başta nefesiniz kokabilir ve bu size yakın insanların ilk fark ettiği şey olabilir. Soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonları ve bronşit ağız kokusunun nedenidir.

Bu durumun çözümü göründüğünden daha zor olabilir. Bazen sinüsler, örneğin alerjiniz olduğunda enfeksiyon olmadan tıkanır. Tek başına mukus, kokusuz olduğu için ağız kokusuna neden olmaz. Bazı kişilerde, kronik burun tıkanıklıkları da ağız kokusuna neden olabilir. Düzenli olarak ağzınızdan nefes almakta, ağzınızdaki tükürüğü kurutur. Tükürük, ağzın ana temizlik maddesidir, bu yüzden ağızdaki tükürük kuruması kötü kokuya sebep olur.

Ülser Bakterileri

Ağız kokusu vakalarının % 80 ila% 90’ı ağız problemidir. Bununla birlikte, ülser yaratan belirli bir bakteri söz konusu olduğunda özellikle artmaktadır. Bir çalışma, H. pylori bakterileriyle de enfekte olmuş halitozisli 18 hastanın (ağız kokusu için tıbbi terim) 16’sının bakteri öldürüldükten yaklaşık bir ay sonra ağız kokusundan kurtulduğunu keşfetti. Sadece bu değil, hastalar mide bulantısı gibi diğer semptomlarından da kurtuldu.

İlaçlar

İlacın ağzını kurutuyor mu? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz. Hem reçeteli ilaçlar hem de reçetesiz satılan ilaçların (400’den fazla farklı ilacın) tükürüğü engellediği bilinmektedir. Tükürük ağzınızdaki doğal temizlik maddesi olduğundan, kendinizi taze ve temiz bir nefesten mahrum bırakıyor olabilirsiniz.

İlaçlarınızı kullanmak zorundaysanız, bırakmanın dışında başka çözümler de var. Sık sık, küçük yudumlu su içmek sizin için doğru çözüm olabilir. Diğer bir olasılık da şekersiz sakız çiğnemek. Bunlar işe yaramazsa, durumunuz için en iyi oral durulamalar hakkında diş hekiminizle de konuşabilirsiniz.

Bademcik Taşları

Hiç bademciklerin oralarda beyaz bir top gördünüz mü? Maalesef ağza korkunç bir koku veriyorlar. Bu küçük beyaz küreler bademcik taşı olarak bilinir. Sertleşmiş bakterilerden ve bu bakterileri besleyen besin maddelerinden oluşurlar: yani ölü hücreler, sümük ve artık yiyecek. Bademcik taşları normaldir ve genellikle zararsızdır, ancak ağız kokusuna katkıda bulunabilirler.

Adından da anlaşılacağı gibi, bademcik taşları sık sık bademciklerinizin sırtlarına yerleştirilir. Ayrıca dilin arkasında, boğazın yakınında oluşabilirler. Sık sık kendi başlarına serbest kalırlar, ancak sizi rahatsız ediyorlarsa işe yarayabilecek başka bir numara var. Tuzlu su ile gargara yapmayı deneyin. Bu işe yaramazsa ve sorun olmaya devam ederse, diş hekiminizle diğer çözümler hakkında konuşun.

Kuru Üzüm ve Diğer Kuru Meyveler

Meyve sağlık için iyi olsa da, kurutulmuş meyveler şekerle dolu. Bakteriler kurutulmuş meyveleri sever, bu da dişlere yapışır. Kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı gibi meyveler, bol miktarda şeker bırakır. Ağız kokusuna neden olan bakteriler bu şekeri oldukça sever. Fakat bekleyin, dahası var. Kuru meyve de yapışkandır ve ağzınızdaki erişilmesi zor yerlerde dişleriniz arasında olduğu gibi sıkışıp kalmaya meyillidir. Bütün bunlar bakterileri çekiyor. Bu nedenle kurutulmuş meyveler ile atıştırma yapmak istiyorsanız, hemen ardından fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı deneyin.

Mide ekşimesi ve GERD (Asit cezir)

Sık sık, kalıcı mide ekşimesi sorunu yaşıyorsanız, sebebi gastroözofageal reflü hastalığı olabilir. GERD olarak daha yaygın olarak bilinen bu durum, nefes darlığı ile de ilişkilendirilmiştir. Aslında, ne kadar mide ekşimesi varsa, büyük bir çalışmaya göre nefesiniz o kadar kötü olur. GÖRH ve ağız kokusu, ayrıca protez kullanan kişilerde daha da güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

Bilim adamları, birkaç sebep olabileceğini düşünüyor. Birincisi, GERD’nin, nefes kesen kokuyu bıraktığı bilinen burun sonrası damlamaya neden olabileceğidir. Başka bir olası sebep, işlevsiz bir özofagusta, mide gazlarının boğaza kadar çıkabilmesidir ki bu kesinlikle kokuya bir problem olabilir. GÖRH birçok insanı etkiler ve bu, ağız kokunuzun nedeni ise doktorunuz size yardımcı olabilir.

Dolgular ve Çatlak Dişler

Diş dolguları bakteriler için sevdikleri bir üreme alanı olabilir. Yetişkinlerin % 90’ından fazlasında yetişkin bir ağızdaki ortalama oyuklar üçün biraz üzerinde. Bu boşlukların çoğu delinmiş ve doldurulmuştur, ancak oral problemleriniz sadece boşluk tedavi edildiği için bitmeyebilir.

Diş dolguları ağız kokusuna neden olan bakterilerin saklanabileceği bir yer sunduğu için çatlak dişler gibidir. Ayrıca, bu tür bakteriler için popüler bir zemin olan diş altındaki çürükleri gizleyebilirler. Takma dişleriniz iyi oturmuyorsa, aynı soruna neden olabilirler. Düzenli diş muayenenizi yaptırmak bu sorunlarla karşılaşma ihtimalinizi düşürür.

Kuru Ağız

Ağzınız kuruduğunda, ağzınız ana temizlik maddesi olan tükürüğü kaybeder. Ağız kuruluğunun nefesinizi nasıl kötü bir şekilde bırakabileceğini zaten açıkladık. Yine, bunun nedeni tükürüğün ağzı temizlemesi ve kötü nefes yol açan bakterileri temizlemesine yardımcı olmasıdır. Ancak ağzınızın neden kuru olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. İşte ağız kuruluğunun birkaç nedeni:

Tansiyon ilaçları, ağrı kesiciler ve antidepresanlar gibi ilaçlar

Sjögren sendromu gibi tıbbi durumlar

Baş ve boyun travması

Sigara içmek

Bunlardan bir veya daha fazlasının kuru ağzınıza katkıda bulunup bulunmadığını düşünün (tıbbı olarak xerostomia olarak bilinir). Eğer öyleyse, bu problemlerin çoğunu çözmeye yardımcı olabilecek diş hekiminize danışmayı düşünün.

Zayıf Ağız Hijyeni

Kötü kokulu bakterileri önlemek için ağzınızı temiz tutun. Düzenli olarak diş fırçalamıyorsanız, kokudan kaçınmak neredeyse imkansızdır. Dişlerin günlük bakımını yapmamak, kalıcı bakterilerin kötü kokusuna neden olur ve ayrıca boşluklara da neden olabilir. Diş Hekimliği Birliği, yumuşak kıllı bir fırça kullanarak her seferinde iki dakika boyunca günde iki kez fırçalamanızı ve her gün diş ipi kullanmanızı önerir.

Sabah Nefesi

Sabah nefesinin kötü kokusu uyurken tükürük yavaşlamasından kaynaklanır. Bunun arkasında iyi bir sebep var. Uyurken tükürük üretimi yavaşlar. Uyurken ya da ağzınızdan nefes aldığınızda daha da kötüleşir. Bazı ilaçların kullanımı daha da kötüleştirebilir, bu da özellikle birkaç ilaç kullanan yaşlı kişiler arasında sorunu daha fazla hale getirir.

Bunun çözümü oldukça basit. Ulusal Sağlık Servisi, yatmadan hemen önce dişleri fırçalamanızı önerir. Tam ağız hijyeni sağlamak için, dilinizi de fırçaladığınızdan emin olun.

Sarımsak

Sarımsak ve benzeri yiyeceklerin neden bu kadar korkunç bir durumda nefesi kokulu hale getirdğini biliyor musunuz? Bunun yanında, sarımsak kokusu neden bu kadar uzun sürüyor, diş fırçalamaya bile direniyor? Her iki sorunun da cevabı kükürtten kaynaklanıyor.

Doktorlar, 1930’larda sarımsak, ağza hiç girmeden ağız kokusuna neden olabileceğini keşfetti. Bir hasta bir besleme tüpü üzerinden sarımsak çorbası ile beslendi ve saatler sonra hastanın nefesi sarımsak koktu. Bunun nedeni, sarımsak içindeki bileşiklerin bazı kişilerin kan dolaşımında uzun süre dayanması ve nefes verdiğinizde ciğerlerde bitmesidir. Aynı zamanda ter olarak da dışarı çıkar.

Bir miktar nane çiğnemek veya bir elma yemek sarımsak için kolay bir çözüm olabilir. Nane veya elma çiğneme sarımsaktaki kimyasal bileşikleri nötralize edebilir. Yardımcı olan diğer yiyecekler arasında süt, maydanoz, limon suyu ve yeşil çay bulunur.

Dişeti Hastalığı

Bazen ağız sağlığı problemleri kötü nefes kokusuna sebep olabilir. Bazen kötü nefes kokusu, ele alınması gereken daha büyük sağlık sorunlarının bir ipucu olabilir. Kalıcı bir kötü nefes, bir diş eti hastalığının belirtisi olarak sayılabilir. Diğer belirtiler arasında kırmızı ve şişmiş kanayan diş etleri vardır. Bir periodontist, ultrason, radyografi ve dental implantların kullanımını içerebilecek çeşitli tedavilere yardımcı olabilir.

Sigara İçmek

Sigara içmek ağzınızı kurutur. Sigara içmek, bazı cephelerde rahatsız edici ağız kokusuna neden olabilir. Birincisi, genellikle sigara içmeyenlere yönelik rahatsız edici olan yanmış tütün kokusudur. İkincisi, dumanın ağzı kurutma eğilimidir, bu da bakteri temizleyici tükürüğü engeller. Son olarak, sigara içilmesi, bir başka kötü nefes kaynağı olan diş eti hastalığına bağlanmıştır.

Sigarayı bırakmak oldukça zordur, ancak sağlığınız için son derece faydalıdır. Sigara içmiyorsanız, kesinlikle başlamayın. Bırakmak istiyorsanız etkili stratejiler hakkında doktorunuzla konuşun.

Takma Dişler

Takma dişler kötü bakterilerin büyümesi için boşluk bırakabilir. Takma dişler, temizlik söz konusu olduğunda doğal dişlerden farklı değildir. Ağız kokusu ve diğer sağlık sorunlarını önlemek için her ikisinin de her gün temizlenmesi gerekir. Takma dişler tıpkı dişler gibi fırçalanmalı, dil ve ağzın çatısı gibi ağzınızdaki yumuşak dokuyu da ihmal etmeyin.

Takma diş takıyorsanız, hoş bir nefes için bir adım daha uygulamanız gerekir. Bu ilave adım, geceleri bir bardak suya koyarak onları çıkarmayı unutmamaktır. Su önemlidir, takma dişler çözülebilir ve uygun olmayan takma dişler, kokulu bakterilerin toplanması ve büyümesi için boşluklara sebep olabilirler.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu