Diyet

5 İpucu İle Kilolarınızdan Kurtulun

Belki genel sağlığınızı iyileştirmek, daha fazla enerji kazanmak veya da özel bir etkinliğe hazırlanmak için daha iyi bir şekle girmeye karar verdiniz. Amaç ne olursa olsun, kesinlikle yalnız değilsiniz. Dünyadaki çoğu insan, fazladan vücut ağırlığı ile yaşamanın nasıl bir şey olduğunu ve kilo vermek için nasıl mücadele edildiğini bilir.

İlk hedefiniz sağlıklı bir şekilde kilo vermek olmalı, formda kalmak ve daha sağlıklı bir kiloya ulaşmak için her zaman uygun zamandır.

Ancak, geçmişte zayıflamayı denediyseniz, beslenme tarzını değiştirmenin ve egzersiz yapmanın kolay olmadığını biliyorsunuz. Bu yüzden uzmanlar en kolay uyulabilecek ipuçlarını ve önerileri sunarlar.

Aşağıdaki diyet ve yaşam tarzı önerileri, sağlık ve zindelik hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Unutmayın, bu sadece kilo vermekle ilgili değil, daha sağlıklı ve daha mutlu bir hayat yaşamakla da ilgilidir.

Kilo Vermek İçin 5 Anahtar İpucu

Metabolizmayı Öldüren Yiyecekleri Hayatınızdan Çıkarın: Nasıl hızlı ve kolay kilo vermeyi öğrenmek söz konusu olduğunda, bazı ortak sorunlar olabilir. Bazı kişiler için araştırmalar,  bir veya daha fazla sağlık sorununun, kilo vermeyi engelleyen şey olabileceğini göstermektedir (fiziksel aktivite, genetik, zihinsel sağlık durumu ve sosyoekonomik durum gibi faktörlere ek olarak). Öncelikle ve en önemlisi, sizi aşağıdaki gibi sonuçları görmekten alıkoyacak barikatları belirlemeye çalışın:

Tiroid sorunları

Sızdıran bağırsak sendromu, otoimmün hastalıklar ve inflamasyon

Hormonal ve adrenal konular (adrenal yorgunluk)

Hücresel toksisite

Candida büyümesi

Bu engellerin üstesinden gelmek için, bağırsakla ilgili sorunlara neden olan aşırı yemeye katkıda bulunabilecek ve iltihaplanmayı tetikleyebilecek bazı yiyeceklerden kaçınmayı hedefleyin. Bunlara sağlıklı alternatiflerle kaldırmak ve değiştirmek isteyeceğiniz metabolizma ölüm gıdaları diyoruz.

Fast Food ve İşlenmiş Gıdalar: Maalesef, ilk tercihimiz olan ( şeker ve kalorilerde yüksek olan ) ve aşırı yemeye katkıda bulunan yiyecekler şu anda en ucuz ve en erişilebilir durumda. Fast-food katkı maddeleri aşırı sodyuma dayanır ve telaffuz edilmesi zor olan uzun içerik listelerine sahip yiyeceklerdir. Daha fazla meyve ve sebze tüketiminin ve daha düşük yağ, tatlı ve içecek tüketiminin obezitenin önlenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bunun yerine ne yapmalı: Fast food yiyecekleri tamamen hayatınızdan çıkarmalısınız.

Eklenen Şeker:  Popüler inanca aykırı olarak, yağ sizi yağlandıracak ilk şey değildir. Çok fazla şeker tüketiyorsanız, şeker, mısır şurubu, dekstroz, fruktoz, meyve suyu konsantresi, maltodekstrin, çiğ şeker ve kahverengi şeker gibi adlarla gizlenebilir. Bu şekerler genellikle meyve suyu, granola barlar, soslar ve protein barlar da dahil olmak üzere sağlıklı yiyecekler gibi görünen şeylerde de gizlenebilir. Bunun yerine ne yapmalı:  Bu tür şekerlerin hepsini pekmez ve bal gibi doğal tatlandırıcılar ile ortadan kaldırın veya değiştirin, ancak bunların her ikisini de ölçülü olarak kullanın.

Rafine Tahıllar:  Buğday ekmeği gibi “kepekli tahıllar” sağlıklı görünebilir ama çoğu metabolizmanıza yardımcı olmaktan çok uzak. Tahıllardaki ana bileşiklerin üçü, hepsi sorunlara neden olabilen glüten, nişasta ve fitik asittir. Glüten, iltihaplanmalara neden olabilir, nişasta hızla şekere dönüşür ve fitik asit, emiliminin bir kısmını bloke ederek minerallere bağlanır. Bunun yerine ne yapmalı:  Günlük tahıl alımınızı meyve ve sebzelerle değiştirin veya filizlenmiş tahıl ekmeği veya ekşi hamurdan günde bir parça tüketin. Eğer tahılları tamamen hendek etmek istemiyorsanız, daha az antinütrient içeren ve daha fazla doldurucu olan filizlenmiş ve mayalanmış taneleri kullanın. Un kullanımı söz konusu olduğunda, badem veya hindistancevizi ununa geçin.

Kanola veya Bitkisel Yağlar: Kanola yağı veya diğer bitkisel yağlar yağ kaybınızı yavaşlatabilen birçok işlenmiş gıdada bulunur. Bunun yerine ne yapmalı: Yağ kaybını daha hızlı arttırmak için tüm bitkisel yağları faydalı hindistancevizi yağı ve ot beslemeli tereyağı ile değiştirin.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu