Tarifler

Yoğurdunuzu Evde Kendiniz Yapın!

Geleneksel probiyotikli yoğurt, yararlı probiyotiklerle dolu, kremsi bir hal alan ve dengeli protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral kaynağı olan süt ürünlerinden yapılır. Yoğurt süper bir besin olarak kabul edilir. Otla beslenen ineklerden veya keçilerin sütüyle yapıldığında, omega-3 yağ asitleri, peynir altı suyu proteini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, D vitamini, K2 vitamini, enzimler ve probiyotikler sağlayarak yoğurt beslenmesi en üst düzeye çıkarılır.

Süt bazlı yoğurt keçi sütünden veya koyun sütünden yapılabilir, ancak geleneksel inek sütü hala en popüler olanıdır. Ayrıca, bugün dünyada en çok tüketilen fermente süt ürünü yoğurt, ikincisi ise kefirdir.

Sütün fermente edilmesinin, sütün korunmasının bir yolu olarak 6.000 yıldan Orta Asya’ya kadar uzandığına inanılmaktadır.

Artık süreç çok farklı! Süt sütleri, pastörizasyon olarak bilinen bir işlem olan mevcut bakterileri öldürme noktasına kadar ısıtılır. Canlı bir bakteri kültürü başlatılır ve süt katı ve toplu oluncaya kadar birkaç saat fermente edilmesine izin verilir.

O halde neden evde kendi yoğurdunuzu kendiniz yapmıyorsunuz?

Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Kendi yoğurdunuzu evde yapmak en sağlıklı yoldur. Evde yoğurt yapmak uygun maliyetli ve içeriye giren her malzemenin kontrolü sizde. Ayrıca evde yapılan yoğurtlar katkı maddesi bulundurmadığından hazır yoğurtlara göre daha yüksek oranda probiyotik içerir. Bu bakteriler bağırsak dostudur, besin emilimi yapısı korunarak kabızlık, ishal ve hazımsızlık gibi sorunlar ortadan kaldırır. İstediğiniz sütü gereksiz katkı maddeleri olmadan besin zengini yoğurt yapabilirsiniz.

Yoğurt yaparken tercih edeceğiniz sütün sağlıklı ve hijyenik kurallara uygun olarak size ulaşması çok önemli bir nokta, çünkü süt mikroorganizmaların üremesi için çok iyi bir ortam oluşturduğundan çok kolay bozuluyor.

Yoğurdunuzu günlük sütten yapmaya ya da açık süt alıyorsanız güvenilir yerlerden almaya özen gösterin.

Gereken Malzemeler:

Derin tencere

Otlarla beslenen hayvanlardan elde edilmiş sütler (inek, koyun, keçi)

Mayalamak için 1 kaşık ev yoğurdu

Cam kavanozlar

Havlu

İlk önce tencereye sütünüzü dökün. Tencerenin tamamen dolmamasına özen gösterin süt pişerken kabarabileceği için bir miktar boşluk kalmalı.

Orta ateşte ara ara karıştırarak kaynamaya bırakın. Süt kaynamaya yakın kabarır, taşmaması için hemen ocağın altını kısın ve karıştırın. 5 dakika kısık ateşte kaynadıktan sonra altını kapatın.

Daha sonra ılınması için bir süre bekleyin ister termometre ile isterseniz geleneksel parmak kontrolü ile ( serçe parmak süte batırılır yediye kadar sayılır parmak karıncalanacak kadar sıcak ise mayalanmaya hazırdır) sıcaklığından emin olun. Daha sonra mayaya bir kaşık süt ilave ederek karıştırın. Karışımı tencereye hafifçe karıştırarak ekleyin.

Mayalama işlemi için kavanozları havlu ile sarın veya kavanozları fırına koyun ( fırın çalışmayacak) en az 4-5 saat bekleyin. Daha sonra buzdolabına kaldırın. Ağzı açık şekilde bir gece dinlendirin. Ertesi gün yoğurdunuz hazır.

Probiyotikli Yoğurt Kullanım Alanları

Evet! Yoğurdun mutfak dışında birçok kullanım alanı daha var! Teninize özgü tüm probiyotiklerin yararlarını görmek için güzellik rejiminize yoğurt ekleyin. Saçınız ve cildiniz size teşekkür edecek!

Akne ile yoğurtla mücadele: 2 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı yulaf ve 1 yemek kaşığı çiğ balı karıştırın. Akneye eğilimli bölgelere veya boşluklara özellikle dikkat ederek, yüzünüze uygulayın. 10 dakika bekletin, ılık suyla iyice durulayın ve kurulayın.

Kuru Ciltleri nemlendirin: 1 çorba kaşığı yoğurdu aynı miktar hindistancevizi yağı ile karıştırın ve yüzünüze, dirseklerinize ve diğer kuru bölgelere uygulayın. 10 dakika bekleyin ve bir bezle silin.

Kuru Saçları Nemlendirin: 2 çorba kaşığı yoğurt ve 2 çorba kaşığı hindistancevizi yağını karıştırın ve saça uygulayın. Saçları bir havluya sarın ve en az 30 dakika dinlenin. Duşta iyice durulayın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu