SağlıkYaşam

Sindirime İyi Gelen 9 Çay

Akşam yemeğini biraz fazla kaçırdıysanız ya da midenize dokunacak ağır yemekler yediyseniz vücudunuz bunları sindirirken size zor anlar yaşatabilir. Sadece yemeklerden sonra değil zaman zaman neredeyse tüm insanlarda sindirim problemleri baş gösterebilir. Tüm bu problemlerden doğal yollarla evinizde olan bitkiler ile üstesinden gelebilirsiniz. İşte bunu önlemenize yardımcı olacak içtiğiniz anda rahatlatacak bitki çayları…

Tüm dünyada insanlar binlerce yıldır sindirim sorunları ve diğer hastalıkların tedavisi için çay içiyorlar.

Bazı bitkisel çayların mide bulantısı, kabızlık, hazımsızlık ve daha birçok konuda yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. İyi haber de, çoğu yaygın olarak bulunabilmekte ve yapımı kolaydır.

Bitkisel çaylar kabızlık, ülser ve hazımsızlıktan kurtulma gibi çeşitli sindirim yararları sağlayabilir.

Nane, zencefil ve hatmi kökü, sindirimi artırmaya yardımcı olabilecek çay türlerinden sadece bazılarıdır.

Sindiriminize yardımcı olması için belirli bir çayı içmeye başlamak istiyorsanız, demlemek için uygun olan miktarı ve ne sıklıkta içeceğinizi kendi bünyenize göre ayarlamalısınız.

İşte Sindirime İyi Gelen 9 Çay

Nane Çayı

Mentha piperita bitkisinin yeşil bir otu olan nane, canlandırıcı aroması ve kötü bir mideyi yatıştırması ile bilinir.

Hayvan ve insan çalışmaları, naneli bir bileşik olan mentolün sindirim sorunlarını iyileştirdiğini göstermiştir.

Nane yağı bazen kalın bağırsağı etkileyen ve mide ağrıları, şişkinlik, gaz ve diğer rahatsızlık verici semptomlara neden olabilen iltihaplı bağırsak sendromunu (IBS) geliştirmek için kullanılır.

IBS’li 57 kişiden oluşan 4 haftalık bir çalışma, günde iki kez nane yağı kapsülü alanların % 75’inin, plasebo grubundakilerin % 38’ine kıyasla semptomlarda iyileşme bildirdiğini ortaya koymuştur.

Nane çayı, çayın insan sindirimi üzerindeki etkileri araştırılmamış olmasına rağmen, nane yağına benzer yararlar sağlayabilir.

Nane çayı yapmak için, süzmeden 10 dakika boyunca 7-10 taze nane yaprağı veya 1 nane çayı torbasını 1 bardak (250 ml) kaynar suda bekletin.

Zencefil Çayı

Bilimsel olarak Zingiber officinale olarak bilinen zencefil, Asya’ya özgü bir çiçekli bitkidir. Kök sapı (gövdenin yeraltı kısmı) dünya çapında popüler bir baharat olarak kullanılır.

Zencefildeki gingeroller ve shogaoller olarak bilinen bileşikler, mide kasılmalarını ve boşalmasını uyarmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, baharat mide bulantısı, kramp, şişkinlik, gaz veya hazımsızlığa yardımcı olabilir.

Günde 1,5 gram zencefil almanın, hamilelik, kemoterapi ve hareket hastalığının neden olduğu bulantı ve kusmayı azalttığı tespit edildi.

Hazımsızlığı olan 11 hastadaki bir başka çalışma, 1,2 gram zencefil içeren takviyelerin alınmasının, mide boşalma süresini plaseboya kıyasla yaklaşık 4 dakika kısalttığını buldu.

Zencefil çayı ve zencefil takviyelerinin etkilerini karşılaştıran araştırmalar sınırlıdır, ancak çay benzer faydalar sağlayabilir.

Zencefil çayı yapmak için önce 2 çorba kaşığı (28 gram) dilimlenmiş zencefil kökü 2 bardak (500 ml) suda 10-20 dakika kaynatılır veya zencefil çay poşetini 1 bardak (250 ml) kaynar suda birkaç dakika boyunca bekletebilirsiniz.

Centiyane Kökü Çayı

Centiyane kökü, dünya çapında yetişen çiçekli bitkilerin Gentianaceae familyasından gelir.

İştah açıcı ve mide rahatsızlıklarını gidermek için yüzyıllar boyunca tedavi etmek için kullanılmıştır.

Centiyane kökünün etkileri, sindirim enzimlerinin ve asitlerin üretimini artırabilen iridoidler olarak bilinen acı bileşiklerine atfedilir.

Dahası, 38 sağlıklı erişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, Centiyane kökü ile karıştırılmış içme suyunun sindirim sistemine kan akışını arttırdığı ve bu sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olabileceği bulundu.

Kurutulmuş Centiyane kökü doğal bir gıda mağazasından veya internetten satın alınabilir. Centiyane kökü çayı yapmak için, süzmeden 5 dakika boyunca 1 bardak (250 ml) kaynamış su içinde kuru 1 tatlı kaşığı dökün. Sindirime yardımcı olmak için öğünlerden önce için.

Rezene Çayı

Rezene bilimsel olarak Foeniculum vulgare olarak bilinen bir çiçekli bitkiden gelen bir bitkidir. Meyan kökü benzeri bir tadı vardır ve çiğ yenebilir veya pişirilebilir.

Hayvan çalışmaları, rezenenin mide ülserlerini önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu kabiliyet, otun ülser gelişimi ile bağlantılı hasarlarla savaşabilecek antioksidan bileşikleri nedeniyle olasıdır.

Ayrıca kabızlığın giderilmesine ve bağırsak hareketlerinin desteklenmesine yardımcı olabilir. Ancak, rezenenin müshil olarak nasıl ve niçin harekete geçtiği tam olarak anlaşılmamıştır.

Kabızlığı olan 86 yaşlı erişkin üzerinde yapılan bir çalışma, 28 gün boyunca her gün bir rezene içerikli çay içenlerin, plasebo alanlara göre anlamlı derecede daha fazla günlük bağırsak hareketlerine sahip olduğunu bulmuştur.

1 çay kaşığı (4 gram) rezene tohumunun üzerine 1 su bardağı (250 ml) kaynar su dökerek rezene çayı yapabilirsiniz ve içmeden önce 5-10 dakika bekletin. Ayrıca taze rendelenmiş rezene kökü veya rezene çay poşeti kullanabilirsiniz.

Melek Otu Çayı

Melek, tüm dünyada yetişen çiçekli bir bitkidir. Toprak gibi hafif bir kereviz tadına sahiptir.

Bu bitkinin tüm kısımları geleneksel tıpta kullanılmış olsa da, özellikle de kökü sindirime yardımcı olabilir.

Hayvan çalışmaları, angelica kökündeki bir polisakaritin, sindirim sistemindeki sağlıklı hücre ve kan damarlarının sayısını artırarak mide hasarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir.

Bu nedenle, kolonda yaralara neden olan iltihaplı bir durum olan ülseratif kolitli hastalarda oksidatif stresin yol açtığı bağırsak hasarına karşı da yardımcı olabilir.

Dahası, insan bağırsak hücreleri üzerinde yapılan bir tüp tüp çalışması, angelica kökünün bağırsak asitlerinin salgılanmasını uyardığını buldu. Bu nedenle, kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilir.

Bu sonuçlar melek kök çayının içilmesinin sağlıklı bir sindirim sistemini destekleyebileceğini, ancak hiçbir insan çalışmasının bunu doğrulayamadığını göstermektedir.

Melek kökü çayı yapmak için, 1 su bardağı (250 ml) kaynar suya 1 çorba kaşığı (14 gram) taze veya kurutulmuş melek kökü ekleyin. Süzmeden ve içmeden önce 5-10 dakika boyunca dinlenmesini sağlayın.

Karahindiba Çayı

Karahindibalar Taraxacum ailesinden gelen yabani otlardır. Sarı çiçeklere sahipler ve birçok insanın bahçeleri de dahil olmak üzere dünya çapında yaygındırlar.

Hayvan çalışmaları karahindiba ekstraktlarının kas kasılmalarını uyararak ve yiyeceklerin mideden ince bağırsaklara akışını teşvik ederek sindirimi artırabilen bileşikler içerdiğini göstermiştir.

Sıçanlardaki bir çalışma, karahindiba ekstresinin iltihapla savaşarak ve mide asidi üretimini azaltarak ülserlere karşı korunmaya yardımcı olduğunu buldu.

Bu nedenle, karahindiba çayı içmek sağlıklı sindirimi teşvik edebilir. Ancak, insanlarda araştırma sınırlıdır.

Karahindiba çayı yapmak için, bir tencerede 2 karahindiba çiçeği ve 4 su bardağı suyu birleştirin. Karışımı kaynatın, ardından ocaktan alın ve 5-10 dakika boyunca dik olarak bırakın. İçmeden önce bir kevgir veya elek ile süzün.

Sinameki Çayı

Sinameki, çiçekli Cassia bitkilerinden gelen bir bitkidir.

Kolonda parçalanan ve düz kas üzerinde hareket eden, kasılmaları ve barsak hareketlerini teşvik eden sansosides adı verilen kimyasallar içerir.

Araştırmalar, sinamenin hem çocuklarda hem de erişkinlerde farklı nedenlerden kabızlığa sahip oldukça etkili bir müshil olduğunu göstermiştir.

% 80’i kabızlığa neden olabilecek afyon türevli kanserli 60 kişiden birinde yapılan çalışma, 5-12 gün boyunca sinameki kullananların % 60’ından fazlasının o günlerin yarısında bağırsak hareketi yaptığını buldu.

Bu nedenle, sinameki çayı kabızlıktan rahatlama bulmak için etkili ve kolay bir yol olabilir. Ancak, sadece ara sıra içmeniz önerilir, sürekli kullanım için uygun değildir.

1 çay kaşığı (4 gram) kuru sinameki yaprağı 1 çay bardağı (250 ml) kaynar suda süzülerek 5-10 dakika bekletilerek sinameki çayı yapabilirsiniz.

Hatmi Kökü Çayı

Hatmi kökü çiçeklenme Althaea officinalis bitkisinden gelir.

Müsilaj gibi hatmi köklerinden polisakaritler, sindirim sisteminizi kaplayan mukus üreten hücrelerin üretimini uyarmaya yardımcı olabilir.

Artan mukus üretimine ve boğazınızı ve midenizi kaplamanın yanı sıra, hatmi kökü iltihaplanma sırasında salınan bir bileşik olan histamin seviyelerini düşürmeye yardımcı olan antioksidan özelliklere sahip olabilir. Sonuç olarak, ülserlere karşı koruyabilir.

Aslında, yapılan bir hayvan çalışmasında, marshmallow kökü ekstraktının, nonsteroidal antienflamatuar ilaçların (NSAIDS) neden olduğu mide ülserlerinin önlenmesinde oldukça etkili olduğu tespit edildi.

Hatmi kökü ekstresi ile ilgili bu sonuçlar ilginç olsa da, hatmi kökü çayının etkileri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hatmi kökü çayı yapmak için, 1 çorba kaşığı (14 gram) kuru hatmi kökü 1 bardak (250 ml) kaynar su ile birleştirin. Süzmeden ve içmeden önce 5-10 dakika boyunca dinlenmesini sağlayın.

Siyah Çay

Siyah çay, Camellia sinensis bitkisinden gelir. Genellikle kahvaltılarımızın vazgeçilmesi olsa da akşamları da bizlere eşlik eder.

Bu çay çeşitli sağlıklı bileşiklere sahiptir. Bunlar, hazımsızlığı artırabilen thearubiginleri ve antioksidanlar gibi davranan ve mide ülserlerine karşı koruyabilen theaflavinleri içerir.

Mide ülseri olan farelerde yapılan bir çalışma, siyah çay ve theaflavinlerle yapılan 3 günlük tedavinin, enflamatuar bileşikleri ve yolları baskılayarak ülserlerin % 78–81’ini iyileştirdiğini buldu.

Farelerde yapılan bir başka çalışma, siyah çay ekstraktının gecikmiş mide boşalmasını iyileştirdiğini ve ilacın neden olduğu hazımsızlığa neden olduğunu ortaya çıkardı.

Bu nedenle, siyah çay içmek sindirimi artırmaya ve ülserlere karşı korunmaya yardımcı olabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Siyah çay yapmak için, içmeden önce 5-10 dakika boyunca 1 bardak (250 ml) kaynar suya bir siyah çay poşeti atın. Ayrıca gevşek siyah çay yaprakları kullanabilir ve demlendikten sonra çayı süzebilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bitki çayları genel olarak sağlıklı insanlar için güvenli kabul edilirken, rutininize yeni bir çay türü eklerken dikkatli olmalısınız.

Halen, çocuklarda, hamile ve emziren kadınlarda bazı çayların güvenliği konusunda sınırlı bilgi bulunmaktadır.

Dahası, bazı bitkiler ilaçlarla etkileşime girebilir ve bitkisel çaylar aşırı tüketilirse ishal, mide bulantısı veya kusma gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Sindiriminizi iyileştirmek için yeni bir bitki çayı denemek istiyorsanız, düşük bir dozla başlayın ve nasıl hissettiğinize dikkat edin. Ayrıca, ilaç kullanıyorsanız veya sağlık sorunlarınız varsa, önce mutlaka doktorunuza danışın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu